MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Kultury Ząbkowice hucznie świętował 70-lecie! Koncert Mariusza Kalagi, artystyczne urodziny, spektakl i wspólna zabawa

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dom Kultury Ząbkowice świętował 70-lecie

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dom Kultury Ząbkowice świętował 70-lecie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karolina Pazera/Marek Wesołowski
Dom Kultury Ząbkowice w weekend świętował swoje 70. urodziny. Nie mogło więc zabraknąć urodzinowego tortu i dobrej zabawy. Na uczestników tego wyjątkowego w historii dzielnicy Ząbkowice wydarzenia czekał muzyczny koncert, spektakl, wystawy plastyczne oraz występy naszych podopiecznych, uczęszczających na zajęcia artystyczne.

W pierwszym dniu urodzinowego świętowania na scenie pojawił się niezawodny Mariusz Kalaga z zespołem, który porwał do wspólnej zabawy liczną publiczność. Były też występy muzyczno-taneczne uczestników zajęć w Domu Kultury Ząbkowice. Dzień drugi wypełniły spektakl „Kolory miasta” oraz rodzinne „Artystyczne urodziny”.

Był rok 1954. Osiem lat przed nadaniem Ząbkowicom praw miejskich powstaje Zakładowy Dom Kultury, który przejmuje misję oświatowo-kulturalną od Domu Ludowego. Finansowany jest przez Zakłady Elektrochemiczne „Ząbkowice”. Jego oficjalne, uroczyste otwarcie odbywa się dwa lata później. Już wtedy prężnie działa w placówce Amatorski Zespół Teatralny, zespół baletowy, Kwartet Wokalny Cztery Muchy, Młodzieżowy Zespół Estradowy oraz Dziecięcy Zespół Bajka. W 1962 r. „dom” zyskuje miano międzyzakładowego i kontynuuje działalność, jednak od tej pory pod patronatem Zarządu Głównego Związku Zawodowego Chemików, co owocuje organizacją Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Wokalno-Muzycznych Chemików.

W 1977 r. Ząbkowice stają się dzielnicą Dąbrowy Górniczej, co nie ma większego wpływu na dom kultury, który spokojnie funkcjonuje aż do lat 90. Wtedy sytuacja finansowa wielu zakładów pracy pogarsza się, a instytucję przekazuje się wraz z gruntem na rzecz gminy w 1995 r. To ocaliło placówkę, która rok później stała się filią Dąbrowskiego Pałacu Kultury. W 2005 r. rozpoczęła działalność jako samodzielna instytucja, ale już w 2008 r. wróciła pod administrację Pałacu Kultury Zagłębia i w takiej formie działa obecnie.

Przez 70 lat działalności Domu Kultury Ząbkowice wiele się tutaj działo. Trudno wymienić wszystkich artystów, którzy wystąpili na jego scenie i wszystkie wydarzenia, które zorganizowała instytucja. W programie jego działalności można było znaleźć imprezy i zajęcia skierowane do każdej grupy wiekowej. Powstawały w nim zespoły taneczne, muzyczne, kabaretowe, teatralne.

Odbywały się cykliczne zajęcia z szycia i haftu, spotkania szachowe i brydżowe, warsztaty z formowania gipsu i wiele innych. To w murach DKZ powstał Dziecięcy Zespół Rytmiki i Tańca Wesoła Gromadka, który potem występował w popularnych programach telewizyjnych takich jak „Teleranek”, „Zgaduj-Zgadula” czy „Wariacje dziecięce z gwiazdą”. Swoje początki miał w nim Zespół Śpiewaczy Nasze Serca, który obecnie występuje pod nazwą Chór Zorza.

W kronikach można znaleźć podpisy Stanisława Mikulskiego, Hanki Bielickiej, Daniela Olbrychskiego, Mieczysława Fogga, Danuty Rinn i wielu sławnych aktorów i piosenkarzy.

Współczesny PKZ Dom Kultury Ząbkowice to zarówno miejsce koncertów, spektakli, warsztatów i zajęć edukacji artystycznej, jak i corocznych miejskich konkursów wspierających lokalne talenty oraz cyklicznych Niedzielnych Poranków Teatralnych dla dzieci.

Obecnie organizowane są w DK Ząbkowice różnorodne wydarzenia, takie jak: spektakle, koncerty, festyny, spotkania okolicznościowe, wystawy i konkursy. Obiekt zostanie jednak wkrótce zostanie zamknięty i rozpocznie się jego gruntowny remont.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto