Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fach w cenie

Piotr Sobierajski
Jarek Krzemieniecki i Marian Stamburski zgłębiają tajniki budowy więźby dachowej.
Jarek Krzemieniecki i Marian Stamburski zgłębiają tajniki budowy więźby dachowej.
Pracodawcy nie chcą już przyjmować niewykwalifikowanych pracowników. Nawiązują współpracę ze szkołami średnimi i zawodowymi, które kształcą przyszłych budowlańców, mechaników, ślusarzy czy dekarzy.

Pracodawcy nie chcą już przyjmować niewykwalifikowanych pracowników. Nawiązują współpracę ze szkołami średnimi i zawodowymi, które kształcą przyszłych budowlańców, mechaników, ślusarzy czy dekarzy. W dąbrowskim Zespole Szkół Budowlanych uczniowie tuż po rozpoczęciu nauki podejmują pracę w ramach zajęć praktycznych w zakładach i firmach budowlanych. Jeśli się sprawdzą, mają szansę na stałe zatrudnienie.

Dąbrowska szkoła kształci obecnie m.in. techników budownictwa, architektury krajobrazu, mechaników, geodetów, a w szkole zawodowej ślusarzy, mechaników samochodowych, maszyn i urządzeń oraz murarzy. Każdy z uczniów "zawodówki" dzień lub dwa w tygodniu poświęca na praktykę, a przy okazji może także nieco zarobić.

- Pojawił się coraz większy popyt na wykwalifikowanych pracowników i widać wyraźne odwrócenie dotychczasowego trendu. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że wykształcenie ogólne nie ułatwia zdobycia pracy, a konkretny fach wręcz przeciwnie. Trzeba jeszcze do tego przekonać rodziców, co nie zawsze jest łatwe. Jednak zgłaszają się kolejne firmy, które chcą przyjąć do siebie naszych uczniów. Wolą wykształcić ich jako pracowników młodocianych niż zatrudniać ludzi bez jakiegokolwiek przygotowania praktycznego. Fachowcy poszukiwani są od zaraz - podkreśla Lidia Makuła, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych.

Pracownik młodociany może podjąć pracę w wieku 16 lat, za swoją pracę nie tylko otrzymuje wynagrodzenie, ale ma także płacone składki ZUS-owskie, a czas spędzony u pracodawcy liczy się do świadczeń emerytalnych.

- To duży plus dla obu stron, bo pracodawca otrzymuje potem zwrot kosztów zatrudnienia takiej młodocianej osoby. Trzeba jednak przyznać, że nawet skończenie szkoły zawodowej nie zamyka drogi do dalszego kształcenia, bo można uczyć się potem w technikum uzupełniającym i zdobyć maturę. Nasi uczniowie przygotowywani są także do podjęcia samodzielnej działalności gospodarczej w ramach zajęć z doradcą zawodowym w szkolnym ośrodku kariery. Te wszystkie zalety dostrzegają coraz większe rzesze młodzieży, dlatego corocznie wykonujemy w pełni zaplanowany nabór uczniów. Marzy nam się jednak, by było ich jeszcze więcej, co pozwoliłoby wyselekcjonować tych z najlepszymi predyspozycjami do konkretnych zawodów - przyznaje dyrektor Makuła.

W dąbrowskim Zespole Szkół Budowlanych funkcjonuje także klasa, w której kształcą się przyszli dekarze. To dla nich wyjątkowa szansa na zdobycie solidnego fachu. Zwłaszcza, że została ona objęta patronatem przez Śląskie Stowarzyszenie Dekarzy, co daje dodatkową szansę na praktyczne poznanie tajników tego zawodu.

- Firmy zrzeszone w naszym stowarzyszeniu poszukują młodych, zdolnych pracowników, którzy po ukończeniu szkoły chcieliby podjąć pracę. To ogromna szansa dla solidnych uczniów, traktujących poważnie zarówno konieczność zdobycia podstaw teoretycznych zawodu, jak i odpowiedniej praktyki. Są one organizowane w wielu firmach, dlatego najlepsi nie mają potem problemów ze znalezieniem zatrudnienia - mówi Ewa Tońska ze Śląskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Jak przyznaje oprócz praktyk poza szkołą stowarzyszenie zamierza także stworzyć na miejscu odpowiednio wyposażone warsztaty do nauki tego fachu, a już teraz znajdują się tam przeróżne modele pokryć i więźb dachowych.

- Staramy się pomóc w dokładnym zgłębieniu wszystkich tajników zawodu dekarza, stąd uczniowie szkoły będą mieli wkrótce okazję do poznania całego procesu powstawania materiałów budowlanych i dachowych. Wyjadą bowiem do Opola, by w jednej z tamtejszych firm zobaczyć wszystko właśnie od strony praktycznej - podkreśla Ewa Tońska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto