Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec w Ząbkowicach niszczeje. Jaka przyszłość go czeka? FOTO]

PAS
Dworzec w Ząbkowicach czeka na lepsze czasy
Dworzec w Ząbkowicach czeka na lepsze czasy PAS
Dworzec w Ząbkowicach, jak wiele budynków tego typu w mieście, czeka na lepsze czasy. Oby takie nadeszły, bo nie wszystkie dworce w Dąbrowie Górniczej przetrwały bowiem do dziś. Nie udało się niestety uratować zabytkowego budynku w Strzemieszycach, który dwukrotnie ogarnięty był pożarem. Takie było jednak podejście PKP do tego, co cenne.

Dworzec w Ząbkowicach niszczeje. Jaka przyszłość go czeka?


Kiedy tylko pytaliśmy, czy są jakieś pomysły, plany wobec tych świadków historii, zasługujących na lepszy los, słyszeliśmy, że trwają jakieś tam podziały gruntów, że nie teraz, że może później. W efekcie lata zaniedbań zrobiły swoje. I dzisiaj trzeba znaleźć około 20 milionów złotych, by uratować zabytkowy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i sprawić, by mógł dalej przez wiele lat służyć podróżnym.

Na szczęście tutaj pozytywna decyzja już zapadła. Teraz przed koleją dużo pracy, bowiem trzeba dokładnie zinwentaryzować zabytkowe elementy, sprawdzić, które z nich mogą nadal stanowić całość z odnowioną bryłą budynku. Najważniejsze, że za dwa, trzy lata będzie można w normalnych warunkach zaczekać na pociąg, kupić bilety, czy po prostu skorzystać z toalety. Jeszcze niedawno to wszystko wydawało się abstrakcją.

Nadal nie wiadomo jednak, co dalej z dworcami w Gołonogu i Ząbkowicach. Oba niszczeją. Podczas ostatniej wizyty przedstawicieli PKP w naszym mieście usłyszeliśmy, że istnieją pewne plany i pomysły, co do budynku w Gołonogu, ale na razie nikt nie chce zdradzać szczegółów. To właśnie tam, w rejonie dworca PKP ma powstać jedno z centrów przesiadkowych w ramach „Zielonej mobilności”. Ma być to centrum typu park&ride, czyli zostaw samochód i wsiądź do pociągu czy autobusu. Istnieją więc szanse na to, że kolejowe pomieszczenia zostaną wykorzystane w ramach transportowej rewolucji, jaka zapowiadana jest w mieście.

Ostatnio po raz kolejny losem dworca w Ząbkowicach zainteresowali się natomiast dąbrowscy radni. Interpelację do prezydenta miasta wystosował w tej sprawie radny Grzegorz Jaszczura, pytając m.in. jakie jest stanowisko gminy w zakresie przejęcia i zagospodarowania budynku dworca kolejowego w Ząbkowicach. Padło też pytanie, czy przewiduje się, by stacja kolejowa w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach była stacją krańcową Szybkiej Kolei Regionalnej? Ważną kwestią jest także zagospodarowanie placu dworcowego oraz terenów kolejowych wzdłuż ulicy Dworcowej, w pasie od dawnego szpitala geriatrycznego po skrzyżowanie z ulicą Korczyńskiego.

Jak się okazuje miasto podtrzymało swoje zdanie o tym, że nie chce przejąć dworca PKP w Ząbkowicach. Zresztą kolej wcześniej planowała nawet oddać go gminie za długi, ale jak się okazało… takich długów nie było.

– Gmina Dąbrowa Górnicza nie jest zainteresowana przejęciem od PKP S.A. nieruchomości zabudowanej budynkiem byłego dworca kolejowego w Ząbkowicach – czytamy w odpowiedzi wiceprezydenta Pawła Gocyły na interpelację radnego. – Odnosząc się do terenu przed dworcem, tak zwanego „placu dworcowego” wyjaśniam, że stanowi on część układu komunikacyjnego znajdującego się na nieruchomości ozn. nr geod. 2448/1 /k.m.14/. Nieruchomość ta, będąca obecnie własnością Skarbu Państwa, jest przedmiotem wszczętego przez wojewodę śląskiego postępowania o stwierdzenie nabycia prawa jej własności przez gminę Dąbrowa Górnicza w trybie komunalizacji. Jakiekolwiek jej ewentualne przyszłe zagospodarowanie będzie możliwe dopiero po zakończeniu procedury regulacyjnej. W zakresie pozostałych kwestii poruszonych w interpelacji, wystąpiłem do spółki PKP S.A. w Warszawie z prośbą o zajęcie stanowiska w ich temacie – wyjaśnia wiceprezydent Gocyła.

Ząbkowicka stacja powstała w 1847 roku, a do 2011 roku działa tutaj kasa biletowa. Była ostatnią w mieście, a po jej zamknięciu w żadnym budynku dworca nie można już kupić biletów.

Tymczasem dworzec w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach, ze względu na swój węzłowy charakter, powinien mieć zdaniem części radnych szczególne znaczenie. Czekamy więc na lepsze czasy i oby ten budynek do nich dotrwał, a nie zamienił się tylko w kupę gruzu. Na razie kolej zastanawia się cały czas, co z nim zrobić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto