Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huta Szkła Gospodarczego w Dąbrowie Górniczej. Zobaczcie jak teraz wygląda [ZDJĘCIA]

PAS
Opuszczone Zagłębie, PAS
Huta Szkła Gospodarczego w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach przez dziesięciolecia należała do największych zakładów przemysłowych w tej dąbrowskiej dzielnicy. Dziś nie zostało z niej już prawie nic.

Dzięki zdjęciom wykonanym przez eksploratorów poprzemysłowych i nie tylko obiektów możemy jednak przypomnieć sobie, jak jeszcze kilka lat temu wyglądały pozostałości po ząbkowickiej hucie. Zdjęcia w przeważającej większości pochodzą z fanpage’u: OPUSZCZONE ZAGŁĘBIE

Huta Szkła Gospodarczego to jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych obiektów przemysłowych w Dąbrowie Górniczej. Powstała już w 1884 roku, jako jedyna w Polsce produkowała tak popularne kiedyś w naszych domach kryształy. Od 1959 roku zakład funkcjonował jako Ząbkowicka Huta Szkła Gospodarczego - Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione, podległe Centralnemu Zarządowi Przemysłu Szklarskiego i Ceramicznego. W rok później nazwa ta została zmieniona na Hutę Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Głównym asortymentem zakładu były produkty ze szkła ołowiowego, czyli popularne kryształy. Jeszcze w 1995 roku, po okresie przemian, zatrudniała około 300 osób. Dziś, podobnie jak po pobliskiej Hucie Szkła Okiennego (tu działa prywatna firma z innej branży), nie zostało z niej prawie nic. Tylko ruiny i księżycowy krajobraz.

Widzimy więc pusty plac, kupki gruzu po wyburzonych halach piecowych i ziejące wybitymi oknami budynki administracyjne. Jak podkreślają eksploratorzy z Opuszczonego Zagłębia wbrew pozorom ich wnętrza są jednak pełne ciekawostek. Część rzeczy widocznych na zdjęciach została przeniesiona w inne miejsce, częśc zniszczona czy rozkradziona, ale nadal wiele z nich leży w halach i pomieszczeniach.

Najbardziej warty uwagi jest budynek dawnej szlifierni i pakowni. To ta podłużna hala z ciemnobrunatnej cegły. Budynek przedwojenny, którego strop podtrzymują wiekowe, żeliwne kolumny. W środku przez długi czas znajdował się magazyn, w którym trzymane było ostatnie wyprodukowane szkło, przed wygaszeniem pieców. Jest tam mnóstwo talerzy, kieliszków. Część z nich jeszcze na PRL-owskich projektach.

W dawnym budynku dyrekcji od strony torów poza stertą gruzu, śmieci nie zobaczymy nic wartego uwagi. Z pozoru najmniej interesujący budynek - żółty kwadraciak w środku zakładu okazał się najlepiej wyposażony. To tam stało pianino Seilera oraz fortepiany w częściach. Poza nimi znajdował się sprzęt laboratoryjny, dokumenty, karty projektowe wyrobów czy na przykład narty.

Na samym końcu, tuż przy kamienicach znajduje się magazyn pomocniczy. Podstawowym zadaniem było przechowywanie materiałów potrzebnych do produkcji-jak zakrętki do solniczek, barwniki, koła szlifierskie i tak dalej. Prawdziwym skarbem było stare szkło, wytwarzane w czasach PRL-u. W większości pojedyncze, ale przepiękne egzemplarze ząbkowickiej huty produkowanych w latach świetności zakładu.

Huta Szkła Gospodarczego w Dąbrowie Górniczej. Zobaczcie jak...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto