Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III Dyktando Dąbrowskie: czyhały na nich pułapki, najlepszy uczeń V LO [ZDJĘCIA]

PAS, mat. MBP
Z III Dyktandem Dąbrowskim zmierzyło się tym razem 40 śmiałków
Z III Dyktandem Dąbrowskim zmierzyło się tym razem 40 śmiałków mat. MBP, D. Nowak
III Dąbrowskie Dyktando za nami. Odbyło się w dąbrowskiej bibliotece głównej pod hasłem „Walka z bykami, czyli ortograficzna corrida”. Do niezwykłych zmagań z ortografią przystąpiło 40 osób.

III Dyktando Dąbrowskie: czyhały na nich pułapki, najlepszy uczeń V LO [ZDJĘCIA]


Tekst dyktanda przygotowała dr Danuta Krzyżyk – językoznawca, pracownik dydaktyczny i naukowy Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnikom dyktanda najwięcej trudności sprawiły takie wyrażenia, jak: cóżeż, wszech czasów, nasamprzód, bura granatowoczarne chmurzyska, Mickiewiczowskie poematy czy chwacki Aladyn.

Dyktando poprowadziła Agnieszka Strzemińska – dziennikarka popularyzująca poprawną polszczyznę na antenie Polskiego Radia Katowice, uhonorowana przez Radę Języka Polskiego Medalem Ambasadora Polszczyzny. „Walkę z bykami” oceniało jury w składzie: dr hab. Danuta Krzyżyk – językoznawca, autorka tekstu dyktanda, Paweł Duraj – Dyrektor MBP, polonista, Agnieszka Strzemińska – dziennikarka Polskiego Radia Katowice, Piotr Sobierajski – dziennikarz, zastępca szefa oddziału Zagłębie „Dziennika Zachodniego".

W oczekiwaniu na werdykt jury uczestnicy zabawy mieli okazję obejrzeć pokaz tańca przygotowany przez tancerzy ze Szkoły Tańca Marengo z Dąbrowy Górniczej. Justyna Hankiewicz i Piotr czekaj zaprezentowali paso doble, rumbę oraz cha-chę.

Dodatkową atrakcją imprezy były quizy językowe sprawdzające umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną. W potyczkach językowych wzięło udział 15 osób, którym udało się zdobyć interesujące nagrody książkowe. Okazją do zdobycia dodatkowych nagród była także loteria fantowa dla czytelników dąbrowskiej MBP, posiadających aktywną kartę biblioteczną. W puli loteryjnych nagród znalazły się takie tytuły, jak: „500 zdań polskich” i „Jeść!!!” prof. Jerzego Bralczyka, „Ślónsko godka. Ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli” oraz „Słownik ortograficzny PWN”.

Tegorocznym zwycięzcą „Walki z bykami” został Przemysław Rogala, który otrzymał I nagrodę w wysokości 700 zł oraz tytuł „Pogromcy Byków”. Kolejne miejsca na podium zajęli: Michał Wojtyś (II miejsce – 500 zł) oraz Beata Michałkiewicz z (III miejsce – 300 zł). Wszyscy laureaci pochodzą z Dąbrowy Górniczej.

W zabawie wziął udział także Grzegorz Jaszczura – radny Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej, który stanął do „ortograficznej corridy” jako reprezentant kategorii VIP. Laureatom konkursu oraz wszystkim uczestnikom dyktanda gratulujemy odwagi i życzymy sukcesów w walce z bykami!

III Dyktando Dąbrowskie odbyło się w ramach festiwalu kultury „ZagłębieWood”, organizowanego przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia, Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej i Muzeum Miejskie „Sztygarka”.

TEKST DYKTANDA

Zaczytany Jeremi w zaczytanej Dąbrowie

Cóżeż tu robić we wczesnojesienne megaponure sobotnie przedpołudnie? Na dworze plucha i ziąb, niebo zasnuły burogranatowoczarne chmurzyska. Może by tak schronić się w bibliotece? Nie za długo tam zabawić, w sam raz tyle, by przeczekać największą nawałnicę. Dla niepoznaki przekartkować jakąś powieść czy opowiadanie.
Jeremi żwawo wszedł do budynku biblioteki. Stanął w pośrodku holu, rozejrzał i z lekka skonfundowany ruszył do wypożyczalni. W pół drogi zatrzymał się jednak i jak urzeczony zaczął się wpatrywać w regały. Cóż, był czterdziestosiedmioipółletnim mężczyzną, który, o zgrozo!, od ćwierćwiecza nie wziął do ręki żadnej książki. Nasamprzód więc krztynę trwożliwie podszedł bliżej półek, potem drżącą ręką dotknął zszarzałych grzbietów tomów
i powoli zanurzył się w świat dawnych lekturowych fascynacji. Tu klechdy, baśnie i mity. Tuż-tuż obok nich opowieści fantasy i literatura science fiction. Tam Mickiewiczowskie poematy, ballady, blisko nich dzieła Aleksandra Dumas ojca, powieści Henryka Sienkiewicza naprzeciwko wierszy poetów Młodej Polski. Co nieco z boku literatura współczesna: thrillery, romanse, reportaże, a nawet hiperopasłe poradniki savoir-vivre'u. Jeremiemu zaszkliły się oczy. Już się uśmiechał do mieszkającej nieopodal krzaczka Kaczki Dziwaczki, wzruszony przypominał sobie jak to krasnal Hałabała z sójkami, a może jednak z pustułkami?, za morze się wybierał. Z rozrzewnieniem wspominał, jak nie najbłahszej wielkości dżin (a. dżinn) pomagał chwackiemu Aladynowi naprawić szubrawstwa i plugastwa jego wuja, jak niesforni uczniowie Pana Kleksa na wyprzódki wymyślali różne hocki-klocki i figle-migle. Wrócił pamięcią do międzygalaktycznych żeglug pilota Pirxa (a. Pirksa), pierwszego poznanego przez siebie literackiego outsidera (a. autsajdera), do niezwykłej przyjaźni Sokolego Oka z Mohikanami. Niemalże czuł rześki powiew wiatru, słyszał tętent półdzikich pierzchliwych mustangów. Widział też watażkę Bohuna z chojrackim półuśmiechem na ogorzałej twarzy, nieco zrzędliwą hardą baba-jagę Horpynę, uwięzioną w Czarcim Jarze czarnobrewą kniaziównę, istną cud-dziewczynę. Raz w raz stawali mu przed oczyma inni, zdawać by się mogło, przyprószeni kurzem, jakby niedzisiejsi bohaterowie. Po tym spotkaniu Jeremi, w humorze nadzwyczaj hurraoptymistycznym, powziął nielichy plan. Niezadługo zacznie go realizować. Niepochopnie i niespiesznie przeczyta bestsellery (a. bestselery) wszech czasów. Najpierw odnowi przyjaźń ze znanymi, lecz wpółzapomnianymi bohaterami, a później z radością pozna nowych literackich superdruhów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto