Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liceum, nauka konkretnego zawodu? Wybór jest trudny

Anna Polewiak
W sali obsługi konsumenta Zespołu Szkół Ekonomicznych dziewczęta uczą się wszystkiego, co jest niezbędne m.in. przy obsłudze imprez okolicznościowych
W sali obsługi konsumenta Zespołu Szkół Ekonomicznych dziewczęta uczą się wszystkiego, co jest niezbędne m.in. przy obsłudze imprez okolicznościowych fot. Anna Polewiak
Gimnazjaliści nadal stawiają na pierwszym miejscu licea ogólnokształcące. Szkoły zawodowe muszą zdecydowanie bardziej się starać, by przekonać uczniów do swojej oferty. Najpopularniejszymi zawodami są na razie: technik mechanik, technik informatyk, ekonomista, handlowiec, logistyk, elektronik oraz sprzedawca. W nowym roku szkolnym przybędzie klas i kierunków

Nabór elektroniczny do szkół ponadgimnazjalnych, który porwa od poniedziałku do 18 czerwca, objął wszystkie szkoły publiczne w mieście. Taki system działa od 2008 roku.

- Dzięki temu placówki mogą łatwo rozpowszechniać swoją ofertę edukacyjną i promować działania szkoły. Kandydaci za pośrednictwem internetu mogą dowiedzieć się, ile miejsc i w jakich oddziałach przygotowano dla nich w danej szkole. Wiadomo też jakie języki będą nauczane, jakie przedmioty przygotowano w dodatkowym wymiarze godzin - mówi Elżbieta Gęca, naczelnik Wydziału Oświaty UM.

W roku szkolnym 2010/2011 dla absolwentów gimnazjów przygotowano 1334 miejsca, w 46 oddziałach szkół dla młodzieży i 148 miejsc dla słuchaczy w pięciu oddziałach szkół dla dorosłych. Problemu z naborem kandydatów nie powinny mieć szkoły ogólnokształcące, wciąż preferowane wśród gimnazjalistów. Największym zainteresowaniem cieszą się od lat "Łukasiński", "Żeromski" oraz V LO im. Zamoyskiego. Na drugim miejscu są technika.

- Najczęściej wybieranymi szkołami są licea ogólnokształcące, w których nauczane są przedmioty ogólne z rozszerzeniami godzin nauczania rozwijającymi indywidualne umiejętności uczniów. Zainteresowania techniczne kandydatów do klas pierwszych mogą być rozwijane w zawodach proponowanych przez szkoły techniczne. Co roku zapotrzebowanie rynku pracy wymusza uruchamianie nowych i zamykanie niepopularnych kierunków kształcenia w szkołach zawodowych - informuje naczelnik Wydziału Oświaty UM.

Zespół Szkół Ekonomicznych nie narzeka na brak kandydatów. - Oferta edukacyjna szkoły spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Różnorodność kierunków kształcenia powoduje, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Oprócz ekonomistów i handlowców kształcimy również jako jedyni w mieście hotelarzy i logistyków. Kandydatów zgłasza się do nas więcej niż miejsc, którymi dysponujemy. Zeszłego roku mieliśmy najwięcej chętnych na kucharza małej gastronomii i technika organizacji usług gastronomicznych. Niezmienna popularność kierunków gastronomicznych wiąże się z dużym zapotrzebowaniem rynku pracy na fachowców w tej dziedzinie. Nasi absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia w szeroko pojętej gastronomii. Poza tym nowoczesne pracownie na europejskim poziomie, między innymi sala obsługi konsumenta, którymi dysponujemy, dają im możliwość zdobycia praktycznych umiejętności - przyznał Mariusz Stefaniak, zastępca dyrektora w ZSE.

Szkoła otworzy też nowy kierunek, technika usług fryzjerskich. - Wychodzimy naprzeciwko potrzebom młodzieży. Najbliższa tego typu szkoła znajduje się w Sosnowcu. Z naszego rozeznania wynika, że wielu gimnazjalistów zainteresowanych nauką fryzjerstwa zmuszonych jest kształcić się w sąsiednim mieście. Sądzę, że nasza inicjatywa sprawi, że przyszli fryzjerzy będą mogli kształcić się w Dąbrowie - dodaje Mariusz Stefaniak.

Zainteresowaniem cieszą się też zawody w Technicznych Zakładach Naukowych. Szkoła wprowadza dwa nowe kierunki: technika organizacji reklamy i technika telekomunikacji. Będą jedynymi tego typu na terenie miasta i Zagłębia. - Technik organizacji reklamy jest połączeniem reklamy z informatyką i predyspozycjami artystycznymi. Sądzę, że tym kierunkiem powinny się zainteresować szczególnie dziewczęta. Z kolei drugi kierunek będzie kształcił w dziedzinie szeroko pojętej telekomunikacji, obejmującej techniki porozumiewania się również drogą elektroniczną - mówi Robert Karlik, dyrektor TZN.

Żadna szkoła nie uniknie rywalizacji o ucznia. Od kilku lat odczuwalny jest niż demograficzny w gimnazjach, które opuszcza coraz mniej absolwentów. - W tym roku będzie około tysiąca pięciuset absolwentów. Jeszcze osiem lat temu mury gimnazjum opuszczało około dwóch tysięcy uczniów. W takiej sytuacji zwłaszcza szkoły techniczne muszą walczyć o kandydatów, poszerzając swoją ofertę kształcenia, unowocześniając bazę dydaktyczną, dając możliwość zdobycia dodatkowych zawodów. Nasi uczniowie mają na przykład możliwość zdobycia uprawnień spawacza - dodaje dyrektor Karlik.

Szkoły ogólnokształcące też mogą uatrakcyjnić swoje oferty, np. dzięki klasom dwujęzycznym, które stają się dodatkowym atutem. - Oddziały dwujęzyczne powstały w obecnym roku szkolnym w I oraz V LO. W nowym roku szkolnym ta propozycja nadal będzie kontynuowana. W I LO połowa zajęć edukacyjnych z historii, wiedzy o społeczeństwie i podstaw przedsiębiorczości oraz godzina wychowawcza będzie odbywała się w języku angielskim. W V LO będą to natomiast chemia, filozofia i literatura angielska oraz godzina wychowawcza - informuje Elżbieta Gęca.

Szczegółowa oferta wszystkich szkół ponadgimnazjalnych (publicznych ioraz niepublicznych) jest zaprezentowana na stronie internetowej miasta, w zakładce "Zobacz koniecznie" z hasłem "Edukacyjna oferta".

Kalendarz gimnazjalisty oraz zasady rekrutacji do szkoły

- Od 10 maja do 18 czerwca 2010 r.

Kandydaci składają dokumenty do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych.

- Od 25 do 29 czerwca do godz. 10.

Kandydat dostarcza do wybranych szkół potwierdzone kopie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu.

- 2 lipca do godz. 10.

Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół z podziałem na klasy.

- Do 6 lipca do godz. 12

Termin potwierdzania przez kandydatów woli uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

- 7 lipca do godz. 10

Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły i podanie informacji o wolnych miejscach. Nabór do szkół z wolnymi miejscami kończy się dopiero 31 sierpnia.

- Jak będą przeliczane oceny i osiągnięcia ucznia?

W wyniku rekrutacji uczeń może uzyskać maksymalnie 200 pkt, w tym 100 za testy gimnazjalne (50 za test humanistyczny oraz 50 za test matematyczno-przyrodniczy). Każda szkoła ustala, z jakich przedmiotów (w tym obowiązkowo j. polski) oceny będą przeliczane na punkty.

1. Język polski (ocena dopuszczająca - 3 punkty, dostateczna - 9 pkt, dobra - 13 pkt, bardzo dobra - 16 pkt, celująca - 19 pkt).

2. Pierwszy wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

3. Drugi wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

4. Trzeci wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

5. Świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem - 5 punktów.

6. Udział w finale wojewódzkim konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty - za jeden tytuł 10 punktów. Za dwa i więcej tytułów - dodatkowo 2 pkt.

7. Osiągnięcia sportowe, artystyczne lub konkursy co najmniej na szczeblu powiatowym - maksymalnie można zdobyć 5 punktów (I miejsce lub tytuł laureata - 5 pkt, II miejsce lub tytuł finalisty - 4 pkt, III miejsce lub wyróżnienie - 3 pkt). MOKR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto