Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa cyrkowa z Etiopii Circus Debere Berhan wystąpiła w Dąbrowie Górniczej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Występ grupy cyrkowej z Etiopii Circus Debere Berhan w Dąbrowie Górniczej 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Występ grupy cyrkowej z Etiopii Circus Debere Berhan w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Stowarzyszenie Zielone Słońce oraz organizacja Breave Kids zaprosiły dzieci i młodzież do udziału w przedstawieniu cyrkowym w ramach wydarzenia Brave Kids Together Autumn 2021. W piątek 22 października byliśmy świadkami niezwykłego spektaklu, jaki został zaprezentowany w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej.

Brave Kids Together Autumn 2021 to jesienna odsłona edukacyjno-artystycznego projektu skierowanego do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Grupa cyrkowa z Etiopii z Circus Debere Berhan, która gości w Polsce ma już za sobą występy w Warszawie i Przemyślu, teraz czas na Dąbrowę Górniczą, a potem zaprezentuje się jeszcze we Wrocławiu.

To projekt edukacyjno-artystyczny, podczas którego spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata. Różnią się doświadczeniami życiowymi, talentami artystycznymi, religiami i tradycjami. Łączą je za to chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka i niebywała umiejętność przełamywania barier i ograniczeń świata dorosłych. Projekt realizowany jest od 2009 roku. Warsztaty stanowią istotę całego projektu, który za cel stawia sobie stworzenie wspólnej płaszczyzny pracy i zabawy, wymiany umiejętności, budowania w dzieciach postaw tolerancji i otwartości na inne kultury. W procesie warsztatowym dzieci uczą się od siebie nawzajem według zasady „Dzieci uczą dzieci”.

Przedstawienie grupy cyrkowej to była ciekawa opowieść o dążeniu młodej dziewczyny do spełnienia marzeń, która została muzykiem, wbrew trudnościom i sprzeciwowi rodziców. Przedstawienie skłania do podejmowania dialogu i poszukiwania kompromisu między silnymi, tradycyjnymi przekonaniami rodziców i artystycznymi aspiracjami młodej dziewczyny. Spektakl został opracowany w oparciu o podejście teatru rozwoju, przekazującego treści edukacyjne poprzez zabawę, zaangażowanie i aktywność wszystkich uczestników. Spektakl wpisuje się w nurt europejskiej trasy cyrkowej grupy (występy w Niemczech, Słowacji, Austrii, Bułgarii). Dąbrowa Górnicza jest jednym z czterech miast w Polsce w tej europejskiej trasie.

Głównym celem przedstawienia jest podniesienie świadomości i promowanie równych szans dla dziewcząt w życiu społecznym, wzmocnienie roli i udziału młodych artystów, kobiet i mężczyzn, w kwestie społeczne i rozwojowe poprzez ekspresję kultury. Circus Debere Berhan (CDB) był pierwszym profesjonalnym cyrkiem w Etiopii, który powstał w 1998 roku w mieście Debere Berhana. Zaczął on prowadzić zajęcia sztuki cyrkowej dla dzieci żyjących w biedzie, aby poprawić ich warunki i zapewnić im możliwość przerwania cyklu ubóstwa, dzięki zarabianiu poprzez sztukę cyrkową.

Goście z Etiopii wcześniej wzięli udział w specjalnych warsztatach w FPŻ oraz w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej, gdzie doskonale się bawili ze swoimi polskimi gospodarzami. Wspólnie zwiedzali także Dąbrowę Górniczą.

- Dziękujemy Wam Kochani Przyjaciele z Etiopii za tę nieprawdopodobną energię i profesjonalizm podczas warsztatów w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej i Fabryce Pełnej Życia. Dąbrowskie dzieci i młodzież dostały prawdziwą lekcję, że nie ma rzeczy niemożliwych, a wszelkie bariery sami sobie stawiamy niepotrzebnie - przekazał w mediach społecznościowych Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

Ponadto w piątek, 22 października o godz. 19, także w warsztacie Fabryki Pełnej Życia, odbył się spektakl "Igraszki z diabłem", na który zapraszaliśmy wcześniej wspólnie z Teatrem TOF z Dąbrowy Górniczej. To kolejny spektakl, który prezentowany był w przestrzeniach Fabryki Pełnej Życia. Wcześniej w warsztacie wystawiane były między innymi takie sztuki jak: „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza, "Eliksir" Michaela Ende, "Wariat i zakonnica" Stanisława Ignacego Witkiewicza, czy "Niedźwiedź i oświadczyny” Antoniego Czechowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto