Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień dawcy szpiku w TZN. Możemy pomóc Bartusiowi i innym

Piotr Sobierajski
Dąbrowa Górnicza. Dzień dawcy szpiku w Tecznicznych Zakładach Naukowych
Dąbrowa Górnicza. Dzień dawcy szpiku w Tecznicznych Zakładach Naukowych
Trwa Dzień Dawcy Szpiku w TZN. W środę jeszcze do godz. 18 w budynku Technicznych Zakładów Naukowych każdy z Was może zarejestrować się jako potencjalny dawca. To proste i nic nie boli.

Akcja ma pomóc małemu Bartusiowi Piotrowskiemu, który czeka na ratunek. Jest pod opieką lekarzy Szpitala Klinicznego w Zabrzu. Ma białaczkę. By pomóc chłopcu i innym chorym, samorząd uczniowski TZN wspólnie z Fundacją DKMS Polska, wspierającą walkę z nowotworami krwi organizuje Dzień Dawcy Szpiku w TZN.

Dzień dawcy szpiku w TZN. Są już chętni, którzy chcą pomóc

Jedną z osób, które zarejestrowały się w środę był absolwent Technicznych Zakładów Naukowych, Kamil Lewandowski. – Usłyszałem o akcji i postanowiłem się zarejestrować. To bardzo proste. Wypełnia się formularz, do tego krótki wywiad medyczny i pobranie wymazu z jamy ustnej. Jeśli możemy komuś pomóc, to naprawdę warto przyłączyć się do tego typu akcji – podkreśla Kamil. – Mamy wrażliwą młodzież, która chętnie angażuje się w tego typu przedsięwzięcia. Pogoda nam trochę nie sprzyja, ale mam nadzieję, że zarejestruje się jeszcze sporo osób. Całość dokumentacji i pobrane próbki przekażemy Fundacji DKMS Polska, która będzie poszukiwać genetycznego bliźniaka dla Bartusia – informuje Aleksandra Hermanowska, koordynatorka akcji w Technicznych Zakładach Naukowych.

Organizatorem ze strony fundacji jest pani Renata Rafa. Akcja ma na celu pozyskanie potencjalnych dawców szpiku kostnego lub komórek macierzystych, które mogą pomóc w walce np. z białaczką. Całe przedsięwzięcie rozpoczynające się w Dąbrowie Górniczej i obejmujące większość Śląska i Zagłębia dedykowane jest Bartusiowi - dwuletniemu chłopcu z Rudy Śląskiej, który w czerwcu kończy dwa latka i zmaga się z chorobą krwi.

Dzień dawcy szpiku w TZN. Co dalej?

Po „dopasowaniu” genetycznym dawca jest gruntownie badany i jeśli jest zdrowy może oddać szpik lub komórki macierzyste. Pobranie polega na odseparowaniu komórek macierzystych z krwi obwodowej dawcy, po wcześniejszym, trzydniowym przyjmowaniu leków powodujących namnażanie komórek macierzystych we krwi. Taki zabieg trwa do czterech godzin.

Dawcą może zostać osoba: pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, ważąca minimum 50 kg i o wskaźniku masy ciała (BMI) nie przekraczającym 40, przebywająca na stałe w Polsce. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć dokument tożsamości z nr PESEL. Dotychczas w DKMS Polska zarejestrowało się ponad 330 tys. potencjalnych dawców szpiku. To wciąż mało. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi (białaczka).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto