Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komisariat w Strzemieszycach coraz bliżej. Są pieniądze na remont

DRAPA, PAS
Budynek komisariatu przy ul. Hetmańskiej 17 czeka na remont
Budynek komisariatu przy ul. Hetmańskiej 17 czeka na remont PAS
Komisariat w Strzemieszycach: w ciągu ostatnich lat do tzw. reorganizacji komisariatów i posterunków policji doszło w 15 z 32 jednostek terenowych w naszym regionie. Największe zmiany przypadły na 2012 rok. Prawo i Sprawiedliwość, po wygranych wyborach, zapowiedziało wielką reaktywację, która właśnie jest realizowana, m.in. w województwie śląskim. Na tych zmianach skorzystają także mieszkańcy dąbrowskiej dzielnicy Strzemieszyce, dokąd po latach wraca miejscowy komisariat.

Komisariat w Strzemieszycach coraz bliżej. Są pieniądze na remont

Na razie wciąż nie wiadomo dokładnie, kiedy budynek przy ulicy Hetmańskiej będzie remontowany. Poznaliśmy natomiast kwotę, jaka przeznaczona ma być na modernizację tego obiektu i przywrócenie go do takich standardów, które umożliwiłyby pracę policjantom i przyjmowanie zgłoszeń mieszkańców. KWP w Katowicach zarezerwowała na ten cel 1 mln 735 tys. 333 zł, ale kwota ta może jeszcze ulec zmianie. Jeśli chodzi o godziny urzędowania odtwarzanych i tworzonych komisariatów oraz posterunków, to KWP nie ma w tej chwili informacji na ten temat. Założenie jest jednak takie, że zarówno posterunki, jak i komisariaty nie będą obsługiwane przez całą dobę.

1 kwietnia 2012 r. w mieście pozostał tylko jeden komisariat policji w Ząbkowicach, do którego skierowane zostały wszystkie siły i środki. W miejscu komisariatu w Strzemieszycach powstał posterunek policji, obsadzony przez ośmiu policjantów. 1 września 2012 r. nastąpiła także likwidacja posterunku. W zamian od 1 grudnia 2012 r. w Gimnazjum nr 10 przy ul. Obrońców Pokoju służbę pełnią dzielnicowi rejonów strzemieszyckich. Mieszkańcy Strzemieszyc od początku uznawali likwidację komisariatu w tak dużej dzielnicy za błąd. Pod petycją w sprawie przywrócenia komisariatu podpisało się blisko 3 tys. osób. Policja była jednak nieugięta w swoich postanowieniach. Konieczne były kolejne pisma, protesty, petycję. W sprawę powrotu komisariatu policji do Strzemieszyc zaangażowali się nie tylko mieszkańcy, ale też dąbrowscy radni i parlamentarzyści.

- Przedsięwzięć dotyczących tworzenia komisariatów i posterunków policji nie można opierać wyłącznie o sformułowanie „reaktywacja posterunków i komisariatów” - podkreśla podkom. Mariusz Szczepański z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. - Trwające prace dotyczą zarówno odtwarzania takich jednostek i komórek organizacyjnych policji, zreorganizowanych głównie w 2012 roku, jak i tworzenia nowych posterunków, w lokalizacjach, których reorganizacja z 2012 roku nie obejmowała - dodaje podkomisarz.
Plan zakłada, że w najbliższych miesiącach odtworzone zostaną komisariat policji w Miedźnej z siedzibą w Woli (planowany termin otwarcia: 2018 rok, przewidywany koszt: 2 980 224 zł), komisariat policji przy ulicy Hetmańskiej 17 w Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach (planowanego terminu nie określono, 1 735 333 zł), posterunek policji przy ulicy Dworcowej 5 w Milówce (planowanego terminu nie określono, 1 325 002 zł), posterunek policji przy ulicy Batalionów Chłopskich 23 w Kroczycach (IV kwartał 2017 roku, 949 789 zł) i posterunek policji przy ulicy Chopina w Porębie (1 września 2017 roku, 557 860 zł). Natomiast utworzone mają zostać posterunek policji przy ulicy Szkolnej w Kozach (II kwartał 2017 roku, 574 576 zł), posterunek policji przy ulicy Parkowej w Wilkowicach (2018 rok, 700 tys. zł), posterunek policji w Istebnej (centrum miejscowości w sąsiedztwie Urzędu Gminy i OSP, planowanego terminu otwarcia nie określono, 1 058 360 zł) oraz posterunek policji przy ulicy Celnej 51 w Godowie (planowanego terminu otwarcia nie określono, 258 660 zł).

Od 1 listopada ubiegłego roku funkcjonuje już posterunek policji w Koszęcinie, a koszt odtworzenia w tym przypadku wyniósł łącznie 80 tysięcy 586 złotych. Co do planowanych terminów otwarcia - policjanci podkreślają, że mogą się one zmienić.

- Jest to uzależnione od wielu czynników wpływających na gotowość utworzenia komórki lub jednostki. Tym samym te terminy należy traktować orientacyjnie - wskazuje podkom. Szczepański.
Podobnie jest z kwotami, które mają zostać przeznaczone na ten cel, ponieważ mogą być niższe niż jest to obecnie zakładane. Z informacji, które otrzymaliśmy wynika, że cała operacja może pochłonąć ponad 10 milionów złotych.

Jeśli chodzi o godziny urzędowania odtwarzanych i tworzonych komisariatów oraz posterunków, to KWP nie ma w tej chwili informacji na ten temat. Założenie jest jednak takie, że zarówno PP, jak i KP nie będą obsługiwane przez całą dobę.

Kazimierz Barbachowski, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w Warszawie, podkreśla, że policjanci muszą być jak najbliżej ludzi.

- Mówiono, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zlikwidować komisariaty i posterunki, ponieważ zawsze może przyjechać tam patrol. Nie przemawiała do mnie ta koncepcja. Nie zwracano bowiem uwagi, jak takie zmiany przełożą się na poczucie bezpieczeństwa w przypadku zwykłych obywateli - podkreśla policyjny związkowiec i dodaje: - Jestem daleki od tego, by takie decyzje były podejmowane centralnie. Powinna liczyć się wola samorządów, które przecież współfinansowały m.in. zakup radiowozów. Po zmianach w 2012 roku docierały do nas sygnały, że burmistrzowie byli nie tyle zaskoczeni, co zdenerwowani - zaznacza Kazimierz Barbachowski.
Już kilkanaście miesięcy temu, po ogłoszeniu planów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, policyjni związkowcy podkreślali, że zapewnienie bezpieczeństwa nie jest tanie, ale nie można na nim oszczędzać. Wskazywali także, że zdecydowanie trudniej reaktywować posterunki i komisariaty niż je likwidować. Jak będzie wyglądał proces uzupełniania listy posterunków i komisariatów? Przekonamy się o tym w ciągu najbliższych miesięcy.

Na początku czerwca ubiegłego roku minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przekazał, że - według szacunków - w całej Polsce zostanie przywróconych ponad 150 posterunków policji. Szef MSWiA powiedział wtedy, że proces przywracania posterunków odbywa się we współpracy z samorządami i z organizacjami pozarządowymi.

Przypomnijmy, że w latach 2007 - 2015 zlikwidowano ponad połowę (418 z 817) posterunków policji. W ciągu ośmiu ostatnich lat do reorganizacji komisariatów i posterunków policji doszło w 15 z 32 jednostek terenowych garnizonu śląskiego.

Zasadnicza część tych zmian przypadła na 2012 rok. Przeprowadzone wówczas zmiany organizacyjno - etatowe w garnizonie śląskim objęły 37 posterunków policji.
Ta reorganizacja była związana z przekształceniem 12 posterunków w komisariaty policji oraz likwidacją pozostałych 25 posterunków.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto