Grzegorz Drygała nowym dyrektorem Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Małgorzata Majewska odeszła na emeryturę

OPRAC.: PAS
Grzegorz Drygała zastąpił na stanowisku dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia Małgorzatę Majewską 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Grzegorz Drygała zastąpił na stanowisku dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia Małgorzatę Majewską Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marek Wesołowski/Piotr Purzyński
Udostępnij:
Grzegorz Drygała, przez wiele lat opiekun pałacowego Kina Kadr, wygrał konkurs i zastąpi Małgorzatę Majewską na stanowisku dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Dotychczasowa dyrektor po ponad dziewięciu latach żegna się z tą instytucją kultury i odchodzi na emeryturę.

– Wybór w drodze konkursu to silny mandat do realizacji nowej wizji, w której jest miejsce na kontynuację tego, co w PKZ-ecie już jest dobre – mówi o wyborze Grzegorza Drygały prezydent Marcin Bazylak.

– Zabytkowy gmach Pałacu Kultury Zagłębia jest architektoniczną wizytówką Dąbrowy Górniczej. Moją ambicją jest, by prowadzona w nim działalność stała się także kulturalną wizytówką miasta. Chcę, aby PKZ był postrzegany jako instytucja przyjazna, otwarta, inspirująca, dbająca o tradycje, a jednocześnie nowoczesna – mówi Grzegorz Drygała.

Nowy dyrektor zamierza mocno stawiać na edukację artystyczną i kulturalną. Chce także zachować lub przywrócić w nowej formie wydarzenia kulturalne, które przez lata tworzyły wizerunek instytucji. Mowa m.in. o realizowanym w latach 2007–2012 „Świecie małego dziecka”.

– Chciałbym wzmocnić i nawiązać współpracę z organizacjami pozarządowymi, szkołami oraz innymi instytucjami kultury, nie tylko z Dąbrowy Górniczej – dodaje Grzegorz Drygała.

Wśród innych zamierzeń jest m.in. wprowadzenie w weekendy cyklicznych dopołudniowych wydarzeń dedykowanych rodzinom, jak poranki filmowe, muzyczne i teatralne. W Piwnicy Teatralnej, oprócz działalności koncertowej, mają się także odbywać stałe zajęcia teatralne zarówno dla młodzieży, jak i seniorów. Efektem tych działań będą premiery spektakli na scenie Sali Teatralnej.

Prawie 15 lat w Pałacu Kultury Zagłębia

Nowy dyrektor z Pałacem Kultury Zagłębia zawodowo związany jest od prawie 15 lat. Zaczynał w dziale organizacji imprez, odpowiadając w kolejnych latach m.in. za Dni Dąbrowy Górniczej.

Już jako starszy specjalista, przez kilkanaście lat opiekował się Kinem Kadr. W ten sposób zawodowe obowiązki połączył z prywatną pasją, jaką jest kino. – „Kafarnaum”, „400 batów” i „Ogród” – wymienia trzy tytuły filmów, które na nim zrobiły wrażenie i które poleca innym do obejrzenia.

W 2020 roku został zastępcą dyrektora ds. administracyjno-technicznych, a na początku 2022 roku wygrał wspomniany konkurs na stanowisko dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia. Od 1 lutego oficjalnie zastąpi Małgorzatą Majewską, która pożegnała się już ze współpracownikami i odeszła na emeryturę.

Małgorzata Majewska Pałacem Kultury Zagłębia kierowała od czerwca 2012 roku. Wcześnie była dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie (1992-1995), kierowała Dworem Zieleniewskich w Trzebini (1995-1998), zaś od 1998 roku była dyrektorem Biura Reklamy Dziennika Zachodniego.

– Małgorzata Majewska dokonała niemożliwego: wniosła kulturę do instytucji kultury – ocenia prezydent Marcin Bazylak, który zaangażowanie, trud i energię poświęcone miastu dziękował Małgorzacie Majewskiej podczas styczniowego koncertu z okazji 64. urodzin Pałacu Kultury Zagłębia.

41-letni Grzegorz Drygała jest absolwentem filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Podyplomowo ukończył Zarządzanie Kulturą na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie jest ojcem 4-letniego Tymka. Drugą pasją dyrektora – obok wspomnianego kina – jest jazda na rowerze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie