Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO: Prezydent miasta wprowadza nowy kodeks etyczny w urzędzie

PAS
Zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta Zbigniewa Podrazy wprowadzony został w życie nowy Kodeks Etyczny Pracowników Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Zastąpił poprzednią wersję, która została wprowadzona w 2005 roku. Każdy z pracowników dąbrowskiego magistratu musi teraz podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z treścią kodeksu.

Kodeks zawiera zbiór reguł i zasad postępowania pracowników UM w trakcie realizacji obowiązków służbowych, jak i poza nimi. Zgodnie z zapisami kodeksu pracownik samorządowy powinien postępować zgodnie z zasadami: praworządności, bezstronności i obiektywizmu, uczciwości i rzetelności, odpowiedzialności, jawności postępowania, dbałości o dobre imię UM i pracowników samorządowych, godnego zachowania w miejscu pracy.

Normy kodeksu naruszają pracownicy, którzy wskutek postępowania zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim ryzykują utratę dobrego imienia UM i zaufania niezbędnego do wykonywania zadań publicznych. Mają być lojalni wobec UM, zwierzchników, sumiennie i starannie wypełniać polecenia przełożonych, mając na uwadze, aby nie zostało naruszone prawo lub popełniona pomyłka. Mogą nie wykonać polecenia, jeśli są przekonani, że prowadziłoby to do popełnienia przestępstwa, wykroczenia lub groziłoby niepowetowanymi stratami. Mają działać bezstronnie, zachowując bezstronność polityczną. Nie wolno im czerpać dodatkowych korzyści materialnych ani osobistych z tytułu zajmowanego stanowiska.

Co równie ważne w kontaktach z interesantami pracownik samorządowy ma być uprzejmy, pomocny i życzliwy. Udzielać wyczerpujących i precyzyjnych odpowiedzi na pytania, mając na uwadze wiek i zdolność rozumienia interesanta UM skomplikowanych przepisów prawnych. Obowiązuje go schludny strój oraz zakaz palenia papierosów na stanowisku pracy.

Za nieprzestrzeganie kodeksu pracownicy ponoszą odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną.

Zapisy kodeksu mogą ulec zmianie poprzez nowe zarządzenie prezydenta miasta. Z pisemnym wnioskiem w tej sprawie musi się wówczas zwrócić co najmniej dziesięć procent pracowników dąbrowskiego UM.

Czy te wszystkie zapisy znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości? Wystarczy tylko wybierać się do "Pentagonu" przy ul. Granicznej 21i sprawdzić. Jeśli będzie inaczej, to znaczy, że pisanie i układanie kodeksów nie ma większego sensu. A może należy bardziej skutecznie egzekwować jego zapisy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto