Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maluchy z Przedszkola nr 9 w Dąbrowie Górniczej zebrały 43 kg karmy dla leśnych zwierzaków

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Maluchy z Przedszkola nr 9 zebrały karmę dla leśnych zwierzaków
Maluchy z Przedszkola nr 9 zebrały karmę dla leśnych zwierzaków Przedszkole 9/Lasy Państwowe
Przedszkole nr 9 w Dąbrowie Górniczej angażuje się w pomoc zwierzakom. Jak co roku we współpracy z Nadleśnictwem Siewierz po raz kolejny zorganizowało akcje „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”.

W sumie udało się tym razem zebrać 43 kilogramy przeróżnej karmy, w tym między innymi buraki, jabłka oraz marchew. Zbiórka trwała od 1 do 5 lutego. Leśniczy 5 lutego przyjechał do dąbrowskiego przedszkola po te wszystkie zbiory, które trafiły do lasów w Ząbkowicach. Dzięki temu łatwej będzie przetrwać zwierzakom ten trudny, zimowy czas.

- Poprzez tę akcję chcieliśmy wzbogacić wiadomości dzieci na temat zwierząt żyjących w naszych lasach, ich znaczenia dla środowiska. Naszym celem było również uwrażliwienie najmłodszych na los zwierząt leśnych podczas zimy. Do zbiórki żywności licznie włączyła się cała społeczność przedszkolna, a więc dzieci, rodzice, nauczyciele i pracownicy – podkreślają organizatorki akcji Aneta Hryniewiecka i Katarzyna Ciarachowicz, serdecznie dziękując za okazane wsparcie i bezinteresowną pomoc.

Jak informują Lasy Państwowe leśnicy wspólnie z myśliwymi oraz wolontariuszami ze szkół i organizacji pozarządowych pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę. Lasy Państwowe na dokarmianie zwierząt leśnych w okresie zimowym przeznaczają ok. 6 mln zł. W okresach srogiej zimy leśnicy wykonują szereg prac, aby ułatwić bytowanie zwierzyny. Najczęściej wystarcza odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu, jak borówka czernica czy wrzos. Podczas prac leśnych pozostawiana jest część drzew do spałowania, czyli ogryzania kory przez zwierzęta, np. jelenie i daniele. Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek.

Karma jest dostępna w stałych punktach dokarmiania, takich jak paśniki czy buchtowiska. Tylko siana corocznie w Lasach Państwowych wykłada się ponad 1 tys. ton. Poza tym w tych leśnych stołówkach można znaleźć także inne smakołyki, np. 12 tys. ton karmy soczystej, czyli buraków lub sianokiszonki oraz 4 tys. ton zbóż.

To nie wszystko. Dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z naturalnego żeru, karmy oraz częściowo z lizawek. Czym są lizawki? To drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na jego wierzchołku. Sól, która jest źródłem ważnych pierwiastków pod wpływem wilgoci rozpuszcza się spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują. Corocznie leśnicy do lizawek wykładają 220 ton soli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto