Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DG: czy czujemy się w mieście bezpiecznie? Powie o tym "Mapa zagrożeń"

PAS
W mieście trwają konsultacje z mieszkańcami, na ich podstawie powstanie "Mapa zagrożeń"
W mieście trwają konsultacje z mieszkańcami, na ich podstawie powstanie "Mapa zagrożeń" mat. policji
DG. Projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Głównej Policji zakłada, że w 2016 roku we wszystkich jednostkach policji, nawet na szczeblach komisariatów, powstaną tak zwane mapy zagrożeń. Po to, by sprawdzić, czy wiedza policjantów na temat przestępstw i niebezpiecznych miejsc pokrywa się z oczekiwaniami społecznymi. A jeśli będzie nieco inaczej, to właśnie taka mapa pozwoli na kierowanie w niebezpieczne dzielnice i na ulice odpowiedniej ilości patroli. Pierwsze takie spotkania w Dąbrowie Górniczej, m.in. w Ujejscu i Strzemieszycach, już za nami. W planach są kolejne.

DG: czy czujemy się w mieście bezpiecznie? Powie o tym "Mapa zagrożeń"


– W całej policji powstawały dotychczas tak zwane analizy stanu bezpieczeństwa, tworzone w systemach tygodniowych, miesięcznych. Tu będzie to zmienione, bo mapa zagrożeń ma wychodzić niejako z kilku źródeł, takich jak nasza analiza przestępczości, robiona na bazie naszych danych, ale przede wszystkim informacji ze strony mieszkańców i społeczeństwa. I to już na bazie rad dzielnicy, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, ponieważ tam są problemy, z którymi mieszkańcy często nie wychodzą na razie szerzej – mówi inspektor Artur Klimek, komendant KMP w Dąbrowie Górniczej. –My niekoniecznie o tym wiemy, bo np. znamy problemy z bezdomnymi, nietrzeźwymi osobami, ale możemy nie wiedzieć np. o młodzieży, która gdzieś tam przemieszcza się wieczorami, powodując dewastacje i zniszczenia pojazdów. Jeżeli ktoś tego nie zgłosi, to my o tym nie wiemy. Dlatego robimy takie konsultacje społeczne ze wszystkimi w mieście. Jako pierwsi weszli w ten projekt seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Będziemy chcieli, by mieszkańcy nam pokazali miejsca, ulice, domy, skwery, gdzie jest ich zdaniem niebezpiecznie. Na tej podstawie będziemy mogli tak układać służby i patrole, by odpowiadały właśnie oczekiwaniom mieszkańców – dodaje.

Pierwsza mapa zagrożeń powstanie po pierwszym kwartale i będzie opierała się na bieżących spostrzeżeniach.

– Może się okazać, że pewne rzeczy się rozminą. Geografia zagrożeń się bowiem zmienia. Zazwyczaj dynamicznie w zakresie ruchu drogowego. Stąd sami jesteśmy ciekawi, jak to wyjdzie, ponieważ mogą te społeczne oczekiwania pokryć się z naszymi danymi albo i nie. Trzeba też podkreślić, że mieszkańcy mogą do nas cały czas pisać maile. Na na pewno z tych danych skorzystamy. Można też informować o zagrożeniach poprzez portal NaprawmyTo – przyznaje inspektor Artur Klimek.

Mapa zagrożeń będzie obejmowała siedem elementów. Zagrożenia w ruchu drogowym, kradzież, kradzież z włamaniem, rozbój, pobicie, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia plus przestępstwa szczególnie uciążliwe.

– Po konsultacjach powstanie mapa, dzięki czemu będziemy mogli kierować w te wyszczególnione miejsca patrole i policjantów. Będzie to swego rodzaju eksperyment, bo zobaczymy, czy te wyartykułowane przez mieszkańców problemy pokryją się z ich rzeczywistą obecnością w terenie. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w naszym mieście, a jak w skali całego województwa śląskiego – przyznaje komendant dąbrowskiej KMP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto