MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2024. Na egzaminie z matematyki odwiedziliśmy uczniów SP 29 z Oddziałami Sportowymi w Dąbrowie Górniczej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W SP 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 36 uczniów 


Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W SP 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 36 uczniów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Środa, 15 maja, to drugi dzień tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Łącznie do egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego przystąpi 214 tysięcy 500 ósmoklasistów z ponad 11 tysięcy 190 szkół oraz ponad 11 tysięcy 600 uczniów będących obywatelami Ukrainy z około 3400 szkół. W tym gronie znaleźli się też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej.

W 2024 r. egzamin ósmoklasisty trwa od 14 do 16 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z harmonogramem. W środę 15 maja uczniowie ósmych klas szkół podstawowych mieli 100 minut na rozwiązanie zadań z matematyki. W SP 29 z Oddziałami Sportowymi w Dąbrowie Górniczej do egzaminu przystąpiło 36 uczniów z dwóch klas ósmych.

- Wrażenia uczniów po pierwszym dniu egzaminu były bardzo pozytywne. Pojawiły się w arkuszu egzaminacyjnym zadania związane z lekturą „Kamienie na szaniec”, którą omawialiśmy wspólnie na lekcjach bezpośrednio przed egzaminem. Mam nadzieję, że ta świeża wiedza zaowocowała w trakcie zmagań z językiem polskim – mówi Monika Jagodzińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi w Dąbrowie Górniczej.

Jak dodaje matematyka niekoniecznie postrzegana jest jako trudniejsza. - Są uczniowie, którzy większy stres przeżywają w tym pierwszym dniu egzaminu, kiedy jest język polski, a potem, po oswojeniu się z procedurami egzaminacyjnymi, do matematyki przystępują spokojniejsi. Choć rzeczywiście obawy przed tą matematyką zawsze jakieś są – podkreśla Monika Jagodzińska.

Uczniowie klas ósmych w tej dąbrowskiej szkole deklarują chęć kontynuowania edukacji w III LO im. gen. Andersa, gdzie ich zainteresowaniem cieszą się klasy mundurowe, głównie wojskowa i policyjna, ale wybierają także licea. Przede wszystkim dąbrowskie. Część uczniów celuje natomiast w kierunki branżowe w CKZiU, szczególnie związane z usługami i obsługą klientów.

W czwartek, 16 maja, ósmoklasistów czeka egzamin z języka obcego nowożytnego. Czas trwania tego egzaminu to 90 minut.

Egzamin ósmoklasisty w liczbach

W 2024 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych:

  • ponad 214 500 uczniów z ponad 11 tys. 190 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 643 tys. 500 arkuszach
  • Ponad 11 tys. 600 uczniów będących obywatelami Ukrainy z ok. 3400 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 34 tys. 800 arkuszach.

Na tegoroczny egzamin Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała

  • 215 różnego rodzaju arkuszy, w tym:
  • 58 arkuszy z języka polskiego, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim i języku polskim,
  • 59 arkuszy z matematyki w języku polskim, litewskim oraz ukraińskim,
  • 98 arkuszy i 26 płyt z nagraniami z języków obcych nowożytnych, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim i języku polskim.

Największa grupa ósmoklasistów (97,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,4 proc. ósmoklasistów.

Uczniowie poznają wyniki egzaminu do 3 lipca br. Arkusze będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto