Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DG: Poznaj swojego dzielnicowego. Spotkanie na Mydlicach [ZDJĘCIA]

PAS
Poznaj swojego dzielnicowego - spotkanie w Zespole Szkół Sportowych na osiedlu Mydlice Północne
Poznaj swojego dzielnicowego - spotkanie w Zespole Szkół Sportowych na osiedlu Mydlice Północne PAS
DG. Dlaczego lokatorzy nie sprzątają po swoich psach i dokarmiają gołębie? Czemu złodzieje coraz częściej dają o sobie znać, a na ul. Dąbrowskiego piraci drogowi rozpędzają się do 100 km, stanowiąc duże zagrożenie dla pieszych? Między innymi te właśnie problemy nurtują mieszkańców osiedla Mydlice Północne, a opowiedzieli o nich podczas wtorkowego spotkania w ramach drugiej odsłony akcji „Poznaj swojego dzielnicowego”, która właśnie rozpoczęła się w Dąbrowie Górniczej.

DG: Poznaj swojego dzielnicowego. Spotkanie na Mydlicach [ZDJĘCIA]

W Zespole Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków zjawiło się ponad 30 dąbrowian, którzy mieli okazję porozmawiać o bezpieczeństwie i czyhających na nich zagrożeniach z policjantami oraz strażnikiem miejskim. Nie mogło także zabraknąć trzech z 33 dzielnicowych w całym mieście, którzy mieli okazję bliżej zaprezentować się tym mieszkańcom, którym mają pomagać na co dzień.

– W pierwszym kwartale tego roku w rejonie szóstym I Rewiru Dzielnicowych, obejmującego m.in. ulice Sobieskiego, Kościuszki, Łukasińskiego było 127 policyjnych interwencji, w tym 13 przestępstw. Sprawcy pobicia i rozboju na ul. Przybylaka i Chopina zostali zatrzymani. Było też jedno włamanie do mieszkania. Numer telefonu komórkowego do mnie jest na stronie internetowej KMP w Dąbrowie Górniczej, można się ze mną kontaktować. Zawsze się zjawimy, pomożemy. Można też pisać do nas na adres mailowy – mówił dzielnicowy st. sierżant Przemysław Mędrek. W rejonie piątym I Rewiru Dzielnicowych jednym z poważniejszych zdarzeń od początku roku okazało się być natomiast włamanie do sklepu z… klockami Lego przy ul. Okrzei. – Były też włamania do samochodów, kradzieże telefonów – przyznał dzielnicowy st. sierżant Rafał Korczak. - Największe emocje towarzyszyły oczywiście sytuacjom konfliktowym i problemowym.

– Jako mieszkańcy i zarządcy jesteśmy zainteresowani jak najlepszą współpracą z policją i strażą miejską. To, co dziś jest problemem, to m.in. brak progu zwalniającego na ul. Dąbrowskiego, który pozwoliłby bezpiecznie przechodzić mieszkańcom w kierunku szpitala. Rada Osiedla składała do Urzędu Miejskiego pisma w tej sprawie, ale efektu nie ma. Cały czas wraca też problem bezdomnych, którzy szczególnie dają się we znaki mieszkańcom wieżowców przy Kościuszki przy Pałacu Kultury Zagłębia. Część ludzi nie stać na to, by dodatkowo opodatkowywać się na rzecz wynajęcia firm ochroniarskich. No i trudno zrozumieć to, że nikt nie może poradzić sobie z właścicielami psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. A przecież obowiązuje w mieście regulamin, który zobowiązuje wszystkich do sprzątania po czworonogach – mówił Tadeusz Orpych, kierownik administracji osiedla mieszkaniowego nr 2 w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokator.

- Być może trzeba byłoby zorganizować w mieście akcję „Pies”, na wzór policyjnych akcji takich jak np. „Pieszy”. Jest przecież w mieście dobrze działający system monitoringu i tam widać dokładnie, kto sprząta po swoim psie, a kto nie. Dzięki temu można byłoby namierzyć i wpłynąć na tych, którzy łamią przepisy – podkreślił Edward Bober, prezes Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej, która wspólnie z policjantami jest organizatorem akcji „Poznaj swojego dzielnicowego”.

Policjanci, w tym zastępca komendanta miejskiego policji w Dąbrowie Górniczej, komisarz Rafał Stańko zapewnili, że przyjrzą się zgłoszonym problemom i pomogą mieszkańcom w ich rozwiązaniu. Podkreślili także, że postarają się, by numery kontaktowe z danymi dzielnicowych znalazły się w specjalnych zaszklonych gablotach, które wiszą na klatkach schodowych w osiedlowych blokach.

- W trakcie zaplanowanych do 30 czerwca spotkań w klubach osiedlowych, administracjach osiedli będziemy mówić, tak jak we wtorek, o bezpieczeństwie w najbliższej okolicy, zachęcać do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, miejskiego portalu „NaprawmyTo”, przybliżać sylwetki dzielnicowych. Będziemy wskazywać nowe kanały kontaktu z dzielnicowymi, choćby za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne „Moja Komenda” – podkreślił Mariusz Miszczyk, oficer prasowy KMP w Dąbrowie Górniczej. Na spotkaniu przedstawił także wyniki pracy dąbrowskich policjantów w 2016 roku, które wskazują po raz kolejny na spadek przestępczości w mieście.

Najbliższe spotkania z dzielnicowymi odbędą się 20 kwietnia o godz. 17.00 w Kole PCK Strzemieszyce przy ul. Strzemieszyckiej 392 oraz 9 maja o godz. 17.00 w Zespole Szkół nr 4 przy ul. Łęknice 35.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto