Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolektory słoneczne i nie tylko, czyli pomysł na zielony dom

Redakcja
Potentat miedziowy KGHM inwestuje w fotowoltaikę, czyli prąd ze słońca. Słoneczne promienie może też łapać zwykły Kowalski montując solary. Ale najdalej idą ci, którzy uważają, że nasze domy i ich otoczenie mogą być... źródłem energii. Takie rewolucyjne projekty ekologiczne realizowane są również w naszym regionie.

Wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację solarów. Warto podkreślić, że kolektory działają nie tylko przy ostrym słońcu, ale i przy zachmurzeniu, pochłaniając rozproszone promieniowanie słoneczne. Ciepło z kolektorów słonecznych uzyskamy więc przez cały rok, największy jednak stopień pokrycia zapotrzebowania na podgrzewanie wody przypada na okres maj-sierpień (od 65 proc. do ponad 75 proc).
Co ważne i ciekawe - tradycyjnie najbardziej nasłonecznionym regionem Polski jest południe, czyli również województwo śląskie. I to właśnie u nas składa się najwięcej wniosków o dopłaty do instalacji kolektorów.

Nasz region jest też pionierem jeśli chodzi o rozwój technologii oszczędzających energię i wspierających wykorzystanie jej odnawialnych źródeł. Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach prowadzi właśnie budowę biurowca pasywnego. Taki "zielony dom" ma zapotrzebowanie na ciepło bardzo niewielkie, często nie stosuje się nawet tradycyjnego systemu grzewczego. Do zbilansowania zapotrzebowania na ciepło wykorzystuje się zwykle promieniowanie słoneczne i pompy ciepła. Budynek, oparty na najnowocześniejszych ekologicznych i energooszczędnych rozwiązaniach pomieści m.in. dwa laboratoria: efektywnego użytkowania energii oraz integracji i zarządzania rozproszonymi źródłami energii.

Park zakończył już rewitalizację drugiego budynku, mniejszego, gdzie powstaje specjalistyczne laboratorium do testowania kolektorów i systemów słonecznych - tzw. sztuczne słońce. Będzie służyło m.in. producentom kolektorów słonecznych do sprawdzania jakości i efektywności ich urządzeń. Swoją siedzibę znajdzie tam także Centrum Szkoleniowe Nowoczesnych Technik Grzewczych. Wsparcie doradcze i technologiczne znajdą tutaj instalatorzy pomp ciepła, kolektorów słonecznych, systemów wentylacji i kotłów na paliwa stałe. Już od września ruszają cykle szkoleń, które, obok działalności badawczo-naukowej i doradczej, stanowić będą główną oś działalności proekologicznej Parku Naukowo-Technologicznego.

Szkolenia skierowane są do specjalistów pracujących w branży poszanowania energii i OZE, na początek do instalatorów urządzeń c.o. na paliwa stałe. - Swoje doświadczenia z wdrażania i wykorzystania technologii energooszczędnych przekładamy również na działalność edukacyjną. Park organizuje wizyty studyjne dla studentów i pracowników naukowych oraz lekcje ekologiczne dla dzieci, podczas których na własnym przykładzie pokazujemy korzyści i potrzeby efektywnego korzystania z energii - mówi Roman Trzaskalik, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto