Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowski skansen przemysłowy

(pat)
Wielki młot parowy robi wrażenie na wszystkich zwiedzających.
Wielki młot parowy robi wrażenie na wszystkich zwiedzających.
Już niebawem przy Muzeum Miejskim "Sztygarka" powstanie skansen przemysłowy. Pierwszym krokiem do tego było przekazanie pod zarząd muzeum dawnej sztolni ćwiczebnej Zespołu Szkół Zawodowych "Sztygarka".

Już niebawem przy Muzeum Miejskim "Sztygarka" powstanie skansen przemysłowy. Pierwszym krokiem do tego było przekazanie pod zarząd muzeum dawnej sztolni ćwiczebnej Zespołu Szkół Zawodowych "Sztygarka". Potem w pobliżu budynku ustawiono młot parowy przeniesiony z Huty Bankowej. Potem przyszedł czas na przekazanie na potrzeby muzeum zabudowań dawnego szybu kopalni "Paryż".

- Wszystkie interesujące obiekty zostały nam już przez miasto przekazane. Teraz musimy przystosować te obiekty na potrzeby muzeum. W niektórych przypadkach chodzi o wyremontowanie obiektów i naprawę urządzeń, które mogłyby zagrażać zwiedzającym - mówi Arkadiusz Rybak, kustosz muzeum.

Dla skansenu przeznaczono zabudowania wieży wyciągowej szybu |Paryż" oraz maszynownię z elektryczną maszyną wyciągową. Zabudowania te w niewielkim stopniu zostały zmienione od czasów ich modernizacji w latach 30. Planuje się w też ustawienie w pomieszczeniach atrapy brakujących maszyn i... figurę Aleksandra Zawadzkiego, niegdyś pracownika i patrona kopalni.

W pomieszczeniach między maszynownią a budynkiem sztolni powstałyby sale wystawiennicze i aula audiowizualana z możliwością prezentacji filmów.

Sztolnia ćwiczebna, która jest ostatnim w Zagłębiu Dąbrowskim wyrobiskiem dołowym, wyposażonym w maszyny i urządzenia górnicze, może być zaadoptowana na potrzeby turystki.

Wystarczy, by wyrobisko zostało doprowadzone do stanu z okresu, kiedy odbywali tam praktyki górnicze uczniowie "Sztygarki". Tam także, pod ziemią obok kaplicy, gdzie stoi figura św. Barbary, mogłaby powstać specjalna sala audiowizualna.

Być może także przy budynku muzeum prezentowane będą wycofane już z użycia samochody straży pożarnej, a może i drewniana kuźnia z końca XIX wieku, pochodząca ze Strzemieszyc.

- Teraz najważniejsze jest uzyskanie pieniądze na te inwestycje. Liczymy, że ten projekt skansenu zostanie ujęty w przyszłorocznym budżecie i będziemy mogli z pracami ruszyć pełną parą. Na razie przygotowania prowadzone są na pół gwizdka, ze środków jakimi dysponujemy - mówi kustosz Rybak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto