Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs Spisaka: oto laureaci, najlepsi muzycy! [WYNIKI, FOTO]

PAS, mat. prasowe
Wojciech Kaszuba z Katowic zdobył II nagrodę w specjalności trębaczy
Wojciech Kaszuba z Katowic zdobył II nagrodę w specjalności trębaczy PAS
Konkurs Spisaka. W Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej zakończyły się finałowe przesłuchania X Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Konkurs odbywał się w trzech specjalnościach: flet, trąbka i wiolonczela. Właśnie poznaliśmy laureatów. Kto okazał się najlepszy?

Konkurs Spisaka: oto laureaci, najlepsi muzycy! [WYNIKI]

W finale wystąpili uczestnicy z: Węgier, Słowenii, Korei i Polski. Zdobywcy pierwszych nagród otrzymają w (piątek 23 września po 12 tysięcy złotych i pamiątkową statuetkę. Międzynarodowe yury pod przewodnictwem flecisty, prof. Jerzego Mrozika, postanowiło nagrodzić:

FLET

I Nagroda: Maria Kerner (Węgry)
II Nagroda: Marianna Żołnacz (Polska)
III Nagroda: Natalia Jarząbek (Polska)
Wyróżnienie: Anja Podpecan (Słowenia)

TRĄBKA

I Nagroda: Aleksander Kobus (Polska)
II Nagroda: Wojciech Kaszuba (Polska)
III Nagroda: Adrian Gaweł (Polska)
Wyróżnienie: Jonasz Dziuba (Polska)

WIOLONCZELA

I Nagroda: Alicja Kozak (Polska)
II Nagroda: Kim Jin Kyung (Korea)

III Nagroda: Jan Lewandowski (Polska)
Wyróżnienie: Zofia Ziemkiewicz (Polska)

Przypomnijmy, że tegoroczny konkurs rozpoczął się 14 września, w rocznicę urodzin swojego patrona, w Dąbrowie Górniczej, miejscu jego urodzenia. Koncert laureatów odbędzie się w piątek, 23 wrześnie o godz. 18.00 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Zwycięzcom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek wydawanych przez Pałac Kultury Zagłębia.

Konkurs organizowany jest przez miasto Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia, we współpracy z katowicką Akademią Muzyczną. Na kolejny Konkurs im. Michała Spisaka zapraszamy za rok, a rywalizacja będzie przebiegała w specjalnościach: skrzypce, altówka i obój.

Twórca Hymnu Olimpijskiego urodził się w Dąbrowie Górniczej

Michał Spisak (1914-1965) – patron konkursu

...myślę stale o Zagłębiu i Dąbrowie Górniczej,
bo przecież nie zapomina się nigdy
swego rodzinnego miasta
(słowa Michała Spisaka z listu do Jana Ziemby)

W 1955 roku w Konkursie na nowy Oficjalny Hymn Olimpijski Grand Prix zdobył Michał Spisak, polski kompozytor urodzony w Dąbrowie Górniczej. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. Uroczyste wykonanie spisakowskiego „Hymnu Olimpijskiego na chór mieszany i orkiestrę” do słów ody Pindara odbywało się z wielkim rozgłosem kilkakrotnie, m.in.: w 1955 r. na 50. sesji MKOL w Paryżu, na Igrzyskach Śródziemnomorskich w Barcelonie, na VII Igrzyskach w Cortina d’Ampezzo i w 1956r. podczas XVI Olimpiady w Melbourne oraz w Sztokholmie.

Michał Spisak urodził się i wychował w Dąbrowie Górniczej. Niedowład nóg doznany po paraliżu dziecięcym przezwyciężyła bezgraniczna pasja do muzyki. Kształcił się w klasach skrzypiec i kompozycji Śląskiego Konserwatorium w Katowicach, uzyskując w 1937 roku dyplom z odznaczeniem. W ślad za tym Śląskie Towarzystwo Muzyczne ufundowało mu, jako najzdolniejszemu absolwentowi Konserwatorium, stypendium na dalsze studia kompozytorskie w Paryżu.

Tam przyjęła go do swej klasy słynna Nadia Boulanger. Szybko uznała go za swojego ulubionego ucznia, doceniając wielki talent Spisaka. Dyrygowała jego pierwszymi paryskimi utworami, często demonstrowała je na swoich wykładach, przyczyniła się do przedłużenia stypendium francuskiego. Kompozytor nie przypuszczał, że wybuch wojny w r.1939 zatrzyma go we Francji, jako w drugiej ojczyźnie a Paryż stanie się miejscem działań twórczych do końca życia. Tam powstały niemal wszystkie z kilkudziesięciu jego dzieł – symfonicznych, kameralnych i solowych.

Już w pierwszych latach po wojnie utwory Spisaka skomponowane podczas jej trwania zaczęły pojawiać się na estradach europejskich, a wykonywane w kraju wzbudzały sensację – tym większą, że ich autor był dotąd tu nieznany -
zjednując mu opinię jednego z najbardziej interesujących spośród polskich kompozytorów młodego pokolenia. Była laureatem wielu prestiżowych nagród. Skomponował m.in.: „Toccate na orkiestrę”, „Symfonię concertante nr 1”, „Divertimento”, „Koncert na fagot i orkiestrę” czy „Suitę na dwoje skrzypiec”.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto