Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lokalne organizacje liczą na wsparcie darczyńców

Anna Polewiak
Krzysztof Mucha i Stanisław Bocheński przygotowują posiłek w Domu dla Bezdomnych w Ząbkowicach
Krzysztof Mucha i Stanisław Bocheński przygotowują posiłek w Domu dla Bezdomnych w Ząbkowicach fot. Anna Polewiak
Biuro Organizacji Pozarządowych dąbrowskiego magistratu rozpoczęło kampanię promocyjną "Jeden procent dla Dąbrowy". Zakończył się już nabór wśród organizacji ze statusem Organizacji Pożytku Publicznego. Jest ich w sumie 19. Dołączyła do tego grona Fundacja SOS dla Zwierząt.

Podczas zeszłorocznej kampanii w wykazie znalazło się bowiem 18 dąbrowskich organizacji. Wykaz OPP, na które mieszkańcy miasta mogą przekazać swój jeden procent podatku, znalazł się na stronie

www.ngo.dabrowa-gornicza.pl.

Nie wszystkie dąbrowskie stowarzyszenia czy fundacje mogą bowiem korzystać z odpisu.

- Organizacje posiadające status OPP są umieszczone w sporządzonym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do zbierania odpisów jednego procenta za ten rok. Zainteresowani przesyłali do nas zgłoszenie,obejmujące między innymi datę uzyskania statusu OPP, krótki opis działalności oraz informację o najważniejszych zrealizowanych tego roku projektach - mówi Anastazja Korzec z Biura Organizacji Pozarządowych.

Obecnie Biuro przygotowuje specjalną kampanię. Zapowiada się ciekwie. Ruszy w lutym. Będą m.in. ulotki, plakaty z wykazem dąbrowskich OPP, billboardy promujące możliwość odpisu jednego procenta.

- Każda z organizacji figurujących w wykazie dostanie na tych plakatach i ulotkach miejsce na przedstawienie krótkiej informacji o sobie i o inicjatywach na rzecz mieszkańców - dodaje Anastazja Korzec.

Dzięki temu mieszkańcy mają szansę wesprzeć miejskie inicjatywy organizacji o ponadlokalnym zasięgu. Na liście znalazł się m.in. Dom dla Bezdomnych Caritas.

- Nasza placówka udziela pomocy dzięki funduszom pozyskiwanym od ludzi dobrej woli i instytucji. Podejmujemy działania, zapobiegające degradacji społecznej osób bezdomnych. U nas znajdują schronienie, pomoc, zapewniamy także żywność. Trzy posiłki dziennie, w tym jeden gorący. Prowadzimy też projekty aktywizujące ich w kierunku poszukiwania pracy i rozwijania pasji. Zeszłego roku pozyskaliśmy dotacje na uruchomienie ciekawych pracowni, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem naszych podopiecznych. W tym roku będziemy dalej rozwijać nasze propozycje, związane z aktywizacją - przyznaje Bogumierz Biesiadecki, kierownik Domu dla Bezdomnych Caritas.

Inne organizacje także liczą na bezcenny procent.

- Darowizna z jednego procenta jest dla nas dużym zastrzykiem finansowym. Przeznaczamy ją na posiłki dla dzieci, zarówno podopiecznych świetlicy prowadzonej przy Szkole Podstawowej nr 11, jak i dzieci przychodzących z matkami do naszego stowarzyszenia. Zeszłego roku wydaliśmy około dwa tysiące posiłków, czy to w postaci kanapek, owoców czy obiadowych drugich dań - wylicza Danuta Lech, prezes Dąbrowskiego Stowarzyszenia Rodzin w Kryzysie.

Z kolei Stowarzyszenie Ziemia i My wpływy z jednego procenta traktuje jako wkład własny do projektów wspierających ekologiczne zachowania. Dla każdej z tych organizacji jest to szansa pozyskania dodatkowych środków na ważną i co najważniejsze, potrzebną działalność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto