Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lepiej po śmieciach niżeli na śmieciach

Grażyna Kuźnik
Joanna Bartel - niezwykle lubiana na Śląsku - jest twarzą kampanii "Życie po śmieciach".
Joanna Bartel - niezwykle lubiana na Śląsku - jest twarzą kampanii "Życie po śmieciach". fot. Mikołaj Suchan.
Znana artystka kabaretowa Joanna Bartel jest twarzą kampanii społecznej "Życie po śmieciach" zainicjowanej właśnie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Uczestniczy w niej także nasza redakcja, która w ubiegłą środę zorganizowała debatę na ten temat, oraz TVS i Fundacja Ekologia bez Granic.

Kampania ma przygotować mieszkańców naszego regionu do zmian, jakie wkrótce muszą nastąpić w gospodarce odpadami. Joanna Bartel, która przez kilka lat mieszkała w Niemczech, właśnie tam przekonała się, że ludzie szybko uczą się sortowania śmieci. Chciałaby, żeby takie ekologiczne nawyki także u nas stały się codziennością. Niestety, teraz jest inaczej.

- Mieszkam w Katowicach-Panewnikach, bardzo blisko lasu. To, co się tam dzieje, przechodzi ludzkie pojęcie. Co rusz można natrafić na dzikie wysypisko śmieci. Ludzie pod osłoną nocy wyrzucają tam wszystko. Tak dzieje się w całej Polsce - stwierdziła Joanna Bartel. Ale teraz Unia Europejska mówi nam stop. Od 2013 roku na wysypiska musi trafiać najwyżej połowa odpadów. Musimy też odzyskiwać surowce wtórne i spalać resztę śmieci, bo inaczej grożą nam wysokie kary.

Aż 90 proc. Polaków uznaje, że kwestia śmieci to ważny problem. Potrzebne są jednak systemowe rozwiązania, które ułatwią nam wypełnienie tych norm. Obecnie 30 procent odpadków w ogóle nie trafia do kubłów, niszcząc środowisko.

Celem kampanii jest wsparcie projektu ustawy o odpadach, która zakłada ważne zmiany. To samorządy będą wyznaczać stawki za wywóz śmieci, które dzisiaj płacimy firmom. Powszechność opłat sprawi, że nikomu nie będzie opłacać się zaśmiecać lasów. - Przecież lepiej żyje się po śmieciach niż na śmieciach - tłumaczyła podczas "Dziennikowej" debaty Gabriela Lenartowicz, prezes katowickiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Mamy problem!

WFOŚiGW w Katowicach już rok temu rozpoczął publiczną debatę na temat śmieci. W "Dzienniku Zachodnim" odbyło się spotkanie przedstawicieli różnych środowisk, którzy zastanawiali się, co zrobić, aby nie zasypała nas góra odpadów.

W woj. śląskim wytwarzanych jest ponad 13 procent wszystkich śmieci komunalnych w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto