Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka Pełna Życia: czas na pomysły i projekty [ZDJĘCIA]

PAS, mat. prasowe
Projekt Fabryka Pełna Życia jest realizowany na terenach byłej fabryki DEFUM
Projekt Fabryka Pełna Życia jest realizowany na terenach byłej fabryki DEFUM PAS
Fabryka Pełna Życia to jeden z największych projektów miejskich, który zmieni całkowice wygląd śródmieścia Dąbrowy Górniczej. Plany są dalekosiężne i przewidują m.in. zagospodarowanie kilku fabrycznych hal po Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek DEFUM, a także taką aranżację miejsca pomiędzy ul. Kolejową, Konopnickiej i Kościuszki, by stanowiła trakt, łączący centrum z nowym dworcem kolejowym, jaki wkrótce ma powstać w mieście. Teraz przyszedł czas na pomysły, które wypromują to miejsce.

Fabryka Pełna Życia: czas na pomysły i projekty [ZDJĘCIA]


Działasz w organizacji pozarządowej lub grupie nieformalnej? Chcesz zorganizować wydarzenie na rewitalizowanym terenie Śródmieścia Dąbrowy Górniczej? To informacja dla Ciebie!

Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS ogłasza nabór wniosków na realizację projektów w ramach konkursu Fabryka Pełna Życia – włącz się! Wnioski można składać do 31 marca 2017 roku do godziny 16.00.

Celami konkursu są:

- kreowanie koncepcji bądź realizacja wielofunkcyjnej i reprezentacyjnej przestrzeni śródmiejskiej na terenach poprzemysłowych DEFUM z uwzględnieniem zagospodarowania sąsiednich terenów dworca kolejowego,

- tworzenie nowych oraz wzmacnianie istniejących funkcji biznesowych, administracyjnych, kulturalnych w obrębie ścisłego centrum miasta obejmującego Priorytetowy Obszar Rewitalizacji Centrum (POR Centrum),

- aktywowanie potencjałów zawodowych i obywatelskich oraz wzmacnianie integracji i spójności społeczności zamieszkującej i działającej na POR Centrum,

- kreowanie przyjaznej przestrzeni publicznej na terenie POR Centrum, sprzyjającej spędzaniu czasu wolnego, podejmowaniu działalności kulturalnej i artystycznej, która będzie miała szansę stać się nową wizytówką Dąbrowy Górniczej – miasta wyrosłego na przemysłowych tradycjach.

Wszystkie działania zaplanowane w projekcie muszą odbywać się na POR Centrum lub dotyczyć tego obszaru. Szczegółowy opis POR Centrum znajduje się w Regulaminie konkursu.

Adresaci konkursu to:

a) Podmioty – organizacje pozarządowe zgodnie z definicją zawartą w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub inne podmioty wymieniony w art. 3 ust. 3 ustawy. Podmiot musi posiadać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru/ewidencji; oddział terenowy składający wniosek o dofinansowanie musi posiadać osobowość prawną. O dotację mogą ubiegać się także stowarzyszenia zwykłe, o ile posiadają najpóźniej w dniu złożenia wniosku aktualny wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych.

b) Grupy nieformalne – trzy osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Grupa nieformalna może ubiegać się o dotację wyłącznie wspólnie z zarejestrowanym Podmiotem. Podmiot składający wniosek z grupą nieformalną musi prowadzić działania mieszczące się w tej sferze pożytku publicznego, której projekt dotyczy lub prowadzić działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Członkowie grupy nieformalnej muszą aktywnie włączać się w realizację projektu.

Dotacje można przeznaczyć na zadania mieszczące się w większości sfer pożytku publicznego, m.in. w obszarze: kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, realizowane na terenie Priorytetowego Obszaru Rewitalizacji Centrum w Dąbrowie Górniczej, bądź dotyczącego tego obszaru.

Środki finansowe przeznaczone na dotacje to 160 tys. zł. Z czego kwota wnioskowanej dotacji może wynosić od 3 tys. złotych do 20 tys. złotych. Wkład własny nie jest wymagany w żadnej postaci.

Termin składania wniosków o dofinansowanie projektów: 31 marca 2017 r., godzina 16:00:00

Okres realizacji projektów - od 1 maja do 31 października 2017 roku.

Wnioski należy składać wyłącznie poprzez generator wniosków dostępny na stronie www.fabrykapelnazycia.pl

Nie należy składać papierowych wersji wniosków.

Ocena będzie obejmowała kryteria formalne (zgodność wniosku z Regulaminem) oraz merytoryczne (trafność projektu, spójność i racjonalność działań, zaangażowanie społeczne, oddziaływanie, skuteczność, racjonalność i adekwatność nakładów). Ocena będzie dokonywana zgodnie z regulaminem komisji oceny wniosków. Będzie miała charakter punktowy. Od oceny merytorycznej nie będzie przysługiwała możliwość odwołania.

Gdzie szukać informacji?
- na stronach: www.fabrykapelnazycia.pl, www.ngo.dabrowa-gornicza.pl, www.cris.org.pl
- w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej, ul. Sienkiewicza 6A, 41-300 Dąbrowa Górnicza, tel. 668 573 952, 602 502 478, [email protected]

- w biurze projektu: Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, ul. Kościuszki 22/5, 44-200 Rybnik, tel. 32 739 55 12 w. 103, w. 104, [email protected]

Konkurs współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020

*********************************************************************************************************************************

Projekt „Fabryka pełna życia” ma zrewolucjonizować architektonicznie całe śródmieście. A przede wszystkim otworzyć przed mieszkańcami całą ogromną przestrzeń, która dotychczas skrywana była za murami Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek „Defum”. Po raz pierwszy mieszkańcy mogli zajrzeć za mury Defum latem ubiegłego roku roku. Część tego terenu została już zabezpieczona i przygotowana na przyjęcie mieszkańców.

Prawie 4 mln zł z ministerialnej dotacji zostaną natomiast przeznaczone m.in. na konsultacje społeczne i przygotowanie projektów, na podstawie których „Fabryka pełna życia” nabierze realnych kształtów. Pieniędzy tych nie można jednak przeznaczyć na konkretne prace budowlane. W centrum miasta, przy wykorzystaniu sześciu ogromnych hal produkcyjnych, mogą powstać m.in. lodowisko, skate-park, targowisko, liczne puby i restauracje, akademik. W planach jest też prezentacja uratowanych elementów kopalnianego krajobrazu, które będą przypominać o górniczym charakterze Dąbrowy Górniczej i Zagłębia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto