Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Bożonarodzeniowy w Sierakowicach wraz z Przeglądem Zespołów Kolędniczych [ZDJĘCIA]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W sobotę w Sierakowicach rozpoczął się tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. Pierwszego dnia imprezy organizatorzy wprowadzali przybyłych w atmosferę świąteczną, drugi dzień z kolei należał do twórców ludowych. W samo południe w niedzielę ruszył również XXX Przegląd Zespołów Kolędniczych.

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Sierakowicach rozpoczął się już w sobotę 14 grudnia po południu. Organizatorzy przygotowali na rynku liczne atrakcje, aby wprowadzić mieszkańców w atmosferę świąt Bożego Narodzenia - była świąteczna muzyka na żywo, Chatka Mikołaja oraz rozgrzewające przysmaki na rozstawionych już straganach.

Niedziela z kolei należała już do twórców ludowych. Ze stoiskami pełnymi domowych ciast i rękodzieła wystawiły się koła gospodyń wiejskich z terenów gminy Sierakowice. Nie mogło też zabraknąć m.in. stoisk z ozdobami świątecznymi, a także mniej konwencjonalnych rzeczy, jak np. naturalnie tworzone kosmetyki.

Chętni mogli również zrobić sobie własne zdjęcie ze Świętym Mikołajem, z kolei inny Mikołaj przechadzał się po rynku wraz ze swymi śnieżynkami, rozdając najmłodszym słodkości. Wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach przygotowali też stoiska ze zdobieniem pierników, w ramach wydarzenia odbył się jeszcze konkurs na ozdobę choinkową.

Gwiazdki opanowały rynek

Prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanym elementem niedzielnej zabawy w Sierakowicach była jednak 30. edycja Przeglądu Zespołów Kolędniczych, czyli Kaszubskich Gwiazdek. Występowały grupy stosunkowo młode, jak mająca w tym roku swój debiut Gwiazdka z Szopy, ale byli też przedstawiciele prawdziwych weteranów, jak np. zespoły z Tuchlinka czy Gowidlina, podtrzymujące zwyczaj od kilkudziesięciu lat.

Kolędnicy rozbawiali swą publiczność żartem i śpiewem, a także porywali losowych ludzi do tańca czy pomocy w swym przedstawieniu. Każda z obecnych grup otrzymywała też od organizatora upominki w formie podziękowania.

Wyjątkowy rok

Niedzielny przegląd, na dodatek do jubileuszu, miał też inne, ważne znaczenie. Sam obrzęd Kaszubskiej Gwiôzdki w sierpniu tego roku znalazł się bowiem na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

- To bardzo, bardzo prestiżowa lista, na którą rzadko kto trafia - podkreślała Iwona Świętosławska z Wydziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku; inicjatorka idei, której działania, wraz ze staraniami Ireny Kulwikowskiej, poprzedniej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach, poskutkowały właśnie wpisaniem Gwiôzdek na listę. - Otwierajcie drzwi, Państwo, gwiazdkom, bo od tego (...) zależy przyszłość tego niezwykłego obrzędu na skalę naszego kraju.

W związku z zamieszczeniem obrzędu na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przez kolejne lata Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie monitorowało, czy faktycznie Gwiôzdki są praktykowane. Stąd słowa Iwony Świętosławskiej nabierają dodatkowego znaczenia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto