Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne spotkania policjantów z dąbrowskimi uczniami. Mundurowi przekonują, że warto reagować na to, co dzieje się wokół nas

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dąbrowscy policjanci spotykają się z uczniami, przekazując ważną wiedzę i wskazówki, jak postępować w różnych sytuacjach 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dąbrowscy policjanci spotykają się z uczniami, przekazując ważną wiedzę i wskazówki, jak postępować w różnych sytuacjach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KMP DG
Kolejne klasy dąbrowskich szkół podstawowych wzięły udział w zajęciach organizowanych w ramach programu profilaktycznego „Nie reagujesz - akceptujesz”. Spotkania prowadzone przez policyjnego profilaktyka mają na celu uświadomienie młodym ludziom, jakie konsekwencje może nieść brak reakcji na przestępstwo lub wykroczenie.

Policyjny profilaktyk z KMP w Dąbrowie Górniczej odwiedził szkoły podstawowe nr 7 i 11 w Dąbrowie Górniczej, by przeprowadzić pogadanki na temat programu „Nie reagujesz – akceptujesz”. Mundurowy zwrócił szczególną uwagę na niepokojące zjawiska obojętności społecznej, jakie można dostrzec w ostatnich latach. W myśl kampanii stróż prawa pokazał dzieciom, jak zminimalizować brak reakcji świadków na zagrożenia czy naruszenia prawa występujące w ich otoczeniu. Zwrócił uwagę na to, że niejednokrotnie osoby będące w miejscu, gdzie doszło do wybryku chuligańskiego bądź przestępczego, unikają reakcji. Przyczyny takiego zachowania mogą być różne (obojętność, strach, nieświadomość itd.), natomiast skutki społeczne takiego zaniechania sięgają o wiele głębiej, niż jest to dostrzegalne w momencie samego incydentu.

Dla sprawców brak reakcji otoczenia na ich niezgodne z prawem zachowanie jest odbierane jako akceptacja społeczna. Sprawca ma poczucie przyzwolenia ze strony otoczenia dla swoich poczynań, co niejednokrotnie utrudnia pracę organów wymiaru sprawiedliwości.

- Istotnym kierunkiem budowania systemu bezpieczeństwa jest więc dawanie wyraźnego sygnału przez mieszkańców regionu potencjalnym sprawcom, że ich negatywne zachowania nie pozostaną bez reakcji. Nasz zdecydowany i szybki odzew zwiększa szansę zatrzymania sprawcy w trakcie lub bezpośrednio po popełnieniu czynu. To znowu pozwala nie tylko na zminimalizowanie potencjalnych szkód, ale także zapewnienie, że sprawca poniesie odpowiednie konsekwencje - mówią dąbrowscy policjanci.

Policjant chciał uwrażliwić dzieci i młodzież na przypadki łamania prawa, określane jako przestępstwa szczególnie uciążliwe społecznie. Przede wszystkim na kradzieże, włamania, kradzieże samochodów, bójki i pobicia oraz przestępstwa rozbójnicze. Wszystko po to, aby zwiększyć wrażliwość słuchaczy od najmłodszych lat na różne przejawy przestępczości.

- Nawet najlepiej działająca policja nie będzie odpowiednio skuteczna bez wsparcia obywateli - podkreślają policjanci.

Mundurowy zwrócił uwagę młodzieży, że to oni najlepiej obsługują telefony, gdy widzą zagrożenie, też mogą zadzwonić na numer alarmowy i przyczynić się do zapobiegnięcia przestępstwu lub pomóc w złapaniu sprawcy. Profilaktyk zapowiedział kontynuację tych prelekcji w najbliższym czasie na terenie wszystkich szkół podstawowych w mieście.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto