Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile samochodów elektrycznych jest dziś w Dąbrowie Górniczej? Sprawdziliśmy to, w tym roku przybyło już 17 kolejnych

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Rynek samochodów elektrycznych w Polsce stale się powiększa. Coraz więcej elektryków pojawia się również na ulicach Dąbrowy Górniczej

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rynek samochodów elektrycznych w Polsce stale się powiększa. Coraz więcej elektryków pojawia się również na ulicach Dąbrowy Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay/zdj.ilustracyjne
Pojazdy elektryczne coraz bardziej wkraczają w nasze codzienne życie. Jeździmy już napędzanymi w ten sposób autobusami, busami, wkrótce mają pojawić się też takie ciężarówki, a popularność zyskują również samochody osobowe Co prawda nie jest to tani interes, ale za to z pewnością przyjazny środowisku. Sprawdziliśmy więc, ile aktualne samochodów elektrycznych zarejestrowanych jest w Dąbrowie Górniczej.

Jak się okazało liczba rejestrowanych w Dąbrowie Górniczej pojazdów elektrycznych rośnie z roku na rok. Nie są to może jeszcze dziesiątki tych nowoczesnych maszyn, ale jeśli ten trend będzie się utrzymywał, to za dwa, trzy lata będzie można już tak powiedzieć. Na razie ta liczba nie przekroczyła jeszcze 30.

Aktualnie w tym mieście zarejestrowanych jest 26 samochodów elektrycznych. - To 23 samochody osobowe oraz trzy samochody ciężarowe - mówi Michał Dratwiński, kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów w Wydziale Spraw Obywatelskich dąbrowskiego Urzędu Miejskiego.

W 2020 roku zarejestrowanych zostało w Dąbrowie Górniczej 12 samochodów elektrycznych, a dotychczas w 2021 roku 17 takich pojazdów. Trzy musiały zatem zostać wyrejestrowane.

Oto lista marek dąbrowskich pojazdów elektrycznych:

  • Mercedes-Benz – 1
  • Chevrolet – 1
  • Mazda – 1
  • Hyundai – 1
  • Fiat - 1
  • Renault – 4
  • Nissan – 4
  • Tesla – 6
  • Skoda – 7

A jak wygląda ogólna liczba samochodów w Dąbrowie Górniczej? Pomimo problemów wywołanych COVID-19, mniejszą ilością transakcji, nieco mniejszą ilością ofert na rynku oraz problemami fabryk z terminową realizacją zamówień klientów, w mieście aut wciąż przybywa. Wkrótce będzie można powiedzieć, że na każdego dorosłego mieszkańca Dąbrowy Górniczej przypada jeden samochód. Oczywiście tylko statystycznie, bowiem wiele osób nie ma żadnego auta, co jednak zdarza się coraz rzadziej, ale za to inni są właścicielami nawet kilku.

W 2020 roku ogółem w Dąbrowie Górniczej zarejestrowanych zostało 7589  samochodów (6965 osobowych, 618 ciężarowych, 6 autobusów). Z kolei w 2021 roku – ogółem (stan na 5 października 2021 r.oku) – zarejestrowanych zostało kolejnych 6560 samochodów (6010 osobowych, 542 ciężarowych, 8 autobusów).

Tak więc według danych na 5 października 2021 roku zarejestrowanych jest w Dąbrowie Górniczej łącznie aż 85 tysięcy 617 samochodów. To 78 tysięcy 225 aut osobowych, 7163 ciężarowych oraz 229 autobusów.

Coraz więcej aut elektrycznych w Polsce

Według danych z końca września 2021 r. w Polsce były zarejestrowane łącznie 31 tys. 633 samochody osobowe z napędem elektrycznym. Przez pierwsze dziewięć miesięcy br. ich liczba zwiększyła się o 12 tys. 897 sztuk, a więc przybyło o 120 procent więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Tak wynika z “Licznika elektromobilności”, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

Pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 48 procent (15 tys. 255 szt.) tej części parku pojazdów, a pozostałą część (52 procent) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 16 tys. 378 szt. Najpopularniejsze obecnie pojazdy elektryczne w Polsce to: nissan leaf, renault zoe, tesla model 3, BMW i3 oraz skoda citigo.

Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 1333 sztuki. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec września składała się z 11 tys. 771 sztuk, jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 294 tys. 901 sztuk. Pod koniec września park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 619 sztuk. Od stycznia do września 2021 r. flota elektrobusów powiększyła się o 187 zeroemisyjnych pojazdów. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., kiedy zarejestrowano 116 takich autobusów, oznacza to wzrost o 61 procent rok do roku.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec września br. w Polsce funkcjonowało 1675 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (3262 punkty). 31 procent z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69 procent - wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. We wrześniu uruchomione zostały 44 nowe, ogólnodostępne stacje ładowania (84 punkty).

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto