Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konfederacja Dąbrowska: chcą zmieniać Dąbrowę Górniczą

PAS, mat. prasowe
Konfederacja Dąbrowska stawia na zmiany w mieście
Konfederacja Dąbrowska stawia na zmiany w mieście
Konfederacja Dąbrowska, zwana też Konfederacją dla Dąbrowy Górniczej, powstała w marcu w naszym mieście. Skupia przedstawicieli różnych środowisk i opcji politycznych, ale ma działać na zasadzie stowarzyszeniowej. Jej nadrzędnym celem są zmiany w Dąbrowie Górniczej.

Konfederacja Dąbrowska: chcą zmieniać Dąbrowę Górniczą

O tym właśnie świadczy deklaracja programowa Konfederacji Dąbrowskiej:

Dąbrowa Górnicza jest miastem wielkich możliwości. Największe powierzchniowo miasto w województwie i potencjał przemysłowy stwarzają szerokie możliwości rozwoju gminy. Żeby tak się stało, Gmina Dąbrowa Górnicza musi być mądrze zarządzana i obywatele muszą odzyskać wpływ na decyzje podejmowane przez władze samorządowe.

Środowiska i obywatele będący sygnatariuszami Konfederacji dla Dąbrowy Górniczej widzą ogromne zagrożenia, że ten potencjał jest marnowany i obecna polityka rządzących może doprowadzić w przyszłości do bankructwa miasta. Świadczy o tym ogromny deficyt budżetowy, który stale rośnie oraz beztroskie wydawanie środków gminy na prowadzone często w sposób skandaliczny inwestycje miejskie czy też niejasne rozwiązania finansowe w spółkach miejskich. Prowadzi to do coraz wyższych kosztów utrzymania, prawie maksymalnego obciążenia mieszkańców opłatami i podatkami lokalnymi oraz cenami wszelkich mediów, należącymi często do najwyższych w kraju.

Inwestycje są podejmowane bez rozeznania rzeczywistych kosztów ich budowy i kosztów utrzymania w przyszłości. To często zwiększa wydatki z budżetu bez żadnego uzasadnienia i bez żadnego sprzeciwu ze strony obecnych radnych Rady Miejskiej.

Polityka pozwalająca na niespotykane zagęszczenie inwestycji uciążliwych dla mieszkańców w jednym miejscu prowadzi do dezintegracji miasta, a także niezadowolenia mieszkańców z pogarszających się warunków zamieszkania. Wywołują ją władze miasta, nie liczące się z głosami mieszkańców. Kuriozalne jest przeznaczanie ogromnych środków na nieudolnie prowadzony remont Pałacu Kultury przy jednoczesnym marnowaniu dorobku pokoleń i dopuszczeniu do dewastacji ponad stuletnich dworców kolejowych.

Niezwykle groźna, pogłębiająca się zresztą od wielu lat, zaczyna być sytuacja w Szpitalu Miejskim, którego pracownicy wskazują na niegospodarność zarządu. Tyczy się to także sytuacji w oświacie.

Władze miasta fundują przy tym urzędnikom kolejny biurowiec, bo wzrost administracji jest tak duży, że potrzebne są kolejne siedziby. W kontekście olbrzymiego kubaturowo budynku Centrum Administracji jest to sytuacja kuriozalna i wymagająca sprzeciwu.

Tak dalej być nie może! Miasto jest dla mieszkańców i mają oni prawo do decydowania o jego funkcjonowaniu. Konieczne są zmiany, bo obecny układ może doprowadzić do załamania się budżetu!

Jak można obarczać następne pokolenia kosztami spłaty coraz wyższych pożyczek i kredytów zaciąganych na często nieprzemyślane i niezwykle kosztowne inwestycje?

Do najważniejszych zadań do wykonania zaliczamy :

  1. Uwiarygodnienie wobec społeczeństwa funkcjonowania instytucji samorządowych i wprowadzenie autentycznej kontroli Rady Miejskiej nad władzą wykonawczą oraz rzeczywistych konsultacji społecznych. Urzędnicy powinni być sługami wobec obywateli, ponieważ utrzymywani są z budżetu wszystkich mieszkańców.

  2. Odbiurokratyzowanie urzędów i instytucji samorządowych.

  3. Zatrzymanie procesu zadłużania miasta.

  4. Rzeczywiste rozliczenie wydatków budżetowych i kosztów inwestycji.

  5. Obniżenie kosztów usług komunalnych, w tym ceny wody. Doprowadzenie do funkcjonowania konkurencji w tym zakresie.

  1. Stworzenie programu znacznego zwiększenia samorządności dzielnic i odbudowa ich poziomu cywilizacyjnego.

  2. Stosowanie zasady zrównoważonego rozwoju przy wydawaniu decyzji o lokalizacji zakładów uciążliwych dla mieszkańców oraz kompleksowa kontrola emisji zanieczyszczeń i skażenia środowiska na terenie miasta.

  3. Uporządkowanie działań w zakresie bezpieczeństwa i dostosowanie do obszaru miasta ilości komisariatów. Unormowanie spraw monitoringu i wykorzystanie inicjatyw mieszkańców dla poprawy bezpieczeństwa. Likwidacja Straży Miejskiej.

  4. Uporządkowanie sytuacji w służbie zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem Szpitala Specjalistycznego (Miejskiego).

10. Uporządkowanie sytuacji w oświacie i sporcie dąbrowskim.

11. Poprawa komunikacji w mieście, usunięcie przyczyn zakłócających prawidłowy ruch drogowy.

Do Konfederacji Dąbrowskiej przystąpili na razie:

Andrzej Chytry, Sławomir Haberka, Grzegorz Jaszczura, Dawid Kmiotek, Józef Kowalski, Arkadiusz Krzemiński, Adrian Łukaszewicz, Łukasz Padoł, Tomasz Pasek, Zbigniew Piątek, Gabriel Popławski, Jerzy Reszke, Jacek Sobczyk, Tadeusz Strzelecki, Zenon Sujka, Łukasz Śliwa, Piotr Uthke, Robert Warwas, Stanisław Wrona, Elżbieta Żuchowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto