DG: stanowisko związków w sprawie strajku w szpitalu

mat. prasowe
L. Nenow
Udostępnij:
DG. Przedstawiciele związków zawodowych w ZCO Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza przygotowali swoje stanowisko w odpowiedzi na materiał upubliczniony przez dyrekcję, który ich zdaniem nie oddaje prawdy o planowanym strajku oraz organizacji pracy w placówce w czasie planowanej akcji protestacyjnej.

DG: związki zawodowe jeszcze o strajku w szpitalu


Za absurdalne i nijak mające się do rzeczywistości uznajemy twierdzenie, iż „strajk (…) był przygotowany w sposób nieprofesjonalny, chaotyczny i stwarzający realne zagrożenie dla najciężej chorych pacjentów”. Otóż pragniemy wyjaśnić, że strajk był przygotowany z pełną starannością, z zachowaniem wszelkich standardów i pełną troską o zabezpieczenie opieki nad pacjentami na możliwie najwyższym poziomie. Związki zawodowe, czyniąc zadość ustawowemu obowiązkowi, uprzedziły pracodawcę odpowiednio wcześnie o planowanych działaniach, przedkładając na tydzień przed planowanym strajkiem regulamin owego strajku, w którym wskazano osoby wyłączone ze strajku (ordynatorzy oddziałów, pielęgniarki oddziałowe, lekarze dyżurni, osoby niestrajkujące), zaś na kilka dni przed strajkiem - listę osób strajkujących ze wskazaniem jednostek organizacyjnych szpitala, w których świadczą pracę. Tym samym więc związki zawodowe dopełniły wszelkich starań, dając pracodawcy możliwość zaplanowania organizacji pracy na czas trwania akcji strajkowej.

Pragniemy w tym miejscu również przypomnieć, że to nie związki zawodowe są odpowiedzialne za organizację pracy w szpitalu, a pracodawca, który nie złożył żadnej propozycji w zakresie podjęcia ewentualnych rozmów na temat organizacji pracy podczas strajku. Niezasadne jest więc stawianie nam zarzutu braku profesjonalizmu czy wprowadzania chaosu, bowiem z naszej strony obowiązek informacyjny został dopełniony.

Odnosząc się zaś do zarzutu niewyłączenia ze strajku oddziału intensywnej terapii i oddziału udarowego, informujemy, iż zgodnie z regulaminem strajku i informacją przekazaną pracodawcy, zapewnialiśmy, iż podczas strajku również wskazane oddziały będą funkcjonowały w trybie ostrodyżurowym.

Kolejna informacja zamieszczona w materiale szpitala – o tym jakoby część załogi zapisana na listę strajkujących skreśliła się z niej, podkreślając zrozumienie stanowiska dyrekcji przy jednoczesnym stwierdzeniu, iż czuje się oszukana przez związki zawodowe, bowiem rzekomo nie otrzymała od nich pełnego stanowiska dyrekcji, przez co została wprowadzona w błąd, spieszymy wyjaśnić, iż stanowisko pracodawcy zostało rozpowszechnione w formie listu otwartego do pracowników, przekazanego do wszystkich oddziałów celem zapoznania z jego treścią pracowników - bez najmniejszego udziału związków zawodowych, zatem nie widzimy sposobu, w jaki związki miałyby wpłynąć na przekazanie pracownikom tegoż stanowiska w niepełnej postaci czy ograniczyć pracownikom jego dostępność w jakimkolwiek zakresie, ani też powodu, dla którego związki miałyby to zrobić. Co istotne, do związków zawodowych nie wpłynęła żadna skarga, ani też nie dotarła do nas żadna informacja potwierdzająca powyższe zarzuty, dlatego też uznajemy je za nieprawdziwe.

W kolejnym fragmencie materiału najwyraźniej mamy do czynienia z manipulowaniem informacją. Ów jednozdaniowy akapit jest niezwykle lakoniczny i nie oddaje w pełni zaistniałego stanu faktycznego. Otóż rzeczywiście część pielęgniarek podpisała aneks do umów o pracę, w którym pracodawca przyznał im wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 332 zł brutto, jednak nie dodano, iż powyższa kwota nie pochodzi w całości z budżetu własnego szpitala, a jedynie stanowi przesunięcie dodatku do wynagrodzenia w wysokości 400 zł brutto brutto, przyznanego pielęgniarkom na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Poz 1400) oraz jego nowelizacji z dnia 14 października 2015 r. (Dz. U. Poz. 1628), pokrywanego z zewnętrznego źródła finansowania, jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Mając na uwadze powyższe, śmiemy twierdzić, iż sugerowanie, że pracodawca zaproponował pielęgniarkom wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 332 zł bez wzmianki o tym, że większa część tych środków jest finansowana przez NFZ, bezsprzecznie świadczy o braku obiektywizmu albo też podstawowej wiedzy na opisywany temat.

Podobny zarzut należy wystosować wobec treści zamieszczonych w kolejnym akapicie, w którym podniesiono, że w ostatnich dwunastu miesiącach pielęgniarki otrzymały podwyżki w wysokości 552 zł brutto do wynagrodzenia zasadniczego. Tutaj również mamy do czynienia z „półprawdą”, ponieważ zabrakło informacji, iż kwota ta zawiera m.in. środki „wywalczone” przez pielęgniarki w 2015 r. porozumieniem z Ministrem Zdrowia i prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nie jest więc w pełni zasługą pracodawcy. Oczywiście jak najbardziej doceniamy, iż pracodawca dodatki wynikające z ww. rozporządzenia postanowił przesunąć do wynagrodzenia zasadniczego, dokładając ze środków własnych na pokrycie kosztów pochodnych z tego wynagrodzenia, co było niewątpliwie spowodowane falą odejść pielęgniarek ze szpitala w Dąbrowie Górniczej oraz obawą o odejścia kolejnych (to z kolei mogłoby w przyszłości grozić odebraniem Szpitalowi kontraktu w związku z niewypełnianiem przez świadczeniodawcę zawartych w nim zobowiązań).

W naszej ocenie, aby rzetelnie mówić o problemie, należy pokazać jego pełen obraz, a więc operując kwotami wzrostów wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek ze szpitala w Dąbrowie Górniczej należało wskazać źródła ich finansowania, ukazując tym samym faktyczny wkład pracodawcy w powyższe podwyżki.

********************************************************************************************************************************************

OTO TREŚĆ MATERIAŁU PRZYGOTOWANEGO PRZEZ SZPITAL, DO KTÓREGO ODNOSZĄ SIĘ PRACOWNICY SZPITALA I ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH. POJAWIŁ SIĘ ON 16 CZERWCA NA NASZYM PORTALU:

Szpital DG. Dyrekcja Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej informuje, że w nawiązaniu do nowych faktów przedstawionych podczas konferencji prasowej w dniu 13 czerwca br. przez prezydenta Dąbrowy Górniczej Zbigniewa Podrazę o zapewnieniu przez NFZ o ogłoszeniu konkursu na kontrakt radioterapii w ciągu 14 dni, z inicjatywy dyrekcji odbyło się dzisiaj kilka spotkań z przedstawicielami związków zawodowych.

Podczas spotkań dyrekcja podkreślała, że wizja ogłoszenia konkursu nie powoduje, że budżet szpitala od dzisiaj dysponuje większymi środkami w budżecie, a obciążenie spowodowane regulacją płac już dzisiaj skutkować będą koniecznością przesunięciem środków z innego obszaru.

Finalnie dyrekcja zaproponowała od 1 lipca 2016 r. na czas nieokreślony wszystkim pracownikom ZCO, których wynagrodzenie zasadnicze jest równe lub mniejsze niż 5600 zł brutto miesięcznie w przeliczeniu na pełny etat – podwyżkę w kwocie 120 zł brutto w przeliczeniu na pełny etat.

Decyzję tą dyrekcja podjęła mając na uwadze dobro pacjentów oraz tej części załogi, która w ostatnich dniach również zwracała uwagę na bezcelowość strajku, zaznaczając wielokrotnie, że propozycja ta wynika z nadziei na uzyskanie kontraktu.

Bardzo istotny wpływ na podjęcie tej decyzji miał fakt, że mający się odbyć strajk w ocenie zarządu szpitala był przygotowany w sposób nieprofesjonalny, chaotyczny i stwarzający realne zagrożenie dla najciężej chorych pacjentów, szczególnie na oddziałach: intensywnej terapii i udarowym. Pomimo wielokrotnych próśb związki nie poinformowały o przyczynach nie wyłączenia tych oddziałów ze strajku.

Warto dodać, że po ostatniej konferencji prasowej część załogi zapisana na listę strajkujących skreśliła się z niej podkreślając zrozumienie stanowiska dyrekcji, jednocześnie informując, że czuje się oszukana bowiem nie otrzymywała od przedstawicieli związków zawodowych pełnego stanowiska dyrekcji, co wprowadzało ich w błąd.

Około 100 pielęgniarek podpisało też zaproponowany przez dyrekcję aneks do umów o pracę zwiększający ich płacę zasadniczą o kwotę 332 zł brutto.

Podsumowując - grupa pielęgniarek w ostatnich 12 miesiącach otrzymała łączne podwyżki w wysokości 552 zł. brutto do wynagrodzenia zasadniczego, a wzrost wynagrodzenia zasadniczego jest jednoznaczny ze wzrostem wszystkich pochodnych (dodatek stażowy, godziny nocne, świąteczne itd.) co zwiększyć może kwotę podwyżki o kolejne kilkaset zł.

Ponadto podczas konferencji dyrektor podkreślił, że w nawiązaniu do kilku pozytywnie zakończonych kontroli – ostatnia, inaczej interpretująca zalecenia i wymogi niż poprzednie kontrole – była dla szpitala dużym zaskoczeniem. W związku z czym dyrekcja zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o interpretację ogólnych przepisów dotyczących części pomieszczeń w jakich udzielane są świadczenia medyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Iran oskarża francuskie służby o organizowanie protestów

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie