Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DG: zamieszanie z nowymi nazwami ulic. Będą kolejne zmiany

PAS
D. Nowak
DG. Wiele wskazuje na to, że zatwierdzone na ostatniej sesji Rady Miejskiej nowe nazwy dąbrowskich ulic nie muszą koniecznie na dobre zagościć na tablicach i w świadomości mieszkańców. Pojawiło się bowiem wiele dodatkowych kontrowersji i propozycji, a i sami mieszkańcy mają wiele zastrzeżeń do zaproponowanych patronów.

DG: zamieszanie z nowymi nazwami ulic. Będą kolejne zmiany

Co będzie więc dalej? Zobaczymy, ale prawdopodobniej jeszcze podczas wakacji dąbrowscy radni zbiorą się na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, by do końca wyjaśnić wszystkie problemy ze zmianą nazw ulic. Taki obowiązek nałożyła tak zwana „ustawa dekomunizacyjna”.

Okazało się, że mimo zgłoszeń do IPN-u i weryfikacji dotychczasowych patronów dąbrowskich ulic do wymiany nadają się jeszcze Tadeusz Gruszczyński, który figuruje na tablicach w Strzemieszycach oraz Adam Rapacki, widniejący w przestrzeni publicznej w Ząbkowicach. Radni klubu PiS zabiegali o to, by zastąpili ich Romuald Wanacki (żołnierz AK, który zginął w Powstaniu Warszawskim) oraz Tadeusz Makarczyński, związany ze Strzemieszycami. Takie propozycje nie zyskały jednak uznania w oczach większości radnych.

Podobnie wyglądała podczas ostatniej sesji RM sytuacja z zastrzeżeniami wobec kandydatury Wirgiliusza Grynia, który ma zastąpić jako patron Jakuba Dąbskiego. Radni klubu PiS wskazywali na to, że aktor przez 1,5 roku tańczył i śpiewał w zespole, który związany był z Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. A ta formacja także ma niechlubną przeszłość. W zamian zaproponowali więc na patrona prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Także i tym razem ta propozycja jednak przepadła.

Spore zastrzeżenia do wyboru Heleny Płotnickiej na patronkę ulicy, która dotychczas nosiła nazwę Hibnera, mają natomiast sami tamtejsi mieszkańcy. – Tam znajduje się szesnaście domów i mieszkańcy mają swoje zdanie na temat nowej patronki. Helena Płotnicka tylko urodziła się w Dąbrowie Górniczej i nie była wcale związana z naszym miastem, więc zmiana byłaby wskazana – argumentował radny Szymon Widera.

Za kolejnymi zmianami optował także radny Ryszard Harańczyk, który przekonywał, że część obecnej ulicy Gwardii Ludowej powinna nosić imię Piotra Kosina (urodzony w Dąbrowie Górniczej lotnik, radiotelegrafista, który walczył z wojskami hitlerowskimi, latając z baz w Wielkiej Brytanii). Bo w przeciwnym wypadku będziemy mieć w mieście dwie ulice św. Antoniego. Bo to właśnie św. Antonii ma zastąpić nazwę Gwardii Ludowej, ale ta ciągnie się po dwóch stronach al. Piłsudskiego. Konsensusu w tej sprawie nie udało się też osiągnąć, bo trzeba wszystko dokładnie doprecyzować, także od strony organizacyjnej, by było wiadomo, gdzie ul. Piotra Kosina ma się zaczynać, a gdzie kończyć.

W trakcie dyskusji padła też propozycja, by patronem jednej z dąbrowskich ulic był Tadeusz Mazowiecki. Czy propozycja wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Marka Węgrzynowicza trafi na podatny grunt? To powinno rozstrzygnąć się do końca sierpnia tego roku.

Oto pełna lista 18 starych i nowych nazw ulic, jakie mają się pojawić w najbliższych tygodniach w Dąbrowie Górniczej. Zostały zatwierdzone przez radnych, ale jak widać zmiany nie są jeszcze wykluczone.
1. ulica 40-lecia PRL (wprowadzona w 1989 roku) zmienia nazwę na 40-lecia.
2. ulica Gwardii Ludowej (wprowadzona w 1973 roku) zmienia nazwę na Św. Antoniego.
3. ulica Dąbrowszczaków (wprowadzona w 1977 roku) zmienia nazwę na Zygmunta Różyckiego - nazwa skrócona „Różyckiego”.
4. ulica Grzegorza Korczyńskiego (wprowadzona w 1977 roku) zmienia nazwę na Stanisława Kontkiewicza - nazwa skrócona „Kontkiewicza”.
5. ulica Oskara Langego (wprowadzona w 1977 roku) zmienia nazwę na Bielowiznę.
6. ulica Manifestu Lipcowego (wprowadzona w 1977 roku) zmienia nazwę na Św. Jana Pawła II.
7. ulica Leona Kruczkowskiego (wprowadzona w 1973 roku) zmienia nazwę na Kazimierza Srokowskiego - nazwa skrócona „Srokowskiego ”.
8. ulica Jakuba Dąbskiego (wprowadzona w 1984 roku) zmienia nazwę na Wirgiliusza Grynia - nazwa skrócona „Grynia”.
9. ulica Buczka zmienia nazwę na Florowska
10. ulica 9 Maja zmienia nazwę na Janusza Kotarbińskiego - nazwa skrócona „Kotarbińskiego”
11. ulica Marchlewskiego zmienia nazwę na Feliksa Rogalewicza - nazwa skrócona „Rogalewicza”
12. ulica Krzynówki zmienia nazwę na Juliana Polcera - nawa skrócona „Polcera”
13. ulica Szenwalda zmienia nazwę na Kazimierza Imielińskiego - nazwa skrócona „Imielińskiego”
14. ulica Hibnera zmienia nazwę na Heleny Płotnickiej - nazwa skrócona „Płotnickiej”
15. ulica Krasickiego zmienia nazwę na Ignacego Krasickiego - nazwa skrócona „Krasickiego”
16. ulica Sawickiej zmienia nazwę na Braci Wilkoszewskich
17. ulica Cedlera zmienia nazwę na Józefa Cieszkowskiego - nazwa skrócona „Cieszkowskiego”
18. ulica Łańcuckiego zmienia nazwę na Emilii Zawidzkiej - nazwa skrócona „Zawidzkiej”.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto