Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowski dworzec PKP bez remontu, w Zawierciu właśnie rusza [ZDJĘCIA]

PAS, DRAPA

Drzwi zamknięte na kłódkę, brak poczekalni i kas biletowych. Tak wygląda dziś obraz głównego dworca kolejowego w ponad 123-tysięcznej Dąbrowie Górniczej. Zupełnie inaczej jest w Zawierciu, gdzie w przyszłym tygodniu rozpocznie się remont zabytkowego dworca.


I wszystko wskazuje na to, że w Dąbrowie Górniczej nic nie zmieni się w najbliższych miesiącach, bo miasto nie może się porozumieć z PKP. Podobnie jak w sprawie przejęcia budynków dworców w dzielnicach Strzemieszyce, Gołonóg i Strzemieszyce, które popadają w ruinę. 



– Dąbrowa Górnicza to nie wioska, dlatego dworzec i kasy powinny tutaj być, jak w cywilizowanym kraju – mówi dąbrowianin Jarosław Ogrodowski.


W lutym br. miasto podpisało z Oddziałem Gospodarowania Nieruchomości PKP SA w Katowicach porozumienie, które ma doprowadzić do przekazania tych czterech dworców miastu, ale negocjacje utknęły w martwym punkcie. 

– PKP zażyczyło sobie 800 tys. zł za budynek dworca głównego, ale tam oprócz prądu nie ma nic. Nie na wody, kanalizacji. By mógł dalej pełnić swoje funkcje musielibyśmy wydać jeszcze drugie tyle na remont, a na to miasta nie stać – wyjaśnia Bartosz Matylewicz z dąbrowskiego Urzędu Miejskiego. Jak dodaje np. w przypadku Strzemieszyc miasto jest w stanie na własny koszt wykonać podział geodezyjny gruntów, by przejąć potem budynek za symboliczną złotówkę. Nie ma jednak decyzji PKP w tej sprawie. A kas biletowych i tak nie będzie, bo nie było nawet chętnych, którzy wystartowaliby w przetargu, ogłoszonym przez Śląski Zakład Przewozów Regionalnych PKP. 



Zawiercianie tymczasem doczekali się szczęśliwego finału negocjacji władz miasta z PKP. Ich zabytkowy dworzec kolejowy na trasie dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej wreszcie doczeka się remontu. 

Jak informuje Paulina Jankowska z zespołu prasowego PKP S.A. plac budowy został już przekazany wykonawcy, a podczas remontu obok budynku staną kontenery, które będą pełniły funkcję dworca tymczasowego.

– Chcemy, aby prace remontowe rozpoczęły się w przyszłym tygodniu – podkreśla Paulina Jankowska.

To bardzo dobra wiadomość dla miasta, bo dworzec stoi dokładnie w jego centrum. – Budynek zmieni się diametralnie i myślę, że stanie się on wizytówką miasta – ma nadzieję prezydent Zawiercia, Ryszard Mach. – Dworzec zostanie w całości odrestaurowany. Powstaną punkty informacyjne czy też sala dla podróżnych z możliwością bezpośredniego wyjścia na perony. Liczymy na to, że będzie to jeden z obiektów centralnych, dlatego mamy zamiar zaraz po modernizacji dworca przystąpić do prac przed samym budynkiem. Powstałaby tam mała galeria dla podróżnych, a być może kilka miejsc noclegowych. Nie zabrakłoby tam też centralnego placu, ponieważ w Zawierciu nie ma typowego rynku. Myślę, że ta koncepcja będzie realizowana w przyszłym roku – zaznacza Ryszard Mach.

Choć remont dworca w końcu doszedł do skutku, to jednak z kilkumiesięcznym poślizgiem. Według ubiegłorocznych informacji kolei miał się zacząć jeszcze pod koniec ubiegłego roku. 




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto