Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DG: sukcesy młodych dąbrowskich naukowców z I LO i II LO

mat. prasowe
Od lewej: Emilia Pasamonik, Aleksandra Gołębiowska, Przemysław Słota, Igor Wasilewski, Karol Białas, Dominik Romanów, Urszula Woźnikowska - Bezak, Maciej Kolwas i Dawid Lipski
Od lewej: Emilia Pasamonik, Aleksandra Gołębiowska, Przemysław Słota, Igor Wasilewski, Karol Białas, Dominik Romanów, Urszula Woźnikowska - Bezak, Maciej Kolwas i Dawid Lipski mat. prasowe
DG. W drugiej połowie kwietnia młodzież tworząca Grupę Twórczą Quark z Pracowni Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2016 w Rumunii. Młodzi naukowcy zdobyli 5 medali. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie dąbrowskich szkół Aleksandra Gołębiowska z I LO im. W. Łukasińskiego otrzymała srebrny medal w kategorii Fizyka a Ekologia i Karol Białas z II LO im. S. W drugiej połowie kwietnia młodzież tworząca Grupę Twórczą Quark z Pracowni Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2016 w Rumunii. Młodzi naukowcy zdobyli 5 medali. Wśród wyróżnionych znależli się uczniowie dąbrowskich szkół Aleksandra Gołębiowska z I L.O. - otrzymała srebrny medal w kategorii Fizyka a Ekologia i Karol Białas z II LO im. S. Żeromskiego złoty medal w kategorii fizyka.

DG: sukcesy młodych dąbrowskich naukowców z I LO i II LO


W drugiej połowie kwietnia młodzież tworząca Grupę Twórczą Quark z Pracowni Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2016 w Rumunii.
Młodzi naukowcy zdobyli 5 medali. Wśród wyróżnionych znależli się uczniowie dąbrowskich szkół Aleksandra Gołębiowska z I L.O. - otrzymała srebrny medal w kategorii Fizyka a Ekologia i Karol Białas z II L.O. - złoty medal w kategorii fizyka.

W konferencji brało udział łącznie ponad 220 uczestników, opiekunów i obserwatorów z 27 państw. Byli to młodzi pasjonaci nauki z Holandii, Niemiec, Czech, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Indonezji, Rumunii, Tajlandii, Węgier, Malezji, Indii, Gruzji, Serbii, Iranu, Rosji, Turcji, Chorwacji, Macedonii, Grecji, Brazylii, Singapuru i POLSKI. Obecni byli obserwatorzy ze Sri Lanki, Francji, Bułgarii i Ghany.

Zawody odbywały się w języku angielskim w 5 kategoriach: fizyka, fizyka a ekologia, fizyka inżynieryjna, informatyka oraz matematyka. Podczas odrębnej konkurencji, jaką jest sesja plakatowa, oceniano postery przygotowane przez uczestników ICYS 2016.

O naszych laureatach:
Karol Białas został nagrodzony złotym medalem w kategorii fizyka, który na tegoroczną konferencję przygotował projekt pt.: „Kołowo pobudzane wahadło”.
Model wahadła składa się z ciężarka zawieszonego na nierozciągliwym sznurku, który jest przyczepiony do dysku wprawianego w ruch obrotowy poprzez silnik DC. Przy odpowiednio dużej częstości napędzania sznurek zamiast skierować się na zewnątrz, skierowany jest do wewnątrz. Ciężarek może wtedy nakreślać okręgi o promieniu mniejszym niż promień punktu zaczepienia. Wraz ze wzrostem częstości pobudzania promienie tych okręgów maleją, aż w końcu wydaje się, że ciężarek spoczywa. Zjawisko to można wyjaśnić pojęciem rezonansu – pobudzanie oscylatora jednowymiarowego częstością dużo większą od jego naturalnej częstości daje ten sam efekt.

Medalista tak podsumowuje swoją pracę: „Spoczynek jednak jest pozorny, gdyż po dokładniejszej analizie ruchu ciężarka programem Tracker zauważyłem, że jego ruch odbywa się po znacznie ciekawszych trajektoriach. Wybrałem ten temat, ponieważ od lat jestem zainteresowany ruchem różnorodnych ciał, a w szczególności wahadeł, niezależnie od tego czy są proste, podwójne albo jeszcze bardziej skomplikowane”.

Srebrny Medal w kategorii Fizyka a Ekologia zdobyła Aleksandra Gołębiowska. Celem jej projektu konferencji było zbudowanie własnego czujnika, który badałby wybrany element środowiska, a dokładnie pH wody pitnej.
Działanie urządzenia opierało się na przepuszczeniu światła z diody LED przez próbkę badanej wody. W celu sprawdzenia sprawności urządzenia uczestniczka wykonała 6 próbek kalibracyjnych o różnym pH. Próbki wybrane do konkretnych pomiarów pochodziły z różnych miejscowości należących do dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. W celu przetwarzania danych pomiarowych napisała ona program w języku C++. Ostatecznie jej odczyty pokryły się z odczytami profesjonalnego pH-metru oraz z odczytami instytucji zajmujących się monitoringiem środowiska, a błąd pomiarowy urządzenia oscylował w granicach 0,1 pH.

Uczennica mówi, że od dawna monitoring środowiska zajmował wysokie miejsce w sferze jej zainteresowań. „Postanowiłam jednak iść o krok dalej, gdyż nie sztuką jest dokonywanie pomiarów, lecz stworzenie samemu urządzenia, które umożliwiłoby te badania”.

Aleksandra Gołębiowska otrzymała także indywidualne wyróżnienie od sponsora Konferencji - firmy SYONIC – za najlepszą pracę w swojej kategorii i innowacyjne podejście do badań w monitoringu środowiska mających również wpływ na poprawę opieki zdrowotnej. Rumuńska firma SYONIC działa w branży IT i opracowuje rozwiązania informatyczne w dziedzinie medycyny, m.in. wdraża innowacyjny obieg dokumentów medycznych (elektroniczne karty zdrowia, e-recepty).

Karol Białas oraz Aleksandra Gołębiowska należą do Grupy Twórczej Quark. Grupa działa w Pracowni Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach rozwija zainteresowania i stymuluje uzdolnienia, chcąc zainteresować młodzież fizyką. Aktualnie grupa obchodzi 40-lecie. Autorką i pomysłodawczynią Grupy jest fizyk Urszula Woźnikowska-Bezak.
Wszyscy uczestnicy Grupy są laureatami Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców- zawodów w języku polskim i angielskim organizowanych przez Pracownię Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach. Stają się oni również członkami Grupy Twórczej Quark, która co roku reprezentuje Polskę w wielu zawodach w kraju i za granicą.

Wyjazd do Rumuni to jednak nie tylko ciężkie zmagania. Organizatorzy zadbali o różnego rodzaju atrakcje dla uczestników. Były więc gry i zabawy integracyjne m.in. dyskoteka, gry przełamujące lody, podczas których młodzież z całego świata musiała wspólnymi siłami wykonać 8 zadań na terenie hotelu.

Ciekawym punktem programu była Noc Kulturowa, dzięki której uczestnicy mogli wzajemnie poznać obyczaje panujące w ich krajach. Szczególnie popularne było wspólne wykonywanie narodowych tańców tradycyjnych. Młodzież z Polski poczęstowała swoich zagranicznych kolegów pyszną polską czekoladą i cukierkami.
Dzięki przedstawieniu teatralnemu rumuńskiej młodzieży miała okazję poznać historię, z której słynie Transylwania i Rumunia, a więc historię hrabiego Drakuli.

Młodzież zwiedzała centrum oraz starą część miasta Cluj-Napoca, odwiedziła także znajdujące się w tym mieście Muzeum Etnograficzne oraz Ogród Botaniczny. Kolejnego dnia wycieczek uczestnicy z całego świata mieli okazję zwiedzić piękną kopalnię soli w Turdzie, ze wszystkimi jej podziemnymi atrakcjami. Następnie udali się do miasta Alba Iulia, gdzie znajduje się zabytkowy kompleks fortyfikacyjny Karolina m.in. z katedrą, murami obronnymi, a także wykopaliska archeologiczne z czasów starożytnego Rzymu.
Na lokalnym stadionie w Cluj-Napoca uczestnicy obserwowali zmagania sportowe rumuńskich studentów w ich narodowej odmianie gry baseball tzw. Oina.

Osiągnięcia Grupy Tworczej Quark:

ZŁOTY MEDAL – kategoria FIZYKA

Karol Białas (II Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej) – „Kołowo pobudzane wahadło”

SREBRNY MEDAL - kategoria FIZYKA

Przemysław Słota (I Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu) – „Metoda Van der Pauw”

2 SREBRNE MEDALE - kategoria FIZYKA a EKOLOGIA

Aleksandra Gołębiowska (I Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej) - „Czujniki światłowodowe i fotoakustyczne w monitoringu środowiska”

Igor Wasilewski (I Liceum Ogólnokształcące w Katowicach) – „Jak żonglowanie wpływa na wydajność pamięci krótkotrwałej?”

BRĄZOWY MEDAL - kategoria FIZYKA a EKOLOGIA

Dominik Romanów (Liceum Ogólnokształcące w Knurowie) – „Urządzenie, które w oparciu o efekt piezoelektryczny wytwarza energię elektryczną z hałasu”

FINALISTA – kategoria FIZYKA

Dawid Lipski (IV Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach) – „Doświadczenie Heinricha Rubensa w modelu 3D”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto