Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Dąbrowy Górniczej 2012: ArcelorMittal Poland zaprasza do wspólnej zabawy

Redakcja
Dni Dąbrowy Górniczej to rodzinne święto. W tym roku także z hutą
Dni Dąbrowy Górniczej to rodzinne święto. W tym roku także z hutą P. Sobierajski
Dzień Hutnika na stadionie Górnika w Sosnowcu-Zagórzu za nami, ale to nie koniec niespodzianek i atrakcji, przygotowanych przez ArcelorMittal Poland. Najbliższa niedziela (27 maja) podczas Dni Dąbrowy Górniczej też poświęcona jest Hucie Katowice, której budowa ruszyła dokładnie 40 lat temu oraz współczesności firmy. Czekają m.in. wystawa i konkurs wiedzy, a 2 czerwca można będzie zobaczyć hutę, jej instalacje i wydziały od środka

Od dziś przez cały weekend dąbrowianie będą się bawić podczas tegorocznych Dni Dąbrowy Górniczej. Wśród wielu atrakcji i niespodzianek wyjątkowo zapowiada się zwłaszcza niedziela (27 maja), sponsorowana przez ArcelorMittal Poland SA, kiedy to będzie można poznać bliżej wiele ciekawostek związanych z największym w Polsce kombinatem metalurgicznym, posłuchać Czerwonych Gitar, a także zabawić się w przygotowanym na ten dzień, wyjątkowym miasteczku.

Co ciekawego przygotowali organizatorzy? Każdy, kto pamięta czasy budowy huty albo interesuje się tą tematyką powinien spróbować swoich sił w konkursie wiedzy o Hucie Katowice i dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland. Pytania nie będą z pewnością zbyt trudne, a na najlepszych czekają nagrody.

W parku zagości też wystawa, prezentująca 40-letnią historię Huty Katowice, od czasu wbicia na placu jej budowy pierwszej łopaty, aż po czasy współczesne. Na specjalnych planszach można będzie zobaczyć historyczne dziś zdjęcia z placu budowy oraz skany najważniejszych dokumentów, które zadecydowały o wielkości i jej lokalizacji. Całą wystawę "Na wielkiej budowie", można natomiast do końca czerwca zwiedzać w Muzeum Miejskim Sztygarka. Tam zobaczymy m.in. fotografie, stal z pierwszego wytopu, odznaczenia. W zasobach muzeum znalazły się też m.in. okolicznościowe znaczki pocztowe wydawane z okazji zawodów pracowniczych, zastawa stołowa z malowidłami huty, a także imponująca makieta całego zakładu.

To jednak nie jedyna możliwość obejrzenia tych ciekawych zbiorów. Wielki piec można zobaczyć nie wychodząc z domu. Wystarczy, że zajrzycie na stronę www.hutakatowice.com/wystawa.html Na stronie muzeum przejdziecie przez najciekawsze ekspozycje - od tych dokumentujących budowę zakładu, przez jego rozwój w latach 80. aż do dziś, kiedy huta ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej jest jednym z najnowocześniejszych obiektów przemysłowych w regionie. Ekspozycję uzupełniają stroje hutników i pamiątki zebrane przez komitet organizacyjny obchodów 40-lecia.

Pociąg pełen wrażeń

W niedzielę o udaną zabawę i dobry humor wszystkich uczestników Dni Dąbrowy Górniczej zadbają kolorowe postacie, które będzie można spotkać w miasteczku, przygotowanym przez ArcelorMIttal Poland.

To doskonała propozycja dla całych rodzin. Z pewnością nie będą się tu nudzić ze swoimi pociechami, przemierzając cztery strony świata w pociągu. W niedzielę o udaną zabawę i dobry humor wszystkich uczestników tegorocznych Dni Dąbrowy Górniczej zadbają kolorowe postacie, które będzie można spotkać w miasteczku, przygotowanym przez ArcelorMittal Poland. To doskonała propozycja dla całych rodzin. Do wspólnej zabawy zaprosi wszystkich podróżnik, a pociąg zawiezie naszych milusińskich do czterech stacji, na południe, gdzie będą mogli sprawdzić jak chodzą pingwiny, do czego posłużą specjalne narty i na północ. Tam czekać będą… wyścigi bizonów. Na dalekim wschodzie przygotowane zostały zagadki i planszowe gry, m.in. sudoku, a na Dzikim Zachodzie będzie można sprawdzić się w kowbojskich zmaganiach, czyli rodeo. Pociąg dotrze też do Afryki, gdzie odbędzie się afrykańskie party. Tu dzieci poznają tajniki gry na bębenkach, zobaczą z czego i jak się je wykonuje. Zobaczą afrykańskie maski. Kolejnym przystankiem będzie wioska indiańska, gdzie najmłodsi zobaczą tipi, a nawet sami spróbują je zbudować. Nie zabraknie też rytmów indiańskich.

Każdy będzie mógł pomalować "wesoły pociąg", czyli makietę, która posłuży jako tło do wspólnej, pamiątkowej fotografii. W świecie zabaw będzie można malować, skakać na trampolinie i oddawać się szaleństwu na dmuchanej zjeżdżalni. Na łasuchów czekać będzie wata cukrowa.

Zobaczcie sobie hutę

Huta Katowice to sięgająca 40 lat wstecz tradycja i inwestycja o przełomowym wręcz znaczeniu dla rozwoju całego Zagłębia. Dziś, wyposażona w najnowocześniejsze technologie i systemy ochrony środowiska, zmieniła się nie do poznania. Jeśli chcielibyście zobaczyć, jak ten ogromny kombinat metalurgiczny pracuje na co dzień, jak wytapia się stal, jak sprawdza jakość gotowych już wyrobów, to nadarza się ku temu wyjątkowa okazja. Bramy dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland otworzą się przed Wami za tydzień, a dokładnie 2 czerwca. Zapisy na tę wyjątkową wycieczkę przyjmuje Hutniczy Oddział PTTK, w dniach 28-30 maja, wyłącznie telefonicznie pod numerami: 32 776 84 14 lub 608 355 895. Przy zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL (konieczność wykupienia ubezpieczenia na czas trwania wizyty w hucie). Wycieczka przeznaczona jest dla osób powyżej 15 lat. Nie należy też zapomnieć o założeniu obuwia na płaskiej podeszwie. Można będzie zobaczyć między innymi wielki piec, blok kontrolno-pomiarowy do badania szyn w walcowni dużej, a także obejrzeć wiele interesujących filmów, prezentujących pracę huty.
materiałyarcelormittalpolandsa


Obecny rok upływa w naszym mieście pod hasłem upamiętnienia 40 rocznicy wbicia pierwszej łopaty na placu budowy Huty Katowice. 15 kwietnia br. w Dąbrowie Górniczej zjawili się jej budowniczowie, pracownicy, dyrektorzy. Po to, by powspominać dawne czasy i oddać cześć tym, dzięki którym tak ogromny kombinat metalurgiczny powstał właśnie tutaj i istnieje do dziś, przekształcając się w jeden z najnowocześniejszych zakładów na świecie. Pamiątką tych historycznych wydarzeń jest m.in. specjalna tablica, która po odsłonięciu 15 kwietnia przypomina teraz wszystkim, że rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego i Kasprzaka nosi teraz oficjalną nazwę "Budowniczych Huty Katowice". Cały czas można też zwiedzać w Muzeum Miejskim Sztygarka wystawę, poświęconą czasom budowy huty i jej współczesności.

Sama budowa była bezprecedensowym wydarzeniem w historii PRL-u. W cały proces zaangażowanych było prawie 50 tysięcy osób, którzy często przyjechali do Zagłębia z odległych zakątków kraju. By wszystko było nowoczesne, wyposażenie i urządzenia płynęły z całego świata, nie tylko ze Związku Radzieckiego, ale też m.in. z Francji, Szwajcarii, Szwecji i Belgii. Na placu budowy zjawiło się 3000 ciężarówek i ponad 200 koparek, zgarniarek i ładowarek. Nową inwestycję budowało 100 podstawowych przedsiębiorstw, zgrupowanych w 21 zjednoczeń oraz pięć resortów. W maju 1976 roku utworzony został Kombinat Metalurgiczny Huta Katowice, w którego skład oprócz Huty Katowice w budowie weszły Huta im. Feliksa Dzierżyńskiego w Dąbrowie Górniczej oraz Zakłady Koksownicze im. Powstańców Śląskich w Zdzieszowicach. Pierwszy spust surówki z Wielkiego Pieca nr 1 miał miejsce 3 grudnia 1976 r. o godz. 4.20, a 11 grudnia o godz. 9.10 pierwszy wytop 300 ton stali z konwertora tlenowego nr 1.

Kiedy w 2004 roku ArcelorMittal przejął Polskie Huty Stali podjął zobowiązanie głębokiej restrukturyzacji tych zakładów i stworzenia z nich ośrodków hutniczych na poziomie europejskim. Inwestycje o wartości przekraczającej 4,5 mld zł są bez precedensu w historii polskiego hutnictwa.

Dni Dąbrowy Górniczej 2012 [PROGRAM]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto