Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DG: młodzi filmowcy nagrodzeni w Światowym Dniu Wody ZDJĘCIA

PAS, mat. prasowe
mat. Dąbrowskie Wodociągi
Dlaczego woda jest ważna dla naszego życia? Czy należy pić ją regularnie? I w jaki sposób na co dzień o nią dbać? Na te i inne pytania, odpowiedzi poszukiwali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych w Dąbrowie Górniczej, którzy wzięli udział w konkursie filmowym „Woda w roli głównej”, organizowanym przez Dąbrowskie Wodociągi. 22 marca – dokładnie w Światowym Dniu Wody – w Pałacu Kultury Zagłębia odbyła się Gala Filmowa, w trakcie której poznaliśmy laureatów konkursu. Najlepszą ekipą filmową w mieście okazała się klasa IVa ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Uroczysta Gala Filmowa, na której podsumowano konkurs filmowy „Woda w roli głównej”, była jednym z elementów obchodów 13. edycji Światowego Dnia Wody, organizowanego przez Dąbrowskie Wodociągi. Główne obchody, w których wzięło kilka tysięcy mieszkańców regionu, odbyły się 16 marca w Centrum Handlowym Pogoria. Wśród atrakcji były między innymi warsztaty malowania i kolorowania parasolek oraz maskotek, czy występy wokalistów
z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Dla najmłodszych przewidziane były konkursy z nagrodami oraz malowanie buziek. Oprócz dobrej zabawy nie zabrakło także sporej dawki edukacji. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „Woda dla wszystkich”.

Rywalizacja była zacięta, ale zabawa przy tym znakomita. Zakończył się konkurs filmowy „Woda w roli głównej”, który Dąbrowskie Wodociągi po raz trzeci zorganizowały dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie włożyli dużo serca w tworzenie filmów o tematyce wodnej, dlatego wybór tych najlepszych był bardzo trudny.

- Poziom konkursu był wysoki. Uczniowie nadesłali w tym roku niezwykłe filmy z wodą w roli głównej. Wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością, ciekawą interpretacją tematu oraz dużymi zdolnościami filmowymi. To był prawdziwy pokaz dąbrowskich talentów! – mówi Andrzej Malinowski, prezes zarządu Dąbrowskich Wodociągów i przewodniczący jury konkursu.

Konkurs filmowy wygrała klasa IVa ze Szkoły Podstawowej nr 3. W swoim filmie przedstawiła przygody Dąbrowskiego Akłamena, który przy pomocy wody pomaga uczniom szkoły w trudnych sytuacjach i przekonuje ich, że woda jest zdrowa. - Członkowie jury wskazali w uzasadnieniu swojej decyzji na oryginalny pomysł, nawiązujący do stylistyki komiksu, dobry scenariusz z mnóstwem znakomicie zrealizowanych scen, wspaniałą obsadę i niezapomnianą grę aktorską – mówi Mieczysław Hebra, reżyser, scenarzysta i fotograf.

- Wymyśliliśmy superbohatera związanego z wodą. Akłamen podobny jest do bohaterów z bajek. I tak jak w bajkach ratuje on ludzi i świat. W naszym filmie pomaga on potrzebującym, podając wodę z kranu - opowiada Mateusz Karkoszka, uczeń ze zwycięskiej klasy. W nagrodę zwycięzcy pojadą do Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis we Wrocławiu, a szkoła otrzymała interaktywną tablicę.

Drugie miejsce zajęła klasa Vb ze Szkoły Podstawowej nr 18. W nagrodę uczniowie pojadą do Centrum Edukacji Teatralnej w Krakowie. - Jury doceniło twórcze nawiązanie autorów filmu do klasycznej bajki o Czerwonym Kapturku oraz umiejętne wplecenie do powszechnie znanej fabuły wątku dotyczącego wody i dąbrowskich wodociągów – ocenia Mieczysław Herba.

Na ostatnim stopniu podium uplasowała się klasa VI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6. W nagrodę uczniowie wybiorą się całą klasą do kina na wybrany przez siebie film. - Chcieliśmy pokazać jak ważna jest woda w życiu. Marnujemy ją codziennie podczas mycia zębów czy naczyń. A przecież są miejsca na ziemi, gdzie wody brakuje - mówi Oliwia Sęk z klasy VI.

Dodatkowo jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia, które powędrowały do klasy IIIf Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz klasy VIIa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7. Uczniów nagrodzili również internauci. Za najciekawszy uznali film Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej.

Konkurs filmowy organizowany przez Dąbrowskie Wodociągi ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży roli wody w życiu człowieka, wody jako bogactwa natury, dostępności wody i ochrony zasobów wodnych. Ponadto wartością dodaną jest rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej wśród uczniów.

Prace oceniali: Mieczysław Herba – reżyser, scenarzysta i fotograf, współautor scenariusza do filmu „Pogoda na jutro” w reż. Jerzego Stuhra oraz Krzysztof Kusz – autor zdjęć do filmu „Zenon” w reż. Huberta Klimko-Dobrzanieckiego i projektów telewizyjnych w TVP, TVN, Polsat oraz agencji Reuters i Tv Polvision w USA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto