Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Huty Katowice w Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

Piotr Sobierajski
Na wystawie o historii Huty Katowice, która powstaje w Muzeum Miejskim Sztygarka, będzie można zobaczyć prawdziwe perełki i unikatowe pamiątki dotyczące huty.

Dostarczają je cały czas mieszkańcy całej aglomeracji. W kwietniu minie bowiem 40. rocznica rozpoczęcia budowy tego największego kombinatu hutniczego w Polsce.

Wczoraj sprawdziliśmy, co będzie można zobaczyć. Wśród ciekawostek są m.in. makieta huty z czasów budowy, pierwszy spiek rudy z taśmy spiekalniczej nr 1 z października 1976 r., zdjęcia, dokumenty, odznaczenia, kroniki, kubki, a nawet praca magisterska Jana Smutka, poświęcona roli związków zawodowych w czasie budowy tego największego kombinatu metalurgicznego w Polsce.

To tylko kilka cennych pamiątek z setek, które już zgromadzono w muzeum.

W zbieranie pamiątek i organizację uroczystych obchodów zaangażowało się wiele instytucji, środowisk, Miejska Komisja Historyczna "Pokolenia", Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego oraz Muzeum Miejskie Sztygarka.

- Cały czas oczywiście czekamy na kolejne pamiątki, kroniki, dokumenty, zdjęcia - podkreśla Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka.

- Trafiają do nas naprawdę wyjątkowe zbiory. Trudno uwierzyć, że zachowały się do dziś - dodaje Maciej Gadaczek, przewodniczący komisji "Pokolenia". A te przekazują m.in. ludzie bezpośrednio związani z budową i eksploatacją huty, Grzegorz Milewski, ówczesny przewodniczący Związkowej Rady Koordynacyjnej HK, Brunon Werner, członek prezydium Rady Związków Zawodowych, czy właśnie Jan Smutek, sekretarz Rady Zakładowej.

- Można śmiało powiedzieć, że to dzięki tej inwestycji rozwinęła się cała Dąbrowa Górnicza - podkreśla Jan Smutek, który mieszka w dąbrowskiej dzielnicy Gołonóg.

Oprócz wystawy na 15 kwietnia zaplanowano m.in. konferencję, na której będzie się można dowiedzieć wszystkiego o budowie i rozruchu Huty Katowice, będą wyświetlane filmy, dokumentujące to wydarzenie, będą uroczystości pod pomnikiem przypominającym o wbiciu pierwszej łopaty na budowie huty.

- Chcemy upamiętnić wszystkich, którzy byli zaangażowani w to przedsięwzięcie, projektantów, budowniczych, przedstawicieli uczelni i samych pracowników kombinatu - dodaje Zygmunt Imielski, wiceprezes dąbrowskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce.

Dowiedzieliśmy się także, że organizatorzy uroczystych obchodów zabiegają o to, by jedno z rond w Gołonogu otrzymało nazwę "Budowniczych Huty Katowice". I są na to spore szanse. Każdy, kto chciałby zjawić się na spotkaniach Międzyorganizacyjnego Zespołu ds. Huty Katowice, może to zrobić. Spotkania odbywają się w co drugi czwartek o godz. 16.30 w Muzeum Miejskim Sztygarka (ul. Legionów Polskich 69).

Najbliższe 26 stycznia. Kontakt w sprawie przekazania pamiątek pod nr. tel.: 32 262-35-96 (Muzeum Miejskie Sztygarka) lub 608-298-833 (biuro zespołu ds. obchodów 40-lecia rozpoczęcia budowy Huty Katowice).


*REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto