Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Niezabitowska w dąbrowskiej bibliotece

Redakcja
W najbliższą środę o godz. 17.00 gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, przy ul. Kościuszki 25, będzie Małgorzata Niezabitowska.

Dziennikarka, scenarzystka oraz autorka książek: „Prawdy jak chleba" i „Składana wanna". Szerszej publiczności znana jest z pełnionej funkcji rzecznika prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego.

„Składana wanna”, to opowieść o pięciu rodach, przodkach Małgorzaty Niezabitowskiej. W książce najważniejsze epizody z dziejów Polski, splatając się z rodzinnymi perypetiami, tworzą osobistą kronikę od czasów Stanisława Augusta poprzez okres wojen napoleońskich do początków XX wieku. Głęboka znajomość historii pomaga autorce stworzyć opowieść pełną humoru i autoironicznego dystansu. Wielcy bohaterowie występują tu obok „zwykłych niezwykłych” ludzi, bo - jak mówi autorka - miała to szczęście, że przodkowie prowadzili barwne życie i byli w samym centrum wydarzeń swej epoki. Ożywająca pod piórem autorki przeszłość pokazuje, że prawda jest dużo bardziej interesująca niż fikcja.


Małgorzata Niezabitowska ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Kształciła się również na Podyplomowym Studium Dziennikarskim na macierzystej uczelni (1970-1972) oraz na Uniwersytecie Harvarda (1986-1987). W latach 70. zatrudniona w pismach „Zwierciadło" i „Kultura"; była autorką scenariusza serialu telewizyjnego „Punkt widzenia". W 1981 współpracowała z redakcją „Tygodnika Solidarność". Po jego delegalizacji pisała m.in. dla „Stern", „Paris Match" i „La Repubblica". Wspólnie z mężem była autorką wystaw i albumów fotograficznych, m.in. z podróży po USA.

W latach 1989-1991 pełniła funkcję rzecznika prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego. W okresie 1993-1999 była prezesem fundacji Animals. Pod koniec 1999 oraz w 2000 jej artykuły ukazały się w polskim wydaniu „National Geographic". W 2001 wraz z Waldemarem Kuczyńskim doprowadziła do wydania księgi „Dziesięciolecie Polski Niepodległej", poświęconej okresowi 1989-1999. Działała na rzecz samorządności w regionie podwarszawskim, była m.in. współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Obywateli Konstancina-Jeziorny. W 2001 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto