Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kolęd i Pastorałek 2020 w Będzinie: ostatni dzień przesłuchań ZDJĘCIA

PAS
W czwartek 9 stycznia rozpoczął się 26. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, największy tego typu przegląd w Europie, który tradycyjnie odbywa się w Będzinie. Sobota 11 stycznia jest ostatnim dniem finałowych przesłuchań. Wykonawców można posłuchać jeszcze do godziny 17 w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie przy ulicy Sportowej 5.

- Na scenie 141 solistów, chórów i zespołów wykona prawie 400 kolęd i pastorałek z całego świata w rozmaitych aranżacjach. Usłyszymy te najbardziej znane, ale także lokalne, czy też napisane przez samych uczestników - podkreśla ks. Piotr Pilśniak, dyrektor będzińskiego festiwalu. - Będą folkowe kapele, chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłe, kameralne zespoły wokalne i grające na rockowo i jazzowo grupy wokalno-instrumentalne. Sami najlepsi, wyłonieni spośród 1675 uczestników eliminacji. Odbywały się one w grudniu w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Konkurencja była ogromna, a pasja śpiewania wielka – dodaje.

W festiwalowym jury zasiadają w tym roku profesorowie akademii muzycznych – Ewa Biegas (przewodnicząca), Teresa Krasowska i ks. Paweł Sobierajski. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem księdza biskupa Grzegorza Kaszaka, marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskego oraz prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego i starosty będzińskiego Sebastiana Szaleńca.

Festiwal jak zawsze zakończy się koncertem galowym, który odbędzie się w niedzielę, 12 stycznia, o godz. 16 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na os. Syberka. Będzie on w podwójnym znaczeniu gwiazdorski – nie tylko wystąpią na nim najzdolniejsi wykonawcy tej edycji, ale także dekorację stanowiły będą gwiazdy kolędnicze. Ogólnopolski konkurs plastyczny na ich wykonanie zorganizowany został przez Festiwal i Muzeum Zagłębia w Będzinie. Reżyserem koncertu będzie Dariusz Wiktorowicz.

Wstęp na całość przesłuchań i koncert galowy jest wolny i otwarty dla wszystkich melomanów. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału organizatorzy we współpracy z Fundacją Warsztat Wiedzy przygotowali transmisję całości przesłuchań i koncertu na żywo na stronie internetowej www.mfkip.pl (filmy z ubiegłego roku obejrzało prawie 30 tysięcy osób). Na stronie można znaleźć też szczegółowe harmonogramy przesłuchań (w zakładce II etap).

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa, a jednym z patronów medialnych wydarzenia Dziennik Zachodni.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto