Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rozrastała się Dąbrowa Górnicza? Ciekawa historia osiedli mieszkaniowych, których budowa odmieniła losy miasta. Powstał o tym nawet film

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Premiera filmu "Dąbrowskie osiedla mieszkaniowe"

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Premiera filmu "Dąbrowskie osiedla mieszkaniowe" Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
Muzeum Miejskie Sztygarka i Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zmierzyły się z tematem całkowitej metamorfozy miasta, spowodowanej jego rozbudową i napływem tysięcy nowych mieszkańców. Efektem jest film „Dąbrowskie osiedla mieszkaniowe”, który ma za sobą premierę w Pałacu Kultury Zagłębia.

W 1802 roku wybudowane zostały w Dąbrowie Górniczej pierwsze dwa budynki wielorodzinne dla górników kopalni „Reden". Tym samy rozpoczął się czas kolejnych inwestycji mieszkaniowych w tym mieście. Budowa kopalń i hut szła w parze z rozwojem związanych z nimi osiedli. Przełom w tym zakresie na niespotykaną dotąd skalę nastąpił w latach 70. XX wieku. Budowa Huty Katowice pociągnęła za sobą inwestycje mieszkaniowe, których efekty możemy oglądać do czasów nam współczesnych. O ich skali i znaczeniu dowiemy się właśnie z powstałego ostatnio filmu.

Lata 70. XX wieku to czas rozwoju Dąbrowy Górniczej, podczas którego liczba mieszkańców niemal się podwoiła, osiągając w 1982 roku rekordowe ponad 152 tysiące. Wraz z budową Huty Katowice powstały w mieście nowe osiedla mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, przychodnie i placówki handlowe. W budowę Huty Katowice zaangażowało się prawie 50 tysięcy osób, którzy często przyjechali do Zagłębia z odległych zakątków kraju. W sumie w latach 1972-1976 przez plac budowy przewinęło się ponad sto przedsiębiorstw, zatrudniających kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Nowe bloki i osiedla mieszkaniowe budowały w mieście nie tylko dąbrowskie przedsiębiorstwa budowlane, ale także te z odległych rejonów kraju, z Koszalina, Zielonej Góry czy Rzeszowa. O tym wszystkim opowiadają w filmie osoby zaangażowane w ich powstanie. Podczas premiery była też okazja, by podziękować im za wkład w rozwój Dąbrowy Górniczej.

Sobotnie spotkanie było też okazją do rozmów o przyszłości. Wiktoria Debabowa, była przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta wskazała, że dziś ograniczeniem w dostępie do mieszkań jest dla młodego pokolenia tzw. zdolność kredytowa. Wiceprezydent miasta Bożena Borowiec przedstawiła miejskie inicjatywy mieszkaniowe, m.in. realizowany przez samorząd Dąbrowy Górniczej projekt budownictwa społecznego, gdzie przy ul. Kwiatkowskiego powstaje osiedle dla tych osób, dla których kredyt bankowy jest nieprzekraczalną barierą. Miasto planuje już kolejne inwestycje w ramach TBS i szuka obecnie gruntów, które mogłyby zostać wykorzystane na tego typu przedsięwzięcie.

[przycisk_zagłębie]

Podczas dyskusji pojawiła się teza, że błędem lat 90. w Polsce, także w Dąbrowie Górniczej, była prywatyzacja komunalnego zasobu mieszkaniowego. Wicemarszałek Sejmu RP Włodzimierz Czarzasty natomiast przywołał przykład Wiednia, gdzie od ponad stu lat samorząd buduje mieszkania, a w lokalach miejskich na wynajem żyje ponad połowa wiedeńczyków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto