Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Nauki Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Wykłady, warsztaty, ciekawi goście i paneliści, a na finał kiermasz wielkanocny

PAS
19. Festiwal Nauki Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej za nami 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
19. Festiwal Nauki Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej za nami Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok/FB Akademia WSB
19. Festiwal Nauki Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej zgromadził mnóstwo ekspertów, świetnych panelistów, przedstawicieli świata nauki, którzy przybliżali wszystkim chętnym, w tym licznej grupie młodzieży, ciekawostki oraz aktualne wyniki badań na temat otaczającego nas świata. Tegoroczna edycja tego popularnego przedsięwzięcia odbyła się w dniach 20 – 25 marca, a w programie znalazło się blisko 100 godzin spotkań, wykładów i przeróżnych warsztatów. Zwieńczeniem festiwalu był sobotni (25.03) kiermasz świąteczny, podczas którego można było kupić unikatowe ozdoby wielkanocne.

Festiwal Nauki Akademii WSB to cykliczne wydarzenie, który w przystępny i ciekawy sposób popularyzuje naukę. Wydarzenie przybliża uczestnikom tematykę prowadzonych przez uczelnię badań naukowych, przedstawiając je w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania. Podczas imprezy odbywają się liczne spotkania z przedstawicielami Akademii WSB oraz zaproszonymi gośćmi ze świata nauki, kultury i biznesu.

- Festiwal Nauki już od niemal dwóch dekad gości w Dąbrowie Górniczej. Rokrocznie przyciąga rzesze zainteresowanych naukowymi nowinkami, szukających inspiracji czy pragnących odkryć trendy dominujące w różnorodnych dziedzinach. Festiwalowe wykłady, dyskusje czy warsztaty na przestrzeni lat zgromadziły uczestników liczonych w tysiącach. To osoby w różnym wieku, m.in. uczniowie, studenci, aktywni zawodowo czy seniorzy. Wszystkich jednak łączy chęć zdobycia wiedzy i osobistego rozwoju, a Festiwal Nauki jest wydarzeniem, które to umożliwia. Cieszę się, że w organizację imprezy, która na dobre zadomowiła się w mieście, swój wkład - jako współorganizatorzy czy partnerzy – ma samorząd i dąbrowskie instytucje – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Festiwal wpisuje się w koncepcję promocji przez uczelnię idei kształcenia ustawicznego, zachęcającej do zdobywania wiedzy przez całe życie.

- Festiwal Nauki Akademii WSB udowadnia, że na naukę zawsze jest dobry czas! Program pozwalał na obcowanie z nauką wszystkim uczestnikom, bez względu na wiek. Każdego roku dokładamy starań, aby program był jeszcze bogatszy i bardziej interesujący, niż w latach poprzednich i miał wymiar międzynarodowy. Stawiamy na różnorodność, ciekawych gości z kraju i zagranicy oraz pokazywanie nauki z różnych stron. Dlatego też podczas trwania Festiwalu Nauki poruszaliśmy takie zagadnienia, jak wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja, nowinki technologiczne, zrównoważony rozwój, rozwój osobisty, kobiety liderki czy ekologia i zmiany klimatyczne – mówi dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, rektor Akademii WSB

Tegoroczna edycja Festiwalu Nauki Akademii WSB została podzielona na pięć obszarów tematycznych: women leaders, scenariusze przyszłości, zielony świat – zrównoważony rozwój, work-life integrity, cyfrowa transformacja.

Warsztaty, wykłady, laboratoria, debaty, dyskusje, odkrywanie świata

W trakcie trwania Festiwalu odbyły się wykłady, warsztaty, laboratoria, pokazy, debaty, dyskusje panelowe, które prowadzone były przez wybitnych naukowców i ekspertów, z kraju i zagranicy. Wydarzenia w ramach Festiwalu Nauki odbywały się stacjonarnie w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz w Wydziałach Zamiejscowych Uczelni w Cieszynie, Olkuszu, Krakowie i Żywcu, a także w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej i Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Wydarzenie zainaugurował wykład prof. zw. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta „W jaki sposób hormony rządzą naszymi emocjami”. W trakcie pierwszego dnia festiwalu uczestnicy mieli okazję poznać bliżej firmę Fujitsu, lidera w branży IT, a możliwości rozwoju w firmie przybliżyła Aleksandra Durzyńska Prochowska, dyrektor zarządzająca Fujitsu Technology Solutions. Oprócz tego liczni uczestnicy wysłuchali wystąpień, m.in. senator, dr n. med. Beaty Małeckiej-Libery na temat kobiet w polityce czy Magdy Kieferling o pewności siebie w komunikacji. Tego dnia odbyło się także spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem – pisarzem i autorem bestsellerowych kryminałów, który podczas rozmowy z Adamem Szają próbował ustalić, czy kryminał ma płeć. Wśród poruszanych zagadnień była także profilaktyka onkologiczna, którą przedstawiła Katarzyna Stachowicz prezes Fundacji Katarzyny Stachowicz 0 Pokonaj Raka. Podczas spotkania z prof. dr hab. Mirosławą Nowak-Dziemianowicz uczestnicy dowiedzieli się z kolei, czym jest szczęście kobiet i jak je rozwijać. Pierwszego dnia Festiwalu Nauki odbył się także wernisaż wystawy malarskiej „Różne oblicze kobiety.

Tematem przewodnim drugiego dnia spotkań były „Scenariusze przyszłości”. Czy czeka nas powrót do gospodarczych korzeni opowiedział dr inż. Adam Żabka, ekonomista i prodziekan Wydziału Zamiejscowego Akademii WSB w Cieszynie. Krzysztof Mędrala, prezes spółki MedApp przedstawił możliwości inżynierii biomedycznej, dr hab. inż. Justyna Bugaj, prof. AWSB mówiła o nowych kompetencjach i możliwościach na rynku pracy, a dr inż. Tomasz Siemek, dyrektor handlowy, prezes zarządu i założyciel firmy CloudTeam przekonał uczestników, że informatyka jeszcze nigdy nie była tak blisko ludzi. Tomasz Sernicki z Drim Robotics oraz Grzegorz Będkowski z Universal Robots mówili o tym czy roboty zastąpią ludzi. A że przyszłość to nie tylko robotyka i automatyka, to o przyszłości literatury opowiedziała uczestnikom Sonia Draga, prezes Wydawnictwo Sonia Draga, wydawca tak poczytnych autorów, jak choćby Dan Brown (“Kod Leanarda da Vinci, “Inferno”) czy E.L. James (“50 twarzy Greya”). Co poza tym? Odbyła się także debata ekspercka, pt. „Świat ciągłych zmian. I jak się w tym odnaleźć?”, w której udział wzięli prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, prof. dr hab. Krzysztof Jajuga oraz Marek Zuber. Moderatorem dyskusji był dr Rafał Rębilas, ekonomista, prorektor ds. Współpracy z Zagranicą Akademii WSB.

Trzeciego dnia uczestnicy Festiwalu poznali kierunki rozwoju miast w obliczu wyzwań i zmian klimatu, a przedstawiła je dr Agnieszka Sobol. Mieli też okazję przekonać się, że Smart City to nie tylko technologie, o czym opowiedział dr Grzegorz Kinelski. Dawid Jurczyński zaprezentował jak wygląda monitorowanie poziomu tlenku węgla z wykorzystaniem misji kosmicznych Sentinel, a studentka Akademii WSB i polska ambasadorka europejskiego projektu „End Climate Change, Start Climate of Change” – Kamila Ciszewska, przedstawiła głosy młodzieży w perspektywie kryzysu klimatycznego. Tego samego dnia dr inż. Jacek Karcz, wspólnie z uczestnikami, próbował ustalić czy zielony transport jest aż tak bardzo zielony. Wśród gości 3. dnia Festiwalu był również prof. Edward Hadas z University of Oxford, który przedstawił dwa kluczowe zagadnienia etyczne w ekologii: miejsce człowieka w przyrodzie i odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Przez cały dzień uczestnicy mogli też oglądać wystawę zdjęć pt. „Zielone miasta” autorstwa Radosław Kaźmierczak.

Rozmowy o kondycji ludzkiego mózgu, dobrostanie psychiki oraz o tym, czy praca zdalna to przekleństwo naszych czasów zdominowały czwarty dzień Festiwalu Nauki Akademii WSB. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi, jak zadbać o siebie w świecie „do BANI”, o czym powiedziała dr Anna Syrek-Kosowska, prof. AWSB Krzysztof Piersa powiedział, jak wyglądają dziś uzależnienia od gier komputerowych i Internetu w ujęciu młodzieży szkolnej, Bogusław Janiszewski próbował znaleźć odpowiedź na pytanie: „Po kiego grzyba ludzie biorą”, a Solomon Kunle Omogbemi przedstawił strategie wyznaczania celów i ich osiągania. W ramach spotkań dotyczących work-life integrity była też okazja, aby dowiedzieć się, jak uwolnić stres i przywrócić równowagę w ciele, o czym mówiła Barbara Borkowska-Kępska, a także czym jest BHP mózgu i jak zadbać o sprawność umysłu na co dzień. Tego samego dnia odbyło się niezmiernie ciekawe spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem oraz wykład prof. Jerzego Bralczyka, który tłumaczył czym jest sztuka mówienia.

W piątek 24 marca poruszane były tematy “cyfrowej transformacji”, a zaproszeni goście przedstawili różne jej aspekty. Wszystko zaczął wykład dr hab. Marcina Lisa, prof. AWSB nt. sztucznej inteligencji, który stanowił niejako wstęp do debaty eksperckiej "Przemysł przyszłości". Pośród panelistów gościliśmy w Dąbrowie Górniczej przedstawicieli zarówno świata nauki, jak i biznesu – wybitnych praktyków w tej materii. Nie zabrakło również sesji z udziałem gości z zagranicy, reprezentantów czołowych uczelni wyższych na świecie. Czy nauka i tak techniczne zagadnienia można w jakikolwiek sposób spiąć wirtualną klamrą z obszarem poezji, kultury i filozofii? Okazuje się, że tak, co udowodniły spotkania autorskie czy spotkanie poświęcone kwestii odpowiedzialności nas – ludzi w odniesieniu do szans, ale i zagrożeń współczesnej cywilizacji.

W poprzednich 18 edycjach uczestniczyło ponad 250 tys. osób, w tym mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i innych miast województwa śląskiego, uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci, słuchacze studiów podyplomowych i doktoranci.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym m.in. Ministerstwa Edukacji i Nauki, Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ośrodka Rozwoju Edukacji.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto