Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do 4 października w Dąbrowie Górniczej głosujemy, wybierając spośród 22 projektów w ogólnomiejskim budżecie obywatelskim

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dąbrowianie wybrali już ponad 500 projektów w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, skierowanego do poszczególnych dzielnic Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dąbrowianie wybrali już ponad 500 projektów w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, skierowanego do poszczególnych dzielnic Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE D. Nowak
W Dąbrowie Górniczej trwa właśnie głosowanie na 22 projekty, jakie ostatecznie trafiły do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Dąbrowy Górniczej. Głosowanie potrwa od 28 września do 4 października.

Na liście propozycji znajdują się projekty dotyczące zarówno inwestycji i remontów, jak również wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Wśród nich m.in. zagospodarowanie cypelka nad Pogorią III pod miejsce do rekreacji i grillowania, budowa tężni w Ząbkowicach, budowa pumptracku w Strzemieszycach. Nie brakuje też propozycji zmian w infrastrukturze drogowej. Pula tegorocznego budżetu obywatelskiego wynosi 4,1 mln zł.

Głosowanie ruszyło 28 września. Do 4 października każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, może oddać głos na trzy wybrane przez siebie projekty. Co więcej, aby zagłosować nie trzeba wychodzić z domu, ponieważ głosowanie odbywa się wyłącznie elektronicznie poprzez stronę bo.dg.pl. Osoby bez dostępu do internetu mogą wskazać swoje typy w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 6 A.

Głosowanie odbywa się w następujący sposób: każdy głosujący oddaje głos na trzy różne projekty, przyznając im od 1 do 3 punktów, przy czym: – 3 punkty dla projektu najwyżej ocenianego, – 2 punkty dla projektu ocenianego jako drugi, – 1 punkt dla projektu uznanego za trzeci w kolejności. Wyniki poznamy w październiku.

W 2019 roku odbyła się pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego miasta Dąbrowa Górnicza, do którego złożono 32 projekty. 6514 mieszkańców w trakcie głosowania wybrało do realizacji projekt „Podlesie Pełne Życia”, dotyczący rewitalizacji parku Podlesie. Na jego wykonanie przypadła cała pula – 3,6 mln zł – przewidziana na zeszłoroczny budżet.

TUTAJ MOŻECIE ODDAĆ GŁOS NA PROJEKTY BUDŻETU OBYWATELSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Wcześniej, od 2013 r., dąbrowianie wskazywali przedsięwzięcia do realizacji w swojej okolicy – w dzielnicy czy na osiedlu – w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Jego efekt to ponad 600 różnorodnych zadań – m.in. utworzenie placów zabaw, boisk, chodników, parkingów czy skwerków, a także zakupienie nowych sprzętów i książek do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Budżet Obywatelski obejmuje projekty o charakterze ogólnomiejskim, skierowane do szerszych grup.

Oto 22 projekty w budżecie obywatelskim, na które można głosować:

Dąbrowskie Chodniki

Budżet: 4 100 000,00 zł
Nazwa projektu: Dąbrowskie Chodniki
Szacunkowy koszt realizacji: 4 100 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada przeprowadzenie remontów (wykonanie nawierzchni z kostki betonowej) nawierzchni chodników w dąbrowskich osiedlach. W wyniku inwentaryzacji wydziały Urzędu Miejskiego wskazały następujące lokalizacje chodników w ciągach ulic: 1-go Maja, Wojska Polskiego, Leśna, Wyspiańskiego, Wybickiego, Cieszkowskiego, Kraszewskiego, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Piwowara, Kondratowicza, Norwida oraz w okolicach Szkoły Podstawowej nr 20, i Parku Śródmiejskiego w kierunku CH Pogoria.
Lokalizacja: Zobacz mapę.
Autor: Dawid Bochenek

Portal do EduMożliwości

Szacunkowy koszt realizacji: 500 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada stworzenie platformy edukacyjnej, wirtualnej szkoły „uczenia się”(z atrakcyjnymi e-lekcjami, webinariami, zajęciami e-learningowymi i bazą wysokiej jakości materiałów dydaktycznych) oraz mobilnego laboratorium nauki i zabawy jako motywację i inspirację do wprowadzania pozytywnych zmian w edukacji. To bezpośrednie i konkretne wsparcie dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz dąbrowskich szkół w zakresie kompleksowej bezpłatnej oferty edukacyjnej na miarę XXI wieku.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Anna Dęboń

Biohazard od gołębi - likwidacja

Szacunkowy koszt realizacji: 10 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada przeprowadzenie na terenie miasta akcji edukacyjno-informacyjnej dotyczącej zwiększenia świadomości społecznej w temacie odpowiedzialnego dokarmiania ptaków (w szczególności gołębi).
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Jerzy Drwięga

Amfiteatr Pełen Życia

Szacunkowy koszt realizacji: 427 500,00 zł
Opis:
Projekt dotyczy doposażenia terenu z wieloletnią tradycją kulturalno-rekreacyjną o tężnię solankową wraz z elementami małej architektury oraz oświetleniem.
Lokalizacja: Teren przy Alei Zwycięstwa 5, naprzeciwko sklepu Biedronka.
Autor: Tatiana Duraj-Fert

Rodzinny przylądek na Pogorii

Szacunkowy koszt realizacji: 800 000,00 zł
Opis:
Projekt ma na celu stworzenie na półwyspie Pogoria III strefy rekreacyjnej. W ramach projektu zakłada się budowę placu zabaw z naturalnych surowców, tarasów widokowych, montaż elementów małej architektury, w tym min. koszy, ławek, stojaków na rowery. Pierwszym etapem realizacji projektu będą konsultacje z mieszkańcami, w trakcie których wypracowany zostanie projekt zagospodarowania tego terenu.
Lokalizacja: Półwysep przy zbiorniku Pogoria III, od strony osiedla Łęknice

Nowy tytuł projektu „Grill Park na cypelku przy Pogorii III” w związku ze zmianą jego zakresu w wyniku weryfikacji merytoryczno-prawnej

Autor: Danuta Fiedkiewicz

Warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży

Szacunkowy koszt realizacji: 352 400,00 zł
Opis:
Projekt ma na celu rozszerzenie oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży w mieście o przedmioty ścisłe, przyrodnicze i informatyczne. Realizacja projektu będzie polegała na organizacji warsztatów rozwijających dla dzieci, pozwalających poszerzać wiedzę, rozwijać kreatywność, myślenie przyczynowo-skutkowe, umiejętność obserwacji i wnioskowania, przygotowywania się do konkursów.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Kamila Górniak

Rodzinne Planty

Szacunkowy koszt realizacji: 4 100 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada renowację terenu Plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego – pomiędzy ul. Kopernika a ul. Poniatowskiego oraz pomiędzy ul. Korczaka i Przemysłową. W ramach realizacji projektu zakłada się remont istniejących alejek wraz z montażem elementów małej architektury, nasadzenia roślinności. Pierwszym etapem realizacji zadania będą konsultacje z mieszkańcami, w trakcie których wypracowany zostanie projekt zagospodarowania tego terenu.
Lokalizacja: Planty im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego - pomiędzy ul. Kopernika a ul. Poniatowskiego oraz Planty pomiędzy ulicami Korczaka i Przemysłową.
Projekt stworzony w wyniku połączenia ze sobą projektów Rodzinne Planty i Dąbrowskie Planty, których lokalizacja obejmowała ten sam teren.
Autor: Kamil Kiernożycki, Magdalena Wąsik

Dąbrowskie Źródełka - system poidełek

Szacunkowy koszt realizacji: 90 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada instalację w Parku Hallera oraz na Placu Wolności źródełek/kranów z pitną wodą.
Lokalizacja: Park Hallera, Plac Wolności
Autor: Przemysław Kowalski

Zakup samochodu specjalistycznego

Szacunkowy koszt realizacji: 500 000,00 zł
Opis:
Projekt polega na zakupie samochodu specjalistycznego przystosowanego do przewozu psów ratowniczych dla jednostki OSP Okradzionów oraz doposażenia jednostki w niezbędny sprzęt i umundurowanie do działań ratowniczo-gaśniczych. Celem projektu jest zapewnienie pełnej mobilności grupie poszukiwawcze tak, aby w jak najkrótszym czasie mogła dostać się wraz z psami na miejsce zdarzenia.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Jerzy Łaskawiec

Więcej tlenu dla mieszkańców

Szacunkowy koszt realizacji: 1 000 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada pozyskanie terenów zielonych na osiedlach miasta poprzez likwidację asfaltowych/betonowych terenów. Pierwszym etapem realizacji projektu będą konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy osiedli wskażą miejsca do renowacji.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Zbigniew Masina, Piotr Zieliński

Modernizacja ul. Młodych

Szacunkowy koszt realizacji: 4 100 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada modernizację ul. Młodych. W ramach środków przeznaczonych na budżet obywatelski 2021 proponuje się wykonanie (na odcinku od ul. Kasprzaka do ul. Podlesie) modernizacji ul. Młodych, polegającej na wymianie nawierzchni asfaltobetonowej, zawężeniu szerokości jezdni do 6 metrów, wyniesieniu tarczy skrzyżowania przy wyjazdach z osiedla i ogródków działkowych.
Lokalizacja: ul. Młodych, pomiędzy ulicami Kasprzaka i Podlesie
Autor: Zbigniew Masina, Piotr Zieliński

Usługi opiekuńcze dla osób starszych

Szacunkowy koszt realizacji: 500 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada stworzenie infolinii, przez którą seniorzy zgłaszaliby chęć skorzystania z pomocy w zakresie codziennego funkcjonowania oraz prowadzenia gospodarstwa domowego. Realizacja zadania zlecona zostałaby organizacji pozarządowej w drodze otwartego konkursu ofert w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Małgorzata Michalska

Budowa ścieżki rowerowej przy ul. Staszica

Szacunkowy koszt realizacji: 4 100 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada budowę wydzielonej, dwukierunkowej drogi dla rowerów o nawierzchni asfaltowej o szerokości 2m. Zakładana długość odcinka to ok. 2,9 km.
Lokalizacja: ul. Staszica, od ul. Wojska Polskiego do ul. Hotelowej
Autor: Ewelina Możdżeń

Rewitalizacja stawiku na Trzebyczce

Szacunkowy koszt realizacji: 495 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada oczyszczenie zbiornika wodnego w celu zwiększenia wartości rekreacyjno-użytkowej obszaru w rejonie Parku Tysiąclecia (Ząbkowice).
Lokalizacja: Teren nad rzeką Trzebyczka przy zbiegu ulic Armii Krajowej, Gospodarczej i Szosowej
Autor: Sławomir Musiał

Dąbrowskie Superdzieciaki

Szacunkowy koszt realizacji: 340 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada organizację całorocznych warsztatów i półkolonii z wyżywieniem dla kilkuset dzieci z Dąbrowy Górniczej, co pozwoli rozwinąć ich naturalny potencjał i uporać się z konsekwencjami pandemii. Obejmuje treningi asertywności, radzenia sobie z emocjami, komunikacji i doskonalenia umiejętności społecznych. Ofertę wzbogacają zajęcia w języku angielskim oraz zajęcia sportowe - rejsy łodziami motorami i żaglowymi pod opieką wykwalifikowanych instruktorów oraz jednodniowy biwak na bezludnej wyspie. Zajęcia poprowadzą certyfikowani specjaliści: terapeuci, psychologowie oraz nauczyciele akademiccy.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Agnieszka Pasztak-Opiłka

ZdroWIEM w Dąbrowie

Szacunkowy koszt realizacji: 252 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada stworzenie Dąbrowskiego Centrum Pomocy Pacjentowi oraz przeprowadzenie kampanii ,,ZdroWIEM w Dąbrowie!”. Projekt ma na celu pomoc dla pacjentów w sytuacji utraty zdrowia - zwłaszcza w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej. W ramach projektu mieszkańcy będą mogli skorzystać z porady koordynatorów pakietów onkologicznych, psychologów, prawnika i Gminnego Rzecznika Praw Pacjenta. Realizacja zadania zlecona zostałaby organizacji pozarządowej w drodze otwartego konkursu w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Monika Polaczek

Park rekreacyjno - rowerowy

Szacunkowy koszt realizacji: 1 500 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada stworzenie Parku rowerowego/Pumptracku wyposażonego w urządzenia oferujące nowe możliwości uprawiania sportu i rekreacji dla rowerzystów, dzieci, osób niepełnosprawnych. Powstanie Parku ma na celu stworzenie ogólnodostępnego miejsca rekreacji oraz stworzenie nowej przestrzeni miejskiej. W ramach projektu zakłada się przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta, w wyniku których wypracowana zostanie koncepcja zagospodarowania obszaru po dawnej oczyszczalni ścieków w Strzemieszycach Wielkich. W ramach projektu zostanie zrealizowany etap wskazany przez mieszkańców i projektanta.
Lokalizacja: Teren po dawnej oczyszczalni ścieków przy ul. Szałasowizna
Autor: Jerzy Reszke

Etnobotaniczna Noc Świętojańska

Szacunkowy koszt realizacji: 36 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada organizację nocy świętojańskiej, w trakcie której mieszkańcy wezmą udział w warsztatach etnobotanicznych w formie spaceru badawczego po Dąbrowie Górniczej, gdzie będą mogli nauczyć się rozpoznawać dzikie rośliny przydatne w codziennym życiu. W ramach projektu przewiduje się także koncert nawiązujący do tematyki botanicznej. Realizacja zadania zlecona zostałaby organizacji pozarządowej w drodze otwartego konkursu w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Iwona Stodolna

Dąbrowska Zielarnia Seniora

Szacunkowy koszt realizacji: 36 000,00 zł
Opis:
Cykl spotkań/warsztatów dla seniorów, poszerzających wiedzę na temat lokalnej roślinności a także sposobów jej wykorzystania w życiu codziennym. Realizacja zadania zlecona zostałaby organizacji pozarządowej w drodze otwartego konkursu w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Iwona Stodolna

Dąbrowska Zielarnia Juniora**

Szacunkowy koszt realizacji: 36 000,00 zł
Opis:
Cykl spotkań/warsztatów dla dzieci wraz z rodzicami, poszerzających wiedzę na temat lokalnej roślinności a także sposobów jej wykorzystania w życiu codziennym. Realizacja zadania zlecona zostałaby organizacji pozarządowej w drodze otwartego konkursu w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Lokalizacja: Teren miasta Dąbrowa Górnicza
Autor: Iwona Stodolna

Urokliwe Wywierzyska

Szacunkowy koszt realizacji: 126 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada poszerzenie oferty rekreacyjnej terenu Wywierzysk. W ramach projektu planuje się oczyszczenie zbiornika wodnego oraz wykonanie budek lęgowych dla ptaków, a także rozbudowę istniejącego placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej.
Lokalizacja: Teren zbiorników wodnych Wywierzyska przy ul. Strzemieszyckiej
Autor: Krystyna Szaniawska

Park Srocza Góra

Szacunkowy koszt realizacji: 47 000,00 zł
Opis:
Projekt zakłada zwiększenie walorów rekreacyjno-turystycznych przestrzeni otaczającej wzniesienie Srocza Góra. W ramach projektu planuje się montaż ławek, rozstawienie koszy, wykonanie trzebieży roślinności oraz montaż tablic informacyjnych.
Lokalizacja: Teren przy wzniesieniu Srocza Góra, obok Szkoły Podstawowej nr 5, przy ul. Strzemieszyckiej.
Autor: Alicja Wiatrowska-Cieplak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto