Huta Katowice będzie miała swoją encyklopedię. Za rok 40-lecie rozpoczęcia produkcji [FOTO]

T. Szymczyk, PAS
Huta Katowice już ponad 40 lat związana jest z Dąbrową Górniczą
Huta Katowice już ponad 40 lat związana jest z Dąbrową Górniczą arc. ArcelorMittal, Muzuem Miejskie Sztygarka, PAS
Udostępnij:
Huta Katowice będzie miała swoją encyklopedię. „Nasza Huta Katowice, wszystkich polskich hut królowa, nad walcownią błyskawice, nad stalownią złoty pożar" - to słowa jednej z piosenek, w których opiewano największa polską inwestycję lat siedemdziesiątych. Na budowie huty nakręcono też m.in. serial telewizyjny „Ślad na ziemi". Teraz zakład, będący dziś częścią koncernu ArcelorMittal Poland, doczekał się własnej encyklopedii internetowej. Jej inaugurację zaplanowano na połowę kwietnia br. Nie bez powodu, bo dokładnie 15 kwietnia 1972 roku wbita została pierwsza łopata na budowie huty Centrum, jak nazywano ją początkowo.

Huta Katowice będzie miała swoją encyklopedię. Za rok 40-lecie rozpoczęcia produkcji [FOTO]


HKpedia, jak nazywać się będzie encyklopedia, nawiązuje do funkcjonującej już od kilku lat NHpedii, czyli stronie poświęconej dawnej hucie im. Lenina, ale nie tylko. Można znaleźć na niej materiały poświęcone dziejom całej Nowej Huty. Jej zagłębiowska wersja mówić ma tylko o zakładzie. Strona podzielona będzie na kilka działów. To kalendarium rozpoczynające się decyzją rządu z 1971 roku o przystąpieniu do budowy huty. Nie zabraknie też informacji o wizytach w zakładzie znanych gości i ciekawostek.

- Mamy zdjęcia przebywających w hucie m.in. Mirosława Hermaszewskiego, Edwarda Gierka, Leonida Breżniewa czy Nicolae Ceaucescu. Udało się również odnaleźć materiały związane z pobytem w zakładzie Andrzeja Wajdy czy Czesława Niemena, śpiewającego z okazji Dnia Budowlanych. Sporo materiałów pochodzi z wydawanej niegdyś gazety „Głos Huty Katowice” - mówi Anna Bochenek z Biura Komunikacji Arcelor Mittal Poland.

Początkowo HKpedia ma się opierać na materiałach z archiwum zakładowego huty. Na stronie nie zabraknie jednak zakładki „kontakt”, za pomocą której mieszkańcy Zagłębia i byli pracownicy Huty Katowice będą mogli przesłać zdjęcia czy dokumenty z własnego, domowego archiwum.

- Mamy nadzieję, że trafią do nas w ten sposób ciekawe materiały - dodaje Anna Bochenek.

Wiele cennych materiałów, a także relacji byłych pracowników Huty Katowice i jej budowniczych udało się także pozyskać dzięki wspólnej akcji Dziennika Zachodniego i Miejskiej Komisji Historycznej Pokolenia oraz Muzeum Miejskiemu Sztygarka trzy lata temu. Wtedy mieliśmy okazję obchodzić 40. rocznicę rozpoczęcia budowy kombinatu metalurgicznego. Być może one także znajdą swoje miejsce w encyklopedii.

– Udało nam się zebrać sporo materiałów dotyczących samej huty, jak i Gołonoga, który dzięki tej inwestycji przecież najbardziej zmienił się, jeśli chodzi o infrastrukturę i społeczność – podkreśla Maciej Gadaczek, szef Miejskiej Komisji Historycznej Pokolenia i nie mówi „nie" współpracy z twórcami HKpedii.

Obecnie zespół Nowy Gołonóg 2015: SITPH Oddz. w Dąbrowie Górniczej, Miejska Komisja Historyczna „Pokolenia”, Muzeum Miejskie „Sztygarka” oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej poszukuje i zbiera wszelkie materiały związane z 40-leciem uruchomienia Huty Katowice i setną rocznicą nadania Dąbrowie Górniczej praw miejskich, która przypadnie w 2016 roku. Poszukiwane są zwłaszcza pamiątki, zdjęcia, dokumenty, wspomnienia ludzi pamiętających świetność najstarszej i wyjątkowej dzielnicy miasta – Gołonoga. W przypadku 40. rocznicy uruchomienia produkcji w Hucie Katowice, istotą działań jest odszukanie pracowników, wspomnień, wydarzeń z okresu uruchomienia poszczególnych wydziałów HK.

Projekt „Nowy Gołonóg-2015” ma na celu poszerzenie wiedzy o historii Gołonoga oraz o ludziach i historii Huty Katowice. Zebrane materiały zostaną wykorzystane podczas zbliżających się uroczystości rocznicowych dla potrzeb wystawowych i dokumentacyjnych. Forma udostępnienia materiałów zależy od Państwa – mogą one zostać wypożyczone na czas opracowania bądź przekazane na stałe do Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Zapraszamy do współpracy. Informacje pod nr tel. 608 298 833, 508 045 718; e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie