Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księża, emeryci i katecheci pilnują uczniów na egzaminie gimnazjalnym

Redakcja
W komisjach zasiadają m.in. emerytowani nauczyciele, ale także osoby, które mają odpowiednie uprawnienia do tego, by pracować w komisji, np. katecheci
W komisjach zasiadają m.in. emerytowani nauczyciele, ale także osoby, które mają odpowiednie uprawnienia do tego, by pracować w komisji, np. katecheci Karolina Misztal
Trzeci dzień strajku nauczycieli trwa. To moment kulminacyjny, bo dzisiaj, 10 kwietnia, przypada również rozpoczęcie egzaminów gimnazjalnych. W Kuratorium Oświaty w Katowicach zapewniają, że testy odbywają się we wszystkich szkołach w Śląskiem. Kto zasiada w komisjach egzaminujących? Sprawdziliśmy to. Mamy informacje także z innych miejscowości w Polsce.

Dzisiaj, 10 kwietnia, w szkołach w całej Polsce, także w województwie śląskim, rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne. Na pierwszy ogień idzie część humanistyczna, natomiast 11 i 12 kwietnia uczniowie podejdą kolejno do egzaminów z części matematyczno-przyrodniczej i języka obcego nowożytnego. Dziś trwa też trzeci dzień strajku nauczycieli.

ZOBACZCIE:
Egzamin gimnazjalny 2019: Co będzie na polskim i historii? PRZECIEKI, PYTANIA, ODPOWIEDZI? Część humanistyczna 10 kwietnia

Kuratorium Oświaty w Katowicach rano opublikowało na swojej stronie komunikat, w którym podkreśla, że mimo strajku we wszystkich szkołach w Śląskiem odbędą się egzaminy gimnazjalne.

- Wszyscy dyrektorzy wywiązali się z obowiązku powołania zespołów nadzorujących, które czuwają nad prawidłowym przebiegiem egzaminu - czytamy w oświadczeniu. - Do zadań zespołów nadzorujących należy m. in. odebranie od dyrektora szkoły arkuszy egzaminacyjnych, rozdanie ich uczniom, upewnienie się, czy uczniowie poprawnie zakodowali arkusz, kartę odpowiedzi/kartę rozwiązań, a po upływie czasu przeznaczonego na dany egzamin odebranie ich od zdających i spakowanie materiałów egzaminacyjnych - podkreślono w komunikacie.

Do egzaminów gimnazjalnych w Śląskiem ma podejść blisko 38 tys. uczniów. Z uwagi na strajk, w komisjach nadzorujących przebieg egzaminu musiały pojawić się osoby z zewnątrz.

- Zgłosiło się do nas ponad 500 osób chcących zasiąść w komisjach i wspomóc organizację egzaminów - mówiła wczoraj, 9 kwietnia, śląska kurator oświaty Urszula Bauer.

PROTEST NAUCZYCIELI MOŻE PRZEDŁUŻYĆ ROK SZKOLNY

Osoby te to między innymi emerytowani nauczyciele, ale także osoby, które mają odpowiednie uprawnienia do tego, by pracować w komisji. W innym miejscowościach Polski to także księża i zakonnice. Katechetów zatrudniono na przykład we Wrocławiu.

Jak mówi kurator Bauer, każda z tych osób musi oczywiście przejść przed egzaminem szkolenie.

- Dyrektor szkoły jest przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego i jego obowiązkiem przed rozpoczęciem egzaminu jest przeprowadzenie szkolenia dla wszystkich członków zespołu - mówiła śląska kurator oświaty.

- Nawet, jeśli zdarzy się tak, że do zespołu dołączy osoba w dniu egzaminu, dyrektor ma obowiązek i jest przygotowany na to, by to szkolenie przeprowadzić. Te procedury są jasno określone i zapewniają, że dyrektor z pewnością zdąży taką osobę przeszkolić - dodaje Urszula Bauer.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto