Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DG: Napoleon w Dąbrowie, czyli wielkie emocje na polu bitewnym [ZDJĘCIA]

PAS
Dąbrowski Klub Miłośników Gier Historycznych - spotkanie z twórcami gry "Bogowie Wojny - Napoleon"
Dąbrowski Klub Miłośników Gier Historycznych - spotkanie z twórcami gry "Bogowie Wojny - Napoleon" PAS
DG. Napoleon Bonaparte zawitał w czwartek do dąbrowskiego Muzeum Miejskiego „Sztygarka”. A konkretnie twórcy figurkowej gry historycznej „Bogowie Wojny – Napoleon”, którzy przyjechali do Dąbrowy Górniczej z Wrocławia. Właśnie po to, by zaprezentować na spotkaniu Dąbrowskiego Klubu Miłośników Gier Historycznych zasady wymyślonego przez nich systemu bitewnego i pokazać, że poruszanie figurkami imitującymi konnicę, piechotę czy też artylerię może być całkiem emocjonujące.

DG: Napoleon w Dąbrowie, czyli wielkie emocje na polu bitewnym [ZDJĘCIA]


Twórcami gry „Bogowie Wojny – Napoleon” są Maciej Molczyk i Grzegorz Molczyk. – Od pomysłu do realizacji całego przedsięwzięcia minęło sporo czasu, bo aż cztery lata. Sam okres tworzenia figurek, przygotowania i publikacji podręcznika, trwał około 1,5 roku. Najpierw zaprezentowaliśmy założenia gry na forum „Strategie” i okazało się, że pomysł się spodobał. To zdopingowało nas do działania – mówi Maciej Molczyk. – Najwięcej czasu zajmuje samo testowanie całego systemu bitewnego, jego możliwości i scenariuszy, jakie mogą przydarzyć się na planszach. Całe założenie jest trochę podobne do innych gier tego typu, ale jednak ma również wiele indywidualnych cech i rozwiązań. Najbardziej efektowne są bitwy toczone przy użyciu kilkuset figurek i na przykład dziesięciu graczy. Wtedy taka rozgrywka może trwać nawet dwa dni. W tej grze położyliśmy dość spory nacisk na rolę generałów w konkretnych armiach i wydawanych przez nich rozkazów. Po to, by decydować się na polu bitwy na najlepsze rozwiązania taktyczne i strategiczne. A nie jest to takie proste, bo na przykład formując się w czworokąt piechota jest w stanie obronić się przed kawalerią, ale jednocześnie staje się łatwym celem dla artylerii wroga. Tak więc trzeba kalkulować i podejmować jak najlepsze decyzje – dodaje.

Podczas rozgrywki możemy stanąć na czele jednej z armii, które brały udział w ogromnej wojennej zawierusze, jaka miała miejsc w Europie na początku XIX wieku. Tak więc w bitwach mogą brać udział armie Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Prus, Austrii i Księstwa Warszawskiego. Pojawią się też mniejsze elementy, jak wojsko z Saksonii czy Hiszpanii. Twórcy tego systemu bitewnego pracują teraz nad nowym projektem, a więc grą „Bogowie Wojny – Lee”. Tym razem areną bitewnych zmagań ma być Ameryka Północna i wojna secesyjna.

Dąbrowski Klub Miłośników Gier Historycznych zaprasza tymczasem wszystkich chętnych na spotkania w Muzeum Miejskim „Sztygarka”, które odbywają się każdy pierwszy czwartek miesiąca, a czasami także częściej. – Można u nas pograć sobie w grę „Ogniem i mieczem”, a także „Battlegroup”, nawiązującą do wydarzeń z czasów II wojny światowej. – W czasie przerwy świąteczno-noworocznej także planujemy klubowe spotkanie, na którym będziemy prezentować nowy system bitewny „Wrzesień 1939”, nawiązujący do wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. A w czasie zimowych ferii zajęcia i spotkania będą się odbywać praktycznie codziennie. Tak więc zapraszamy już dziś, albo na czwartkowe zajęcia, albo w czasie zimowej przerwy w nauce – mówi Jarosław Krajniewski, opiekun Dąbrowskiego Klubu Miłośników Gier Historycznych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto