MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do mieszkańców woj. śląskiego został wysłany alert RCBl! Możliwe burze, grad do 3 cm... a nawet trąba powietrzna? [03.06.2024]

red.
To kolejny dzień, kiedy IMGW ostrzega przed możliwymi burzami. Do mieszkańców wszystkich powiatów w woj. śląskim 3 czerwca 2024 r. został wysłany alert RCB! Prognozuje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk pogodowych! Sprawdź szczegóły ostrzeżenia...

Wczoraj silne burze na szczęście ominęły nas region! Spore nawałnice przeszły za to przez Małopolskę i Opolszczyznę! Zalany szpital, podtopione posesje, drogą płynęła rzeka... - były setki interwencji strażaków. Wyglądało to przerażająco! Zobacz te zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Alert RCB dla wszystkich pow. w woj. śląskim!

W poniedziałkowy poranek do mieszkańców woj. śląskiego i jeszcze 10 innych, dotarły SMS-y z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

„Uwaga! Dziś (3.06) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie”

Burze z gradem w woj. śląskim! 2 poziom ostrzeżenia IMGW

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 30 mm, a punktowo do 45 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.

Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek 3 czerwca od godz. 11:00 do 24:00, dla obszaru: będziński, bielski, Bielsko-Biała, bieruńsko-lędziński, Chorzów, cieszyński, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, mikołowski, Mysłowice, myszkowski, Piekary Śląskie, pszczyński, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, zawierciański, Żory i żywiecki

Stopień zagrożenia 2 - co oznacza?
Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Burze z gradem w woj. śląskim! 1 poziom ostrzeżenia IMGW

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 20 mm, a punktowo do 35 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie grad.

Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek 3 czerwca od godz. 11:00 do 24:00, dla obszaru: Bytom, Częstochowa, częstochowski, Gliwice, gliwicki, kłobucki, lubliniecki, raciborski, rybnicki, Rybnik, tarnogórski, wodzisławski i Zabrze.

Również Polscy Łowcy Burz ostrzegają!

W poniedziałek na wschodzie i centrum kraju znowu powtórzy się to, co mamy w pogodzie nad Polską regularnie od ponad tygodnia - około południa pojawią się początkowo rozproszone komórki burzowe, które szybko zaczną formować liczne systemy wielokomórkowe.
Ponownie największym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu (punktowo nawet powyżej 40 mm w ciągu godziny), stąd znowu mogą wystąpić podtopienia. Do tego miejscami spadnie duży grad (do ok. 3 cm). Nie wyklucza się punktowo silnych porywów wiatru i słabej trąby powietrznej.

Do mieszkańców woj. śląskiego został wysłany alert RCBl! Moż...

Sprawdź GDZIE JEST BURZA?

Czy przygotowywać się na spacer, czy raczej zabezpieczyć samochód przed gradem? Dzięki zaawansowanym urządzeniom meteorologicznym, określenie wystąpienia burz, intensywności wyładowań atmosferycznych jest w niemal stu procentach skuteczne.

Co robić, a czego nie robić w czasie burzy? Prawdy i mity o burzy

Na otwartej przestrzeni najlepiej położyć się na ziemi.
FAŁSZ. Uderzenie pioruna wytwarza na ziemi pole centralne. A jeśli ziemia jest mokra, a tak jest na ogół podczas burzy, to przeniesie ona ładunek elektryczny na leżącego człowieka, nawet jeśli piorun uderzył kilkanaście metrów dalej. Śmierć pewna.
Jedyne, co warto zrobić, to kucnąć, trzymając stopy jak najbliżej siebie.
Najlepiej jednak rozejrzeć się za rowem, wąwozem, doliną i schronić się właśnie tam. Jednym słowem - poszukać obniżenia terenu. Koniecznie unikać wzniesień, pagórków i wszelkich wypukłości na otwartej przestrzeni.

Nie stawać pod drzewem.
PRAWDA. Unikać nie tylko drzew, ale wszelkich najwyższych obiektów w okolicy. Jeśli w pobliżu znajdują się tylko pojedyncze drzewa, koniecznie schylić się i oddalić na odległość dwukrotnie większą niż wysokość drzew. Drzewa rzeczywiście przyciągają pioruny. Co gorsza, niektóre z nich, np. lipy, bardzo łatwo przewodzą elektryczność

Pozbyć się metalowych elementów na sobie.
PRAWDA. Nawet metalowa sprzączka od spodni może być przyczyną tzw. wyładowania wstęgowego, które jeśli zetknie się z wyładowaniem z chmury, spowoduje wyładowanie główne, co potocznie nazywamy piorunem lub grzmotem.
Niebezpieczne są także wędki, kij golfowy, narzędzia rolnicze, ba, nawet parasol z metalowymi elementami.

Mieć na sobie suche ubranie.
FAŁSZ. Suche ubranie sprawia, że człowiek staje się jakby opornikiem i po uderzeniu pioruna spustoszenia w ciele są większe. Mokre ubranie natomaist działa jak naturalny przewodnik. Ładunek prześliźnie się po jego powierzchni.

Komórka ściągnie piorun.
Nie do końca prawda, bardziej niebezpieczne jest używanie telefonów stacjonarnych, których kable przyciągają wyładowania, ale i z komórką warto być ostrożnym.

Jeśli nie możemy schować się w budynku z piorunochronem, wskoczyć do samochodu lub autobusu.
PRAWDA. Dzięki metalowemu nadwoziu, które tworzy tzw. klatkę Faradaya, ładunki idą do ziemi, jak w przypadku piorunochronów.

Nie kosić w czasie burzy.
PRAWDA. I nie tylko nie kosić, ale wyłączyć kosiarkę już wtedy, gdy odezwą się pierwsze grzmoty. Zdarzały się przypadki porażenia osoby obsługującej takie urządzenie,gdy burza była jeszcze - zdawałoby się - w bezpiecznej odległości.

W domu jesteśmy bezpieczni.
Nie do końca prawda. Tam też trzeba zachować ostrożność. Przede wszystkim trzeba się trzymać z dala od rzeczy, które przewodzą prąd. Do nich należą m.in. kaloryfery, rury metalowe, zlewy kuchenne, telefony, itp. Nie należy używać urządzeń elektrycznych podłączanych do gniazdka elektrycznego, np. suszarki do włosów, elektrycznej szczoteczki do zębów, maszynki do golenia. Jeśli piorun uderzy w dom, te urządzenia mogą przenieść ładunek elektryczny na człowieka.

Źródło m.in. Gazeta Wrocławska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do mieszkańców woj. śląskiego został wysłany alert RCBl! Możliwe burze, grad do 3 cm... a nawet trąba powietrzna? [03.06.2024] - Katowice Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto