Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa 2024. Kto ma się stawić przed komisją od 1 lutego? Jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Kwalifikacja wojskowa 2024 rozpocznie się 1 lutego. Obejmie około 230 tysięcy osób

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kwalifikacja wojskowa 2024 rozpocznie się 1 lutego. Obejmie około 230 tysięcy osób Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polska Press/WCR Katowice
Nawet około 230 tysięcy osób, głównie tych, które w tym roku kończą 19 lat, już otrzymało lub wkrótce otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową. Kwalifikacja w całym kraju, także w Śląskiem, rozpocznie się już wkrótce, a dokładnie 1 lutego. Przed komisją trzeba się stawić osobiście.

Kwalifikacja wojskowa 2024 obowiązkowa. Tak stanowi Konstytucja RP

Wkrótce na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Katowicach rozpocznie się coroczna kwalifikacja wojskowa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z 10 listopada 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 roku na terytorium RP będzie ona trwała od 1 lutego do 30 kwietnia.

Szacuje się, że w najbliższych tygodniach przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, wezwanych zostanie około 230 tys. osób. Kwalifikacja wojskowa ma wprowadzić dane do ewidencji wojskowej oraz określić zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wezwani zostaną w 2024 roku:

  • mężczyźni urodzeni w 2005 r.;
  • mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby, które w latach 2022-2023:
    a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
    b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny, przed
    c) dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
  • kobiety urodzone w latach 1997–2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny;
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;
  • osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) odpowiada starosta (prezydent miasta).

Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) za pomocą wezwań, które mają być doręczone co najmniej na siedem dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa.

Udział w kwalifikacji wojskowej to obowiązek obywatelski, określony Konstytucją RP. Osoby, które mimo wezwania nie przyjdą na komisję w określonym terminie i miejscu podlegają karze grzywny, a nawet ograniczenia wolności.

Kwalifikacja wojskowa 2024. Co się za tym kryje?

W całym kraju kwalifikację wojskową ma przejść nawet około 230 tysięcy osób. To głównie młodzi mężczyźni, urodzeni w 2005 roku, ale też starsi, m.in. ci, którzy w poprzednich latach zostali „odroczeni", jako czasowo niezdolni do służby wojskowej i obecnie upływa ich termin niezdolności lub tacy, którzy sami chcą ubiegać się o zmianę przyznanej im kategorii wojskowej.

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa? Poza formalnościami, to głównie badania. Wezwanym bada się wzrok, sprawdza wagę, mierzy obwód klatki piersiowej, mierzy ciśnienie tętnicze. Na tej podstawie zostaną zakwalifikowani jako zdolni lub niezdolni do służby wojskowej, otrzymując kategorię zdrowia: A, B, D lub E, gdzie A to osoba zdolna do czynnej służby wojskowej; B — czasowo niezdolna do czynnej służby wojskowej; D — niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju; E — trwale i całkowicie niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.

Kwalifikacja wojskowa 2024. Co ze sobą zabrać?

Na kwalifikację wojskową należy zabrać:

  • dowód osobisty lub paszport;
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy);
  • posiadaną dokumentację medyczną

Każdy, kto pomyślnie przeszedł kwalifikację i będzie w rezerwie pasywnej i może być wezwany na ćwiczenia wojskowe. W trakcie kwalifikacji wojskowej będzie można zapoznania się z ofertą służby wojskowej. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną udzielone przez przedstawiciela szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto