Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta na dąbrowskich cmentarzach za nami. Jest ponad 6 tys. zł

PAS
Tegoroczna kwesta na dąbrowskich cmentarzach
Tegoroczna kwesta na dąbrowskich cmentarzach T. Szymczyk
Kwesta na dąbrowskich cmentarzach odbyła się od niedzieli 30 października do 1 listopada. Tym razem po raz pierwszy pieniądze na ratowanie zabytkowych, cennych nagrobków zbierane były nie tylko na nekropolii przy ul. Starocmentarnej, ale także na cmentarzu przy ul. 11 Listopada. Znów okazaliśmy się hojni i wrzuciliśmy do puszek sporo grosza.

Kwesta na dąbrowskich cmentarzach za nami. Jest ponad 6 tys. zł

W sumie udało się uzbierać 2022 zł i 14 groszy na cmentarzu przy ul. 11 Listopada oraz 4163 zł i 81 groszy przy ul. Starocmentarnej. Pieniądze zbierane są przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej już od trzech lat, a od tego roku wspólnie z Hufcem ZHP Dąbrowa Górnicza. TPDG współpracuje z proboszczem parafii św. Barbary Wojciechem Stachem i proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej Andrzejem Stasiakiem. Ponadto kwesta została objęta honorowym patronatem biskupa sosnowieckiego ks. Grzegorza Kaszaka.

- Zaprosiliśmy do udziału m.in. członków klubu radnych TPDG Zbigniewa Łukasika, Wiesława Wiekierę, Piotra Chałudę i Ryszarda Harańczyka oraz poseł Beatę Malecką Liberę, prezydenta Zbigniewa Podrazę, zastępcę prezydenta Marcina Bazylaka, zastępcę prezydenta Damiana Rutkowskiego, dyrektor PKZ Małgorzatę Majewską – mówili organizatorzy kwesty.

Kwestę przygotował komitet organizacyjny w składzie: Arkadiusz Rybak, Jan Kozak, Zbigniew Bujnowski. Do tej pory udało się już odnowić kilka grobów na cmentarzu przy ulicy Starocmentarnej. To groby:
Mikołaja Dziubka – powstańca styczniowego, Aleksandra Popiela - powstańca styczniowego, Pawła Haza - obywatela Dąbrowy Górniczej oraz grobowiec rodziny Piwowarów, w tym Adama Piwowara – pierwszego prezydenta.

W tym roku odnowiony został natomiast nagrobek Juliana Polcera – budowniczego pierwszego kościoła w Dąbrowie Górniczej. Julian Polcer był związany z Dąbrową Górniczą od połowy XIX wieku. Jako budowniczy Zachodniego Okręgu Górniczego zajmował się wszelkimi inwestycjami budowlanymi w regionie. M.in. wspomagał swoją wiedzą rozbudowę kościoła w Gołonogu w latach 1858 - 1859. Zasłużył się także dla dąbrowskiej kultury biorąc udział w Komitecie Opiekuńczym Biblioteki. W latach 1875 - 1877, działając w komitecie budowy kościoła, zaprojektował i wybudował pierwszą dąbrowską świątynię pod wezwaniem św. Aleksandra. Kościół ten w następnych latach po wyburzeniu fasady z wieżami stał się kaplicą boczną bazyliki pw. Najświętszej Marii Panny Anielskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto