Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karolina Kosiańska walczy z rzadką chorobą. Podczas marszobiegu będzie można wesprzeć leczenie dąbrowianki

OPRAC.: PAS
Podczas III Strzemieszyckiego Marszobiegu będzie można wesprzeć leczenie i rehabilitację dąbrowianki 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Podczas III Strzemieszyckiego Marszobiegu będzie można wesprzeć leczenie i rehabilitację dąbrowianki Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc domowe / mat.Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne
Dąbrowianka Karolina Kosiańska zachorowała ponad dwa i pół roku temu na rzadką chorobę, która uniemożliwia jej samodzielną egzystencję. To 12. taki przypadek na świecie. Chodzi o uszkodzenie genu dla proglanuliny. Szansą na leczenie i powrót do zdrowia jest wyjazd do Stanów Zjednoczonych i włączenie 30-latki do systemu leczenia klinicznego w Mayo Clinic. W sobotę 17 września będzie można wesprzeć finansowo leczenie dąbrowianki.

W sobotę 17 września odbędzie się III Strzemieszycki Marszobieg. Tym razem organizatorzy zapraszają do Dąbrowy Górniczej na godzinę 10 na ulicę Anna w dzielnicy Strzemieszyce Małe. Impreza miała odbyć się w minioną sobotę 10 września, ale ze względu na deszczową aurę została przełożona. Wszyscy mają nadzieję, że tym razem wszystko się uda. Podczas tego przedsięwzięcia trwać będzie zbiórka, z której całkowity dochód wesprze leczenie i rehabilitację Karoliny Kosiańskiej.

Karolina po trzech latach zmagań z postępującą chorobą otrzymała diagnozę - autoimmunologiczne zapalenie mózgu. Nadzieją na powrót do zdrowia jest podjęcie pilnego leczenia w klinice w Ulm, ale żeby tak się stało, potrzebuje naszego wsparcia w walce z chorobą. Leczenie Karoliny obejmuje cztery etapy, a każdy z nich jest bardzo drogi.

Dąbrowianka musiała przerwać studia doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim, ponieważ pojawiły się u niej pierwsze symptomy choroby, która rozwija się w dynamicznym tempie i uniemożliwia jej samodzielną egzystencję. Obecnie posiada pierwszy stopień niepełnosprawności, opiekuje się nią mama, która musiała zrezygnować z pracy.

Jak podkreśla cały czas walczy ze swoimi ograniczeniami i nie chce poddać się chorobie, chociaż z dnia na dzień słabną jej siły fizyczne i psychiczne. Ma jednak nadzieję, że uda jej się wyjść na prostą, wrócić do nauki, która sprawiała jej tak wiele satysfakcji.

Na razie, niestety, jest to niemożliwe. Choroba, na którą zapadła, ma podłoże genetyczne i jest chorobą rzadką.

- Z uzyskanej wiedzy medycznej przekazanej mi przez diagnozującego mnie specjalistę-neurologa ze Szpitala MSWiA w Warszawie wykryto i opisano do tej pory jedenaście przypadków takiej choroby na świecie. Ja jestem dwunasta w tym przykrym rankingu - przyznała Karolina.

NA PORTALU SIEPOMAGA.PL TRWA ZBIÓRKA DLA KAROLINY

Co to za choroba? Według badań genetycznych przeprowadzonych w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie Karolina ma uszkodzony gen dla proglanuliny, który odpowiada za syntezę odpowiedniego rodzaju białek w mózgu.

- Brak tego genu powoduje degenerację centralnego układu nerwowego i upośledzenie znacznej części funkcji życiowych, w tym zanik nerwu wzrokowego. W niedługim czasie może dojść do całkowitego uwięzienia mojej pragnącej życia duszy w obumierającym ciele - przekazała Karolina.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto