Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosz tylko z atestem

Piotr Sobierajski
Obudowa dąbrowskiego fotoradaru ma odpowiedni atest
Obudowa dąbrowskiego fotoradaru ma odpowiedni atest Fot. Anna Polewiak.
Czy strażnicy miejscy w Dąbrowie Górniczej używają swojego fotoradaru prawidłowo i czy mandaty - wystawione na podstawie zdjęć z przenośnego urządzenia zamontowanego w obudowie przypominającej kosz na śmieci - są ważne?

Nasi Czytelnicy zadają to pytanie po tym, jak w Lublinie trzeba było anulować 1300 mandatów, bo fotoradar umieszczono właśnie w obudowie bez atestu, imitującej kosz na śmieci.

Według prawników Komendy Głównej Policji w Warszawie, kierowcy, którzy zostaną przyłapani za jazdę z nadmierną prędkością przez fotoradary policji i straży miejskiej, mogą zakwestionować zdjęcia, jeśli zostało wykonane przez urządzenie ustawione przy drodze niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem.

Chodzi o to, że fotoradary powinny być rozstawione na trójnogach, a nie chowane w przypadkowych obudowach, co mo-że zakłócić prawidłowy pomiar.

- Przyrząd powinien być stosowany zgodnie ze specyfikacją i wersją, w jakiej został wykonany. Ten, który ma być rozstawiany na statywie, nie powinien być na przykład wieszany na drzewie. Może się okazać, że wykonane w ten sposób zdjęcia będą błędne. Kierowca może zakwestionować taki pomiar, ale ostateczna decyzja będzie zależała od sądu. Jeśli są jakieś wątpliwości, sąd będzie musiał powołać biegłego, który stwierdzi, czy pomiar ze zdjęć jest niezgodny z rzeczywistą prędkością pojazdu - wyjaśnia nadkomisarz Adam Jasiński z biura Wydziału Ruchu Drogowego KGP w Warszawie.

Strażnicy miejscy w Dąbrowie Górniczej czasami wkładają fotoradar do obudowy imitującej kosz na odpadki. - Często mam wątpliwości, czy wykonane przez naszych strażników zdjęcia rejestrują rzeczywistą prędkość samochodu. Jeśli będzie można wnosić sprzeciw na tej podstawie, a ja zostanę przyłapany, skorzystam w sądzie z takiej możliwości - twierdzi jeden z mieszkańców, Jakub Wilk.

W Dąbrowie Górniczej zamontowane są na stałe cztery maszty fotoradarów: przy ul. Piłsudskiego i Królowej Jadwigi, ale strażnicy miejscy urządzenie stawiają także przy drogach, między innymi w dzielnicach Strzemieszyce, Okradzionów czy Łosień. W sumie od początku roku do połowy listopada nałożyli 449 mandatów na kwotę 128 tysięcy 850 złotych. O ważności 77 mandatów zdecydował sąd.

Z nałożonych mandatów do kasy miejskiej wpłynęły 94 tys. złotych.

Dąbrowscy strażnicy twierdzą jednak, że ich urządzenie ma odpowiednią homologację, wystawioną przez Główny Urząd Miar, ważną do 2016 roku. Według nich, sprzęt ma też robić zdjęcia lepszej jakości niż policyjne fotorapidy.

- Dodatkowa obudowa jest standardowym wyposażeniem fotoradaru, a cały sprzęt co roku jest na nowo legalizowany. Wiele zależy też od tego, czy osoby, które go obsługują, robią to właśnie zgodnie z wymogami i zaleceniami producenta. Nasze zdjęcia są czytelne, ale jeśli ktoś ma wątpliwości, rozstrzygnięcie zapadnie przed sądem grodzkim - mówi Radosław Romanek, komendant Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Z dokumentów GUM wynika, że sprzęt dąbrowskich strażników (Multanova 6F) może być używany do robienia zdjęć na przykład ze statywu ustawionego na poboczu, z auta stojącego wzdłuż pasa jezdni (w samochodzie radar musi być zamontowany w sposób trwały) oraz z kontenera MultaGuard (podróbka kosza).

By mandat za przekroczenie prędkości był ważny, fotoradar musi pracować w odpowiednich temperaturach, mieć zapewnioną odpowiednią wentylację, nie może go poruszyć podmuch przejeżdżającej ciężarówki.

Stąd tak istotne jest jego prawidłowe ustawienie, statyw czy obudowa z homologacją.

Jak dowiedzieliśmy się natomiast w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, nie było w tym roku przypadku, by któryś z kierowców zakwestionował mandat, będący efektem pracy przenośnych fotoradarów.

- Jeśli jest ustawiony nieprawidłowo i może na niego oddziaływać jakieś pole magnetyczne, albo pod złym kątem, to jest podstawa do odwołań. My stosujemy jednak fotoradary ustawione na trójnogach, głównie w pomiarze kaskadowym. Nie mieliśmy żadnych skarg na ich nieprawidłowe wykorzystanie - twierdzi nadkomisarz Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego w Katowicach.

W województwie śląskim przez pierwszych dziesięć miesięcy tego roku policjanci nałożyli już za pomocą fotoradarów 5 tysięcy 106 mandatów.


449 mandatów za przekroczenie prędkości nałożyli w tym roku dąbrowscy strażnicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto