Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak mrozić grzyby. Które grzyby nadają się do mrożenia i jak je przygotować?

Joanna Wondołowska
Jak mrozić grzyby. Które grzyby nadają się do mrożenia i jak je przygotować?
Jak mrozić grzyby. Które grzyby nadają się do mrożenia i jak je przygotować? fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Mrożenie grzybów jest szybką i prostą metodą ich konserwacji oraz jednym z najlepszych sposobów na przechowanie ich w okresie zimowym. Zanim przystąpimy do zamrażania, warto zapoznać się z kilkoma zasadami. Zobaczcie, które grzyby nadają się do mrożenia i jak je przygotować. Szczegóły w artykule poniżej.

Jeśli po wyprawie do lasu zostało ci mnóstwo grzybów, nie wiesz co z nimi zrobić, a nie chcesz ich od razu jeść ani suszyć, warto rozważyć ich zamrożenie. To świetny sposób na przechowanie grzybów w okresie zimowym. Zanim jednak się na to zdecydujesz, zapoznaj się z zasadami całego procesu.

Które grzyby można mrozić?

Warto wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje grzybów nadają się do zamrożenia. Na szczęście nie ma ich dużo.

Nie wolno mrozić:

  • galaretka kolczastego (Pseudohydnum gelatinosum)
  • płomykówki galaretowatej (Tremiscus helvelloides)
  • purchawicy olbrzymiej

Poza tym wszystkie jadalne grzyby można zamrażać. Na początek warto je dokładnie wyselekcjonować i wybierać te o zwartym miąższu.

Najlepiej mrozić:

  • podgrzybki
  • kozaki
  • prawdziwki maślaki
  • gąski
  • kurki
  • rydze
  • kanie

grzyby

Mrożenie grzybów - przepis

Grzyby przed zamrożeniem należy przebrać i dokładnie oczyścić za pomocą nożyka z ostrym zakończeniem lub wilgotną szmatką i odłożyć do przeschnięcia. Większe grzyby kroimy na kawałki, mniejsze możemy zamrozić w całości. Warto porcjować grzyby tak, by w jednym pojemniku znalazła się jedna porcja do jednorazowego zjedzenia.

Kozaki, podgrzybki, maślaki czy prawdziwki wkładamy do plastikowych pojemników z zamknięciem i umieszczamy w zamrażarce. Takie grzyby jak kurki i rydze należy przed zamrożeniem przegotować przez 5-10 minut, aby pozbyć się gorzkiego smaku. Dobrze jest też przed zamrożeniem gotować przez chwilę opieńki. Maślaki po oczyszczeniu z piasku i innych zabrudzeń muszą być również pozbawione śliskiej skórki kapelusza, która nie jest zbyt apetyczna. Po ostudzeniu i dokładnym osuszeniu wkładamy grzyby w zamykane pojemniki lub woreczki z zamknięciem i zamrażamy. Można też mrozić grzyby, które zostały wcześniej ugotowane lub przesmażone.

Mrozimy grzyby surowe czy gotowane?

Przed zamrożeniem dobrze jest krótko grzyby obgotować. Taki zabieg pozwoli na przechowywanie mrożonych grzybów dłużej, nawet do następnego sezonu. Po obgotowaniu grzyby należy odsączyć i poczekać, aż wystygną.

Jak pozbyć się gorzkiego smaku kurek?

Wiele osób zastanawia się dlaczego mrożone kurki są gorzkie. Zdarza się to dość często, choć nasilenie goryczy jak również praktyczne jej znaczenie bywają różne. Gorzki smak często związany jest z długim czasem przechowywania kurek oraz złym przygotowaniem ich przed zamrożeniem. Na szczęście istnieją proste sposoby, które pozwolą nam pozbyć się tego problemu.

Przed zamrożeniem kurek trzeba poddać je działaniu wysokiej temperatury, najlepiej poprzez krótkie blanszowanie w bardzo gorącej wodzie. Nie powinno się również zamrażać kurek na okres dłuższy niż odstęp między końcem poprzedniego, a początkiem kolejnego sezonu na te grzyby. Ryzyko gorzkiego smaku w większym stopniu dotyczy bowiem tych, które leżały w zamrażarce przez wiele miesięcy.

Jeżeli zamroziliście kurki bez wcześniejszego blanszowania, albo wygląd mrożonych kurek kupionych w sklepie sugeruje, że ich producent też tego nie zrobił (co jednak nie zawsze jest łatwe do stwierdzenia), odmroźcie je poprzez zalanie na 3 minuty wrzątkiem. Następnie zalejcie je zimną wodą i ewentualnie oczyśćcie/opłuczcie, o ile nie nastąpiło to przed mrożeniem.

kurki

Dodatkowo pomocne w zwalczeniu ewentualnego gorzkiego smaku są również inne szeroko stosowane w przypadku kurek – niezależnie od tego czy świeżych czy mrożonych – techniki:

  • intensywne, choć krótkie smażenie na maśle czy oliwie; niektórzy zalecają wówczas odlanie pierwszej wody jaką upuszczą odmrożone grzyby, co jednak w przypadku wielu potraw może być kłopotliwe lub nawet niemożliwe
  • dodanie do potrawy względnie słodkich składników, takich jak cebula czy śmietana

Jak mrozić kurki - przepis

Niezależnie od wybranej obróbki termicznej, trzeba poczekać, aż kurki podeschną i przestygną. Mokre grzyby skleją się ze sobą po zamrożeniu, utrudniając w ten sposób wyjęcie pożądanej porcji kurek. Następnie należy przełożyć je do worków do mrożenia i zamknąć tak, by we wnętrzu znalazło się jak najmniej powietrza. Do mrożenia kurek można użyć również plastikowych pojemniczków. Najlepiej przygotować takie porcje, by można je było wykorzystać za jednym razem do wybranego dania – zupy, sosu czy innych potraw.

grzyby2

Jak długo można mrozić grzyby?

Grzyby można mrozić i przechowywać w zwykłej domowej zamrażarce w temperaturze co najmniej -18 °C. Można je trzymać w zamrażarce od 6 do 18 miesięcy. Przed mrożeniem grzyby najlepiej poddać obróbce cieplnej. Ważne! Absolutnie nie można ponownie mrozić tego, co już wyjęliśmy z zamrażarki. Białko grzybów rozkłada się szybko, a wówczas może spowodować ostre zatrucia pokarmowe.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto