Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diabetycy czuwają

(gk)
Oddział Miejski Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych. — Świadomość dotycząca cukrzycy i jej powikłań jest bardzo niska. To niepokojące, bo zachorowań przybywa.

Oddział Miejski Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych.

— Świadomość dotycząca cukrzycy i jej powikłań jest bardzo niska. To niepokojące, bo zachorowań przybywa. Nie można się nawet precyzyjnie dowiedzieć ile osób choruje, bo statystyki są sprzed 8 lat. Staramy się tę świadomość podnosić — wyjaśnia Barbara Tometczak, prezes Miejskiego i Wojewódzkiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Dąbrowie Górniczej.

Stowarzyszenie oferuje m.in. możliwość zakupu glukometrów po niższych cenach, działacze organizują też spotkania i wykłady lekarzy różnych specjalności oraz bezpłatne badania przesiewowe.
Dla osób zmagających się z cukrzycą ważny jest ruch, toteż Stowarzyszenie dba o kondycję fizyczną swoich członków. W planach są wycieczki, rajdy i pielgrzymki. Troska o stan chorego jest ważna, bo jej zaniechanie może nieść bardzo poważne konsekwencje.

— Cukrzyca to fundament dla chorób oczu, nerek, serca. W okolicy nie ma poradni stopy cukrzycowej, a konsekwencje zaniedbań są takie, że chory ląduje na oddziale wewnętrznym, gdzie obcina się mu nogę. Wciąż jesteśmy traktowani jak jednostka chorobowa, a nie jak osoba chora — skarży się Barbara Tometczak.

W programie wspólnych uroczystości nie zabraknie też Spotkania Noworocznego (20 stycznia w restauracji Astra przy ul. Morcinka o godz. 14).
— Na stole znajdą się produkty z przykładowego jadłospisu diabetyka. Trzeba zaznaczyć, że wcale nie jest prawdą, że chory na cukrzycę nie może zjeść nic słodkiego, ważne jest tylko zachowanie odpowiednich proporcji kalorycznych — tłumaczy pani prezes.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności organizacji można uzyskać w siedzibie Miejskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przy ulicy Kasprzaka 26a podczas dyżurów, czyli we wtorki od godziny 15 do 17, oraz w czwartki od godz. 10 do 12. W tych godzinach można skontaktować się z działaczami Stowarzyszenia również telefonicznie, wybierają numer 032 260 24 90.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto