Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Historia, dyskusja, film. A to ciekawe

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Przed nami 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przed nami 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Radosław Kaźmierczak/FPŻ
Wyjątkowa lekcja historii z przemysłowej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego, Dąbrowy Górniczej i fabryki obrabiarek Defum w połączeniu z prezentacją projektu nowego centrum miasta – Fabryki Pełnej Życia – tak będą wyglądać obchody 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia. Pod hasłem: Fabryka. Pełna Historii spotykamy się w Dąbrowie Górniczej w sobotę, 17 września. Wstęp wolny.

W dawnej fabryce obrabiarek Defum, w samym centrum Dąbrowy Górniczej, powstaje niepowtarzalna przestrzeń, która łączy przemysłowe tradycje regionu ze współczesnymi oczekiwaniami mieszkańców. To wszystko z poszanowaniem historycznego dziedzictwa. Wydarzenie będzie połączeniem ze zwiedzaniem Punktu Widokowego w Fabryce wraz z halami byłej fabryki Defum, możliwością zapoznania się z historią tego miejsca i dąbrowskiego przemysłu poprzez ekspozycję zdjęć wielkoformatowych i artefaktów oraz spotkaniem z byłymi pracownikami fabryki Defum. Nie zabraknie też filmu, w którym to pracownicy wspominać będą fabrykę. Zwieńczeniem dnia będzie organizacja specjalnego koncertu dla uczestników wydarzenia.

Oprócz wymienionych atrakcji organizatorzy planują w Punkcie Widokowym wyeksponować oryginalną tokarkę produkcji spółki Zieleniewski-Fitzner-Gamper z lat 30. XX wieku i odsłonić na elewacji budynku ZREMBU mural autorstwa Pawła Ryżko.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”!

Harmonogram - Fabryka Pełna Historii, sobota, 17 września:

  • godz. 17.00-17.30 – Wycieczki po halach byłej fabryki DEFUM
  • godz. 17.30-17.45 – Pokaz filmu „Defum: fabryka pełna wspomnień”
  • godz. 17.45-18.30 – Dyskusja: Połączeni Dziedzictwem – jak różne pokolenia widzą Fabrykę Pełną Życia
  • godz. 18.30-19.15 – Koncert Basi Dratwińskiej

Wydarzenia towarzyszące:

  • - Plenerowa wystawa historyczna
  • - Mural Pawła Ryżko

Godz. 17.00-17.30 - Wycieczki po halach byłej fabryki DEFUM

Wspólnie z Muzeum Miejskim Sztygarka zapraszamy na wycieczkę po opuszczonych halach byłej fabryki DEFUM, obecnie Fabryki Pełnej Życia. Podczas wycieczki nie tylko zobaczymy przestrzenie, w których kiedyś prężnie działał przemysł ale też poznamy ich historię, zobaczymy fabryczne rekwizyty i sprzęty oraz usłyszymy sporo anegdot związanych z codziennym życiem zakładu.

Prowadzący: Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka”
Start: przy budynku Warsztatu

Prowadzący: Wojciech Czyżewski, Prezes Fabryki Pełnej Życia Sp. z o.o.
Start: Punkt Widokowy

Godz. 17.30-17.45 - Pokaz filmu „Defum: fabryka pełna wspomnień”

Fascynująca historia dąbrowskiej fabryki opowiedziana wspomnieniami byłych pracowników. Realia przemysłowego Defum odżywają w nostalgicznych opowieściach ludzi związanych z zakładem produkującym obrabiarki.

Film opowiada historię jednego z bardziej zaawansowanych zakładów, którego produkty technologiczne w postaci wysoce zaawansowanych jak na ówczesny czas sprzętów były bardzo pożądane na świecie. Defum dysponowało najbardziej utalentowanymi w swoich dziedzinach fachowcami, którzy potrafili opracować, zaprojektować i stworzyć urządzenia, które do dziś z powodzeniem pracują w wielu miejscach na świecie (między innymi w siłach militarnych USA, przedsiębiorstwach niemieckich, japońskich, rosyjskich a nawet australijskich). W filmie osoby zarządzające działami w firmie opowiadają o procesach, które sprawiły, że Defum w dobie głębokiego PRL-u było jedną z bardziej pożądanych firm technologicznych. Pytaniem pozostaje dlaczego Defum zostało zlikwidowane o czym nasi rozmówcy również zdecydowali się opowiedzieć.

Godz. 17.45-18.30 - Dyskusja: Połączeni Dziedzictwem - jak różne pokolenia widzą Fabrykę Pełną Życia

Nawiązując do tegorocznego hasła europejskich dni dziedzictwa, organizatorzy chcą zaprosić mieszkańców Dąbrowy Górniczej na rozmowę o przeszłości i przyszłości Fabryki Pełnej Życia.

- Będziemy rozmawiać o tym, czym dla różnych pokoleń i grup społecznych jest postindustrialna przestrzeń w centrum Dąbrowy Górniczej. Na ile ważna dla nich jest historia tego miejsca i jaką rolę Fabryka ma pełnić w przyszłości. Do udziału zaprosiliśmy byłych pracowników fabryki obrabiarek Defum, która tu kiedyś działała, historyków, społeczników oraz młodych twórców, którzy dzisiaj współtworzą nowe centrum Dąbrowy Górniczej. Wspólnie zastanowimy się, na ile dziedzictwo związane z Fabryką może nas łączyć, jak powinniśmy je chronić oraz co możemy wspólnie zrobić dla tego miejsca - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Goście: Dawid Bochenek (Festiwal Empatii), Arkadiusz Rybak (Muzeum Miejskie „Sztygarka”), Agnieszka Jasińska (Projekt Marka), Wiesław Gęborski (ostatni dyrektor fabryki Defum)

Prowadzący: Wojciech Czyżewski (Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o.)

Godz. 18.30-19.15 - Koncert Basi Dratwińskiej

Basia Dratwińska
, wokalistka, autorka muzyki i polskich tekstów. We współpracy z zaprzyjaźnionym producentem Nikodemem Sikorskim, stworzyła autorski materiał na debiutancką płytę „Naprawdę”, której premiera odbyła się w lutym 2020 r. w ramach LOTOS Jazz Festival 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej. Muzyka Basi to mix rhythm and bluesa, popu i funku, w obrębie których to gatunków przeplatają się brzmienia elektroniczne, zarówno współczesne, jak i vintage’owe, inspirowane latami 70' i 80'. Koncerty łączą w sobie energiczne show, opowiedziane w języku polskim, pełne groove’u i radości.

Twórczość artystki docenili redaktorzy rozgłośni radiowych w całej Polsce, a debiutanckie utwory grane są na antenach: Polskiego Radio, Chillizet, Radia 357, Meloradia, Radia Jazzkultura, Radia Opole, Radia Łódź, Radia Lublin i innych.

Projekt Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia powstał we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej.

Trzydziesta edycja Europejskich Dni Dziedzictwa objęta jest patronatem narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto