Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka Pełna Życia zaprasza na Industriadę [ZDJĘCIA, PROGRAM]

PAS
Fabryka Pełna Życia zaprasza na atrakcje i spotkania w czasie tegorocznej Industriady
Fabryka Pełna Życia zaprasza na atrakcje i spotkania w czasie tegorocznej Industriady PAS
Fabryka Pełna Życia. Tegoroczna Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki, odbędzie się 10 czerwca. Oprócz kopalni Muzeum Miejskiego Sztygarka po raz pierwszy w trakcie tej imprezy będzie można zobaczyć także bliżej Fabrykę Pełną Życia, która dołączyła do listy prezentowanych obiektów.

Fabryka Pełna Życia zaprasza na Industriadę [ZDJĘCIA, PROGRAM]

Szlak Zabytków Techniki skupia dziś 47 poprzemysłowych zabytków, które mieszczą się w 28 miastach woj. śląskiego. Wśród debiutantów oprócz Fabryki Pełnej Życia znalazły się też m.in. EC Szombierki (ponownie) oraz osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku.

Wiemy też, że program tegorocznej imprezy konstruowany jest w rytmie maszyny – to motyw przewodni. Wydarzenia tworzące program festiwalu opowiadać będą o zmianach technologicznych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w regionie w wyniku industrializacji. Imprezę poprzedzi „rozruch maszyn”, czyli cykl wydarzeń organizowanych w piątkową noc 9 czerwca.

Na Szlaku Zabytków Techniki będziemy mogli zajrzeć m.in.. do Browaru Zamkowego w Cieszynie, Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Fabryki Porcelany w Katowicach, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, Pałacu Schoena w Sosnowcu, czy też Kopalni Guido w Zabrzu.
W industriadowy klimat wpisują się na terenie Fabryki Pełnej Życia lokomotywa spalinowa o wdzięcznym imieniu „Mania” oraz jej bezimienna towarzyszka, które pojawiły się na terenie byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM. Przyjechały z byłej już kopalni Kazimierz Juliusz w sąsiednim Sosnowcu, która niedawno została definitywnie zamknięta.

Od XVIII wieku rozwój terenów obecnego województwa śląskiego przebiegał w rytmie maszyny. To dzięki niej powstawały i rozrastały się miasta, chłopi stawali się wykwalifikowanymi robotnikami, przybywało mieszkańców, dobra niegdyś luksusowe stawały się coraz bardziej dostępne (czysta woda w kranie, transport masowy, elektryczność). Ale maszyny to także podporządkowanym im rytm robotniczego życia, ciężka fizyczna praca, strajki, choroby zawodowe, zanieczyszczone środowisko. Jak maszyny zmieniały poszczególne obiekty INDUSTRIADY? Jak zmieniły cały region? Jak wpływały na życie naszych przodków? Jak nadal wpływają na nas? Rozruch maszyn już w piątek wieczorem 9 czerwca.

W sobotę 10 czerwca pełna moc. Organizatorzy gwarantują, że dzień ten upłynie nam w rytmie maszyny. INDUSTRIADA – święto Szlaku Zabytków Techniki. Tym razem jako obiekt zaprzyjaźniony debiutuje Fabryka Pełna Życia. Od warsztatu kowalsko-ślusarskiego w latach 70. XIX wieku, przez dąbrowską fabryka maszyn E. Škoda, towarzystwo akcyjne zakładów kotlarskich i mechanicznych Wilhelma Fitznera i Konrada Gampera, Zjednoczone Fabryki Maszyn, Kotłów i Wagonów l. Zieleniewski i Fitzner-Gamer S.A., Śląsko-Dąbrowską Fabrykę Urządzeń Mechanicznych, Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM im. Stanisława Krzynówka, Kombinat Obrabiarek Ciężkich "Ponar-Porum” po Fabrykę Pełną Życia wiedzie nas historia terenu zakładów przemysłowych zlokalizowanych w sercu Dąbrowy Górniczej. Obecnie na byłych terenach poprzemysłowych miasto wraz z mieszkańcami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi stara się stworzyć przyjazną przestrzeń publiczną, która będzie sprzyjała spędzaniu tam wolnego czasu oraz będzie miała szansę stać się nową wizytówką dąbrowy górniczej, która wyrosła na przemysłowych tradycjach.

TAK WYGLĄDAŁY ZAWODY MOTOCROSSOWE, KTÓRE ODBYŁY SIĘ W MAJU W FABRYCE PEŁNEJ ŻYCIA

- Mimo, że w Fabryce Pełnej Życia dziś maszyny nie są już produkowane, industrialny klimat w tym miejscu króluje do dzisiaj. Dlatego też Fabryki Pełnej Życia nie mogło zabraknąć na industriadowym szlaku i specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy moc fabrycznych atrakcji. Będzie można wziąć udział w warsztatach, zobaczyć wystawę fabrycznej fotografii, posłuchać industrialnej muzyki granej „na żywo” oraz wziąć udział w dźwiękowym spektaklu Człowiek vs. Maszyna – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy dąbrowskiego Urzędu Miejskiego. - Dodatkowo Industriadę chcemy wykorzystać do dyskusji na temat przyszłości Fabryki Pełnej Życia i tego w jakim kierunku powinna pójść rewitalizacja tego terenu. Dlatego też fabrycznej industriadzie towarzyszyć będą spacery badawcze, mobilny punkt zbierania pomysłów oraz kawiarenka obywatelska – dodaje.

PROGRAM:

Godz. 12 – 18
Historia pisana maszyną – warsztaty rodzinne

Warsztaty rodzinne o charakterze podróży w czasie zapoznającej z historią terenów poprzemysłowych DEFUM i rytmem pracy w zakładzie przemysłowym. Uczestnicy imprezy otrzymają karty obiegowe i uzupełniając ją o nowe poznane fakty z historii DEFUM oraz szczegóły projektu rewitalizacji obiektu, odwiedzać będą stacje, na których wykonywać będą określone zadania. Stacje będą okazją do poznania historii pisanej rytmem maszyny – od warsztatu kowalsko-ślusarskiego w XIX wieku, przez fabrykę maszyn E. Škoda, zakłady kotlarskie i mechaniczne Fitznera i Gampera, Dąbrowską Fabrykę Obrabiarek DEFUM po Fabrykę Pełną Życia. Warsztatom rodzinnym towarzyszyć będzie zorganizowane pod hasłem w rytmie maszyny: malowanie na folii stretchowej, konkurs plastyczny malowania na papierze na sztalugach, plener malarski, zajęcia rękodzieła, bibułkarstwa, decoupage oraz wykonywanie biżuterii z industrialnej z trybików, śrubek, nakrętek, łańcuchów, kabelków.

Godz. 18 – 23
Fabryka Pełna Życia w rytmie muzyki
Mono Terror - duet w składzie: Piotr Jeziorko - perkusja, gitara, gitara basowa i Bartosz Haładus – elektronika, komputery. Ich muzyka balansuje miedzy spokojnymi, ambientowymi przestrzeniami, a bardziej agresywnym, rytmicznym, momentami tanecznym brzmieniem i transem. Nie boją się podejmować tematyki postindustrialnej z elementami futurystycznymi
w swojej twórczości, wpasowując się w klimat rzeczywistości przemysłowej.

Człowiek vs. Maszyna - Spektakl dźwięków industrialnych, stworzony jako autorskie dzieło Wojtka Gołębiowskiego, połączonego z wizualizacjami na podstawie archiwalnych filmów, fabularnych i dokumentów. Suita muzyczna oparta na wcześniej nagrywanych autentycznych dźwiękach pracujących maszyn i urządzeń przemysłowych.

„Fritz Lang nadal nie żyje. Czy to Fonogon gra do "Metropolis". Na żywo" to projekt w sposób nieoczywisty łączący absolutnie różne osobowości. Muzycy, podróżując między instrumentami tworzą klimat alternatywy oparty na indywidualnych inspiracjach członków grupy. Koncerty to nieustanny ruch na scenie połączony z muzyką z jednej strony drażniącą i niepokojącą, z drugiej często wpadającą w transowość, często wzbudzają w odbiorcy element dezorientacji i przykuwają jego uwagę. I ten właśnie nieoczywisty skład pokaże uczestnikom Festiwalu INDUSTIRADA muzykę do ekspresjonistycznego filmu niemieckiego reżysera Fritza Langa "Metropolis". Science fiction z 1927 roku. Monumentalne dzieło niemiecki film tamtego okresu) prezentuje dystopijną wizję miasta przyszłości, Miasta – Maszyny.

Godz. 12 – 18
Fabryczne fotografie
Wydarzenie towarzyszące – umiejscowione w przestrzeni DEFUM, wystawa stworzona przez Muzeum Miejskie „Sztygarka” mająca premierę podczas Festiwalu INDUSTRIADA 2017. Wydarzeniu towarzyszyć będzie włączenie historyków-amatorów i byłych pracowników DEFUM, dzięki czemu uczestnicy Festiwalu INDUSTIRADA będą mogli wziąć udział w fabularyzowanym zwiedzaniu obiektów poprzemysłowych oraz spotkaniach z ludźmi związanymi z obiektem.

Godz. 12 – 18
W ramach wydarzenia jakim jest Festiwal Industriada planuje się zaangażowanie uczestników w proces rewitalizacji; uczestnicy będą mogli wziąć udział w konsultacjach i spotkaniach prowadzonych m.in. za pomocą takich metod i technik partycypacji jak: komentowane spacery badawcze, mobilny punkt zbierania pomysłów, kawiarenka obywatelska, warsztaty przyszłościowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto