Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DG: "Dwujęzyczny przedszkolak" w SP 26 z nagrodą

mat. prasowe
DG. Każdy z nas ma świadomość jak ważne jest uczenie się języków obcych. Jednak łatwo to stwierdzenie może stać się powtarzanym bez końca frazesem. Działania innowacyjne podjęte w Szkole Podstawowej nr 26 im. Marii Konopnickiej w Dąbrowie Górniczej, a konkretnie w oddziale przedszkolnym, dowodzą, że warto wprowadzić słowa w czyn.

DG: "Dwujęzyczny przedszkolak" w SP 26 z nagrodą

Przykładem pozytywnych praktyk, docenionych przez prestiżową organizację jest innowacja pedagogiczna Dwujęzyczny przedszkolak wprowadzona w grupie trzylatków w oddziale przedszkolnym w latach 2014-2017. Interesujące jest w niej to, że nie jest to sformalizowany sposób nauczania języka angielskiego w systemie „lekcyjnym”, ale posługiwanie się nim w codziennych sytuacjach, np. ubierania się, jedzenia, wykonywania czynności higienicznych czy zabawy. Przez to używanie języka obcego staje się naturalne i dziecko traktuje język obcy na równi z rodzimym. Cenne jest to, że w innowacji brali też udział uczniowie klasy V, którzy w porozumieniu z wychowawcą i nauczycielem z oddziału przedszkolnego, przygotowali konkursy i zabawy, które pomogły zintegrować dzieci różne wiekowo.

Starsi uczniowie, wcielając się w rolę nauczycieli uczyli się odpowiedzialności, a młodsze dzieci miały okazję wyzbyć się obaw przed starszymi kolegami. Działania projektowe służyły dobremu przygotowaniu dzieci do świadomej nauki języka w szkole podstawowej oraz kształtowaniu postawy otwartości na świat, ludzi, języki, kultury. Innowacja została doceniona w XV edycji Konkursu ELL. European Language Label (Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych), to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej, któremu patronują m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Erasmus+, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Certyfikat jest wyróżnieniem za innowacyjne techniki kształcenia i promuje osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. W Polsce przyznawany jest od 2001 roku. Od 2015 r. nagroda przyznawana jest w jednej kategorii konkursowej: za projekt językowy realizowany pod opieką koordynatora w instytucji edukacyjnej.

Cele konkursu to m.in. rozwijanie komunikacyjnych kompetencji językowych i interkulturowych osób uczących się języków obcych. Motywowanie do nauki języków obcych oraz kształtowanie samodzielności w ich nauce. Rozwijanie kompetencji zawodowych nauczycieli języków obcych. Uwrażliwienie na różnorodność kulturową i językową Europy i świata oraz potrzebę prowadzenia dialogu interkulturowego. Promowanie wielo- i różnojęzyczności.

Najważniejszym kryterium oceny projektów jest ich innowacyjność. Innowacyjność w dziedzinie projektów językowych polega na znalezieniu środków niedostępnych w dotychczasowej praktyce nauczyciela języka obcego, służących do lepszego rozwijania komunikacyjnych kompetencji językowych (obejmujących kompetencje ogólne, językowe, socjolingwistyczne i pragmatyczne, interkulturowe) albo umożliwiających pełną realizację potrzeb i uzupełnienie braków kompetencyjnych uczniów. 3 czerwca 2016 roku jury konkursu ELL wybrało laureatów XV edycji. W gronie laureatów znalazło się 12 instytucji, komisja konkursowa przyznała także jedną nagrodę honorową – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie promowania języka niemieckiego w Polsce.

Nagroda honorowa

• Goethe-Institut za realizację projektów edukacyjnych, w tym: Niemiecki ma klasę (2016), Deutsch-Wagen-Tour (2010) oraz DELFORT (2002).

Lista nagrodzonych projektów 2016

• Innowacja pedagogiczna dla dzieci z grupy trzylatków (2014-2017) „Dwujęzyczny przedszkolak”, Szkoła Podstawowa nr 26 im. Marii Konopnickiej w Dąbrowie Górniczej.
• LLT: Let’s Learn Together, Szkoła Podstawowa nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jędrzeja Cierniaka w Warszawie.
• CLIL is easy!, Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Nasza szkoła” w Warszawie.
• Międzykulturowe Tabletorium Językowe, Zespół Szkół im. Jana Pawła II

w Jamielniku.
• The Incredible Life of Marcus Poncius Europaeus, IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Gorzowie Wlkp.
• Europeans for peace – memories and feelings, Szkoła Partnerstwa Międzynarodowego, Ogólnokształcące Liceum Językowe z Oddziałami Dwujęzycznymi im. UE w Radomiu.
• Francuski z Edith Piaf – w setną rocznicę urodzin „Paryskiego Wróbelka”, Uniwersytet Łódzki, Katedra Filologii Romańskiej, Zakład Językoznawstwa Stosowanego i Dydaktyki.
• Schlüsselfaktoren der Wettbewerbsfähigkeit deutscher Firmen – Auswirkungen auf Wielkopolska, Uniwersytet Ekonomiczny SPNJO w Poznaniu.
• Zrozumieć inną kulturę – dni narodowe w Uczelni Łazarskiego, Studium Języków Obcych Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
• Wydanie publikacji „Od mechanika do mechatronika”, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Warszawie.
• YOUNGSTER – angielski twoją szansą!, Macmillan Polska w Warszawie.
• Poezja i sztuka dla kreatywności – inspiracje /Poetry and Art for Creativity – Inspirations, Rzeżucha Studio w Jesówce.
Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbyła się 19 września 2016 r. w Warszawie, naszą szkołę reprezentował dyrektor Józef Marzec. Warto podkreślić, że na 12 nagrodzonych instytucji tylko sześć z nich to szkoły (od szkoły podstawowej do szkoły ponagimnazjalnej),

w tym jedna innowacja w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej nr 26 im. Marii Konopnickiej w Dąbrowie Górniczej. Pierwsze lody w zakresie nowatorskiego podejścia do uczenia języka obcego zostały przełamane. Innowacja po zakończeniu z pewnością będzie kontynuowana w formie dobrej praktyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto